عرضه خربزه تولیدی موقوفات جنوب خراسان در بازار استان‌ها

۱۳۹۸/۰۷/۱۵ - ۱۷:۴۶
مدیر موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان زیرمجموعه سازمان اقتصادی رضوی از عرضه خربزه تولیدی این موسسه در بازار تعدادی از استان های کشور خبر داد.

علی وطن‌دوست در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: خربزه در فصل زراعی 98-97 در سطح 27 هکتار کشت شد که بر اساس نیاز بازار هدف در میادین بار شهرستان نهبندان و همچنین مرکز استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی عرضه شده است.
وی با اشاره به استفاده از رقم خاتونی در کشت این محصول گفت: این رقم یکی از مهم‌ترین ارقام خربزه است که افزایش میوه‌دهی در بوته، مقاومت بالا، زود‌رسی، ظاهر زیبا، اندازه‌های یکسان خربزه تولیدی، از جمله مزایای آن به شمار می‌رود.
مدیر موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان ادامه داد: انتخاب رقم کشت شده خربزه در منطقه با توجه به سازگاری بیشتر با شرایط آب و هوایی نهبندان و همچنین بازار‌پسندی مناسب‌تر آن در مقایسه با سایر ارقام انجام شده است.
وی افزود: از طرفی با توجه به میزان تابش نور خورشید در مناطق جنوبی و به دلیل نوسانات دمایی شب و روز، محصول تولیدی به لحاظ کیفی بسیار مرغوب‌تر از محصولات سایر مناطق است.
وطن‌دوست با تأکید بر اهمیت کاهش مصرف سموم و کودهای شیمایی در روند تولید خربزه بیان کرد: موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان بر اساس برنامه‌ای مدون میزان مصرف سم در این محصول را کاهش داده است.
وی ادامه داد: ضمن این که بکر و عاری بودن منطقه از آفات نیز نقش موثری در کاهش مصرف سموم در روند تولید این محصول داشته است.
وطن‌دوست درباره شیوه آبیاری اراضی اختصاص داده شده به کشت خربزه خاطرنشان کرد: آبیاری کشت مذکور به صورت ردیفی ثقلی انجام شده است.
مدیر موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان افزود: کشت محصول خربزه در اوایل بهمن ماه سال گذشته انجام شده که استفاده از شرایط گلخانه‌ای، باعث کوتاه شدن طول دوره رشد در محصول شده است.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود