توسط خانواده اولین استاندار یزد بعد از انقلاب اسلامی

20 نسخه نفیس کتاب به کتابخانه وزیری یزد اهدا شد

۱۳۹۸/۰۷/۱۷ - ۱۷:۱۸
20 نسخه نفیس کتاب اعم از 5 نسخه خطی، 12 نسخه چاپ سنگی و 3 نسخه سربی توسط خانواده مرحوم غلامرضا دبیران اولین استاندار یزد در بعد از انقلاب اسلامی به گنجینه کتابخانه و موزه وزیری اهدا شد.

به گزارش آستان نیوز، منوچهر آراسته مسئول امور کتب خطی و چاپ سنگی کتابخانه وزیری یزد با اعلام این خبر گفت: این نسخه‌ها عموما با موضوعات مذهبی بوده و در میان آن تفاسیری از قرآن نیز وجود دارد.
وی افزود: نسخه خطی نفیس «المبسوط» اثر فقهی شیخ طوسی از بزرگترین محدثان و فقیهان شیعه مشتمل بر 303 برگ، به خط نسخ 17 سطری یکی از نسخه‌های اهدایی است که در قرن 11 قمری کتابت شده است.
نسخه خطی نفیس «روضة الواعظين و بصيرة المتعظين» نوشته فتال نیشابوری از فقها و علمای قرن 6 هجری قمری از دیگر آثار اهدایی بود که وی بدان اشاره کرد و گفت: این اثر درباره تاریخ زندگانی پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت(ع) بوده و در 300 برگ، به خط نسخ 22 سطری در 1008 هجری قمری کتابت شده است.
تفسیر بزرگ «منهج الصادقین فى الزام المخالفین» اثر ملا فتح الله کاشانی، « کشف الغمه فی معرفه الائمه» در شرح حال پیامبر(ص) و امامان شیعه (ع) اثر علی‌بن حسین اربلی محدث، مورخ، ادیب شیعه در قرن هفتم کتابت شده به قلم محمد حسین بن حافظ در سال 1075هجری قمری و «نسخه خطی زادالمعاد» علامه مجلسی، شامل ادعیه و اعمال ایام و لیالی در کتب ادعیه کتابت شده توسط محمد قاسم در سال 1130هجری قمری در مدرسه امامزاده اسماعیل از دیگر نسخه‌های خطی این مجموعه اهدایی بود که وی بدان اشاره کرد.
آراسته همچنین به کتب چاپ سنگی اهدا شده توسط خانواده مرحوم دبیران اشاره کرد و گفت: «ترجمه روايت موسوم به هفدهم رمضان» جلد اول و دوم اثر جرجی زیدان نویسنده و مورخ مسیحی، ترجمه عبدالحسین میرزا چاپ شده در تهران به سال 1322ق، «مناقب المعصومین» اثر عبدالخالق یزدی چاپ شده در مطبعه حاج احمد تاجر يزدي به سال 1313 ق، «تشريح الاصول» اثر ملا علی نهاوندی نجفی در زمینه اصول فقه شیعه کتابت شده به سال 1320ق در تهران برخی از آثار چاپ سنگی موجود در این مجموعه اهدایی است.
وی همچنین به «رساله في تحقيق حال الکتاب المعروف بفقه الرضا» از محمد هاشم چهارسوقی، «ديوان حکيم قاآني» از شعرای نامدار عهد قاجار و «تفسير علي بن ابراهيم القمي» فقیه و محدث نامی شیعه به عنوان برخی دیگر از آثار چاپ سنگی این مجموعه اهدایی اشاره کرد.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود