گزارشی از اقدامات موسسه دامپروری صنعتی رضوی در حمایت از تولید ملی؛

محرومیت زدایی در دهستان زاوین با ایجاد اشتغال پایدار

۱۳۹۸/۰۷/۱۵ - ۱۵:۵۱
جمعیت جهان رو به افزایش است و غذا شرطی مهم برای ادامه حیات به شمار می‌رود. در این بین گوشت قرمز از جمله مهم‌ترین منابع تأمین پروتیین محسوب می‌شود که در غذای ایرانیان اهمیت فوق العاده‌ای دارد و گوشت گوسفند منبع اساسی تأمین پروتیین می‌باشد.

امروزه خشکسالی‌های متعدد و کاهش مراتع از توان رقابتی دامداران کاسته است؛ این فشار روز‌افزون سبب مهاجرت روستاییان به حاشیه شهر‌ها، شکل گرفتن مشاغل کاذب، بروز انواع مشکلات اجتماعی و هدر رفتن سرمایه‌های انسانی شده است. این قصه و تلخی‌های آن، آستان قدس رضوی و به ویژه موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی را بر آن داشت تا با همتی مضاعف و ماورای مسئولیت‌های ذاتی تعریف شده، وارد عرصه محرومیت‌زدایی شوند تا با اجرای طرح دامپروری از کار روستایی‌های کم توقع و زحمت‌کش گره‌ای بگشایند.

 

زاوین؛ پایلوت طرح محرومیت‌زدایی
طرح محرومیت‌زدایی در زاوین با پیشنهاد چگونگی پروتکل اجرایی از طرف موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی در شهرستان کلات نادری و در دهستان هدف یعنی زواین به صورت پایلوت کلید خورد و این موسسه همزمان با آغاز طرح، به عنوان هسته مرکزی در سامان‌دهی، برنامه‌ریزی و تقسیم وظایف بین ارگان‌ها و همچنین مدیریت امور فنی از قبیل مدیریت بیماری‌ها، مدیریت تولید مثل، مدیریت تغذیه و... نقش اصلی را داشته است. آرش فرزادنیا؛ مدیر عامل موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی درباره اجرای این طرح گفت: «در این طرح، به هر خانوار به صورت میانگین مبلغ 33 میلیون تومان سرمایه خرید دام و همچنین مبلغ 17 میلیون تومان سرمایه در گردش برای ارایه خدمات فنی و پشتیبانی نهاده‌ها در قالب وام اختصاص داده شد. به این ترتیب با اختصاص این مبالغ به خانوارها، موسسه نسبت به خرید و تحویل 31 رأس دام به خانوارهای زاوینی اقدام کرد».

 

همکاری، لازمه موفقیت
در اجرای طرح محرومیت‌زدایی در دهستان زاوین، بخش‌های مختلفی حضور پر رنگ و فعالی داشته‌اند که می‌توان به معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی با هدف تأمین مالی وام دامداران، بسیج سازندگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور پشتیبانی، کمیته امداد امام خمینی‌(ره) برای انجام خدمات مربوط به وام‌گیرندگان از طریق صندوق امداد ولایت، شوراها و دهیاران روستاها و همچنین معتمدین و ریش‌سفیدان روستاها اشاره کرد. فرزادنیا گفت: «در این طرح 50 میلیارد ریال از محل معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی تأمین اعتبار صورت گرفته و نیز قبل از اجرای طرح حدود 3 میلیارد ریال توسط این موسسه به منظور تأمین نیروی اجرایی، لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای اجرای طرح سرمایه‌گذاری شده است».

 

ارائه خدمات فنی و پشتیبانی
با آغاز این طرح، دو نفر از کارکنان شامل یک دامپزشک و یک مهندس علوم دامی به طور کاملا متمرکز و همچنین 12 نفر از کارکنان موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی به صورت غیر مستقیم به همراه اعضای اصلی هیئت مدیره و مدیر عامل مستقیما پیگیر امور مربوطه را بر عهده داشتند. فرزادنیا درباره امور مدیریتی انجام شده در قالب طرح محرومیت‌زدایی زاوین گفت: «مدیریت تولید مثل با استفاده از فلاشینگ، همزمانی و سونوگرافی، تسهیل‌گری در خرید دام و فروش محصول از جمله فروش دام حذفی و پرواری و فرآورده‌های دامی، مدیریت و اجرای آموزش و ارتقاء دانش فنی دامداران به صورت جلسات عمومی و توصیه‌های اختصاصی، مدیریت اصلاح نژاد با استفاده از قوچ‌های برتر بومی در راستای بهبود صفات تولیدی و همچنین مدیریت تغذیه از جمله برنامه‎ریزی، تأمین و تحویل نهاده‌های دامی بر اساس جیره تدوین شده، از جمله این اقدامات به شمار می‌رود. این موسسه ضمن مدیریت اطلاعات از جمله تدوین شناسنامه جامع فنی دام و دامپروری با استفاده از پلاک‌های گوش با شناسه الکترونیک و نیز مدیریت پرورش از جمله استفاده بهینه از مرتع و منابع طبیعی، کاهش دوره شیرخوارگی و زمان‌بندی قوچ‌اندازی، بحث پیشگیری و کنترل بیماری‌ها با انجام واکسیناسیون، مبارزات انگلی، رعایت اصول بهداشت محیط و نهایتاً‌ امنیت زیستی را طور کامل عملیاتی کرد».

 

اشتغال 120 خانوار
در کشور نبود شغل در شهرهای کوچک در نهایت مهاجرت به شهرهای بزرگ و مناطق توسعه یافته را به دنبال خواهد داشت، لذا یکی از اهداف مهم محرومیت‌زدایی، ایجاد اشتغال پایدار به شمار می‌رود. فرزادنیا با اشاره به ایجاد اشتغال برای 100 خانوار روستایی از 13 روستا در دهستان زاوین به صورت مستقیم در قالب طرح مذکور گفت: «علاوه بر این، برای 20 خانوار به صورت غیر مستقیم در حاشیه طرح اشتغال‌زایی صورت گرفته است».

 

مهاجرت معکوس از شهر به روستا
ایجاد اشتغال پایدار در روستا و استفاده از ظرفیت‌های موجود و نیز نیروی انسانی، از جمله اهداف اجرای این طرح می‌باشد که در نهایت طی اقدامات صورت گرفته شاهد مهاجرت معکوس از شهر به روستا با توجه به ظرفیت تولید ایجاد شده، بوده‌ایم. مدیر عامل موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی، ایجاد یک مدل توسعه پایدار را یکی از اهداف در دستور کار طرح محرومیت‌زدایی در زاوین عنوان کرد و افزود: «همچنین می‌توان به اهدافی نظیر مشاوره و نظارت علمی در راستای اجرای درست و اصولی طرح، جلوگیری از هدر‌رفت ظرفیت‌های تولید و فروش بره‌ها در وزن ایده‌آل، مدیریت منابع مالی، ثبت اطلاعات دقیق قابل استناد و... اشاره کرد که شاهد محقق شدن تمامی برنامه‌ها بوده‌ایم». با اجرای این طرح و خرید نهاده‌ها به قیمت تمام شده و نیز خرید محصولات دامی نظیر بره‌های پرواری، عملا دلالان از این چرخه حذف شدند. فرزادنیا در این باره بیان کرد: «این موسسه به عنوان بنگاه اقتصادی بزرگ، توانایی خرید علوفه به قیمت تمام شده و فروش محصولات را با قیمت بالاتر در مقایسه با دامداران دارد. کوتاه کردن دوره بین دو زایش و در نتیجه افزایش تعداد بره‌ها و بره‌دهی را یکی دیگر از دستاوردهای این طرح باید عنوان کرد که این امر با استفاده از روش‌های نوین مامایی و بهره‌گیری از تأثیرات هورمونی صورت گرفته است. همچنین هزینه‌های بالای درمانی با در اختیارگذاری پروتکل‌های واکسیناسیون، مبارزات انگلی و پایش‌های مدون، دام‌ها برای دامداران حذف شده است». فرزادنیا، حمایت از تولید ملی را یکی از دستاوردهای اجرای طرح مذکور دانست و گفت: «طرح محرومیت‌زدایی در زاوین اهداف بسیار متعددی نظیر استفاده از دستاوردهای جدید علمی روز در دنیا، دستیابی به برنامه‌های مدون اصولی دامپروری و در اختیار دادن دام‌های با ظرفیت ژنتیکی و تولیدی بالا بر اساس محیط اجرای طرح و در اختیار‌گذاری جیره‌های اصولی به منظور کاهش هزینه‌های تولید و جلوگیری از هدر‌رفت سرمایه داشته است که تمامی این موارد به منصه ظهور رسیدند».

 

گزارشگر: هدی زاهدی

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود