همزمان با روز جهانی پست

مجموعه تمبرها و تاریخچه پستی ایران اهدایی بهروز نصر رونمایی شد

۱۳۹۸/۰۷/۱۶ - ۱۴:۲۸
همزمان با روز جهانی پست، بیست و نهمین برنامة «سه‎شنبه‎های فرهنگی» سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با رونمایی و معرفی «مجموعه تمبرها و تاریخچه پستی ایران در دوره قاجار» برگزار شد.

به گزارش آستان نیوز، محمدرضا شاهرودیزاده کارشناس تمبر موزه آستان قدس رضوی، ضمن بیان تاریخچهای از شبکه پستی در ایران باستان با عنوان چاپارخانه، توضیحاتی را در خصوص سیر تحول تاریخ پست ارائه داد.
وی در ادامه گنجینه تمبر و تاریخچه پستی موزه مرکزی آستان قدس رضوی را نخستین و غنیترین موزه تخصصی تمبر و تاریخچه پستی در ایران عنوان کرد که با همکاری مجموعهداران واقف و کارشناسان برجسته تمبر و تاریخچه پستی از ایران و سایر کشورها، کلکسیونی ارزشمند و متنوع از تمبرها، تاریخچه پستی و دیگر اقلام پستی از ایران و جهان در آن گردآوری شده و ضمن مستندسازی از آن نگهداری میشود
این کارشناس «پنی سیاه» نخستین تمبر پستی جهان، تمبرها و تاریخچه پستی ایران شامل نامهها، پاکت نامههای تمبردار، کارت پستالها و دیگر اقلام در دوران ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه از پادشاهان دوره قاجاریه را بخشی اقلام پستی عنوان کرد که در این موزه نگهداری می شود.
همچنین تمبرها و پاکت نامههای تمبردار در دوران محمد علی شاه و احمد شاه قاجار از سال 1285 تا 1304خورشیدی و پهلوی اول و دوم از سال 1304 تا 1357 خورشیدی و تمبرها و پاکت مهرروز پست جمهوری اسلامی ایران از سال 1357 خورشیدی تا کنون نیز بخش دیگری از اقلام پستی این مجموعه بود که وی بدان اشاره کرد.
شاهرودیزاده به مجموعه تمبرهای سایر کشورهای جهان و مجموعه مدالهای طلا و نقره نمايشگاههای بين المللی و آسيايي تمبر، اهدايي مجموعه داران بزرگ تمبر ايران مرحوم فریدون نوین فرح بخش، مرحوم یوسف بهبود چایچی و دکتر علی شرقی به عنوان بخش دیگری از داشتههای این موزه اشاره داشت.
در ادامه این برنامه فرهنگی از  مجموعه تمبرهای اهدایی بهروز نصر رونمایی به عمل آمد.
بهروز نصر، 224 قطعه تمبرهای اصیل ایران در دوره قاجار و 61 طغری پاکت نامه تمبردار، کارت پستال و دیگر اقلام پستی را به موزه تمبر و تاریخچه پستی آستان قدس رضوی اهدا کرده است که پس از مستندسازی تعدادی از آن ها در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است.
نمونه تمبرهای آلبرت بار، 47-1244 خورشیدی، تمبرهای شیر و خورشیدی ایران، اولین سری تمبر با تصویر ناصرالدین شاه قاجار سری ناصری چهار جور چاپ اتریش؛ دی ماه 1255 ، دومین سری تمبر با تصویر ناصرالدین شاه قاجار سری دور الوان چاپ چاپخانه دولتی اتریش در وین 1260، تمبرهای چاپ سنگی لیتوگراف خرداد 1260 بخشی از این گنجینه ارزشمند به شمار می رود.
تمبرهای گراوه خورشیدی  شهریور 1260، تمبرهای ناصری چاپ گراوه دی ماه 1260، تمبرهای پنج و ده شاهی رتوشه آبان ماه 1261، تمبرهای تغییر قیمت داده شده موقتی (1275 خورشیدی، تمبرهای سری ناصری طلایی چاپ چاپخانه آنشِده و پسران در هارلم، هلند؛ مهر ماه 1273، اولین سری تمبرهای مظفرالدین شاه قاجار معروف به «سری کاغذ سفید»؛ چاپ آنشِده و پسران در هارلم، هلند نیز بخش دیگری از مجموعه تمبرهای اهدایی وی است که در این برنامه از آن رونمایی به عمل آمد.
گفتنی است اتحادیه جهانی پست در تاریخ نهم اکتبر 1874 میلادی مطابق با هفدهم مهر ماه 1253 خورشیدی در شهر برن، پایتخت سوئیس تأسیس شد و در سال 1969، کنگره این اتحادیه در شهر توکیو، ژاپن، این روز را «روز جهانی پست» نامید.
اتحادیه جهانی پست از نظر قدمت، دومین سازمان بین المللی در جهان است که در حال حاضر 192 کشور عضو دارد و کشور ما نیز دوره ناصرالدین شاه قاجار و در تاریخ اول سپتامبر 1877 میلادی مطابق با 10 شهریور ماه 1256 خورشیدی، به عضویت آن در آمد.
حدود 150 سال از طراحی، چاپ و انتشار نخستین تمبرهای پستی ایران معروف به سری آلبرت بار در سال 1244 خورشیدی دوره ناصرالدین شاه قاجار (1275-1227 ش) میگذرد.
گفتنی است این گنجینه علاوه بر مجموعه تمبرها و تاریخچه پستی، کتابخانهای غنی از منابع تخصصی مربوط به مطالعات تمبرشناسی را در اختیار داشته و با محققان و دانشجویان رشتههای هنر، گرافیک، تاریخ و... در مقاطع مختلف تحصیلی همکاری پژوهشی داشته است.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود