گذری بر آغاز به کار سومین کنگره جهانی قلب رضوی

گردهمایی دانشمندان قلب دنیا برای تسکین آلام دردمندان

۱۳۹۸/۰۷/۱۷ - ۱۸:۳۴
قلب یکی از اندام‌های حیاتی انسان است که وقتی تپیدن آن تند یا کند می‌شود، استرس و اضطراب وجود هر فردی را فرا می‌گیرد. توجه به سلامتی قلب از دیرباز در جوامع بشری مهم بوده و هست در این میان، سبک زندگی امروزی مردم موجب رشد چشمگیر بروز بیماری‌های قلبی در جهان از جمله ایران شده است

مجموعه آستان قدس رضوی نیز به عنوان یک مجموعه بزرگ موقوفاتی که در پرتوی بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) توجه ویژه‌ای به حوزه سلامت مردم دارد، با بهره‌گیری از ظرفیت نهادهای خود مانند بیمارستان فوق تخصصی رضوی در مسیر درمان و پیشگیری از بیماری‌های قلبی- عروقی فعالیت می‌کند. برگزاری سومین کنگره بین‌المللی قلب رضوی نمونه بارز این فعالیت‌ها است. در این گزارش به معرفی برنامه‌های روز نخست این کنگره می‌پردازیم.

 

فرصتی برای تبادل آخرین دستآوردهای علمی
مراسم آغاز به کار سومین کنگره جهانی قلب رضوی با حضور حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی صبح امروز در سالن «پرستار شهید رزان النجار» بیمارستان فوق تخصصی رضوی برگزار شد. حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی در این مراسم این کنگره بین‌المللی را فرصتی مغتنم برای تبادل آخرین دستآوردهای علمی دانست و با اشاره به جایگاه علم در دین مبین اسلام، اظهار کرد: «در دین اسلام فراگیری علم در کتاب و سنت بسیار مورد تبلیغ و تشویق قرار گرفته و اسلام علم‌آموزی را به عنوان یک بایسته مقدس مورد تأکید قرار داده است». تولیت آستان قدس رضوی توجه به پیشرفت و تعالی علم را راهبردی اساسی در آستان قدس رضوی معرفی کرد و گفت: «با عنایت به انتساب آستان قدس رضوی به امام علی بن موسی الرضا(ع) ملقب به عالم آل محمد(ص) و توصیه‌های رهبری عظیم الشأن انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای، یکی از مهمترین و برجسته‌ترین راهبردهای آستان قدس رضوی، راهبرد توسعه و پیشرفت علمی است و این مهم همواره مورد توجه بنده بوده و خواهد بود». وی با اشاره به آیات و روایاتی پیرامون تأثیر قلب بر تعالی معنوی انسان‌ها، ادامه داد: «سلامت جسمانی قلب که مرهون فعالیت‌های دانشمندان و اساتید رشته پزشکی قلب است، بستر و مسیر را برای تعالی قلب، رأفت و رسیدن انسان به مقام اطمینان قلب را مهیا می‌سازد». حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی اضافه کرد: «مشهد الرضا(ع) کانون معنویت دینی است، چنان که کانون سلامت، درمانگری و کانون اخلاق پزشکی نیز باید باشد، در این راستا بنیاد سلامت آستان قدس رضوی بنا دارد تا با استفاده از همه ظرفیت‌های دانشگاهی و مراکز درمانی و تحقیقاتی خود در راستای ارتقای سلامت جهانی و خدمات درمانی منطقه، نقشی ممتاز و تأثیرگذار ایفا کند».

 

همکاری 4 بنیاد اروپایی
سومین کنگره جهانی قلب رضوی در خصوص نوآوری‌ها و روش‌های کم‌تهاجمی در درمان بیماری‌های مادرزادی، ساختمانی و دریچه‌ای قلب با همکاری بنیاد اروپایی CSI و هم‌چنین درمان بیماری‌های مزمن عروق کرونر قلب با همکاری بنیادهای اروپایی Euro CTO Club, TOBI 2019 , EBC ، آغاز به کار کرده است. کنگره بین‌المللی مداخلات تهاجمی غیرجراحی در بیماری‌های مادرزادی، ساختمانی قلب(CASPIAN) و درمان انسداد مزمن کرونری قلب (CTO) همراه با کارگاه‌های جانبی قلب جنین، کلاس عملی تشریح قلب، اکوی سه بعدی، CT و MRI قلب توسط مدرسان بین‌المللی و با حضور بیش از 40 استاد و صاحب‌نظر طراز اول  از کشورهای مختلف جهان و با مشارکت بنیادهای اروپایی قلب CSI ,Euro-CTO و TOBI و نیز با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد و سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و هم‌چنین انجمن‌های قلب ایران در بیمارستان رضوی‌ مشهد، در حال برگزاری است. با توجه به اینکه دومین دوره از برگزاری این کنگره در فضای پزشکی کشور به بزرگ‌ترین کنگره پزشکی در سال 97 مبدّل شد، متقاضیان حضور در دوره سوم این کنگره طی یک سال گذشته، ارتباط مستمر با بیمارستان رضوی داشته و مترصد حضور در این کنگره جهانی بودند.

 

حضور متخصصان 19 کشور دنیا
حدود 700 شرکت‌کننده در این رویداد بزرگ علمی پزشکی که از 17 تا 19 مهر ماه به مدت سه روز در بیمارستان فوق تخصصی رضوی در حال برگزاری است، نام‌نویسی کردند. رییس بنیاد سلامت آستان قدس رضوی ابراز کرد: «این کنگره میزبان بیش از 40 متخصص و جراح خارجی است که از رؤسای انجمن‌های علمی قلب و عروق و پزشکان برجسته و درجه یک جهان هستند. 20 دانشگاه و انجمن علوم پزشکی کشور و چهار انجمن بزرگ قلب و عروق دنیا در این رویداد علمی پزشکی نیز حضور دارند و به گفتگو و تبادل علمی جدیدترین یافته‌ها در حوزه قلب و عروق می‌پردازند». این متخصصان و جراحان داخلی و خارجی از 19 کشور جهان مانند کشور آمریکا، آلمان، افغانستان، هند، فیلیپین و... در این کنگره حضور بهم رساندند. دکتر محمود محمدزاده شبستری با اشاره به برگزاری باشکوه دو دوره گذشته کنگره بین‌المللی قلب در بیمارستان رضوی ادامه داد: «بسیار خرسندیم که سومین دوره این کنگره با شکوه و رونق بیشتری برگزار می‌شود و امسال حداقل 15 میهمان بیشتر از سال گذشته در این کنگره حضور دارند که بی‌شک این امر از عنایت خاصه امام رضا(ع) است و باید قدردان آن باشیم. 200 سخنرانی و  22 عمل زنده قلب و عروق در طول سومین کنگره جهانی قلب رضوی انجام خواهد شد. این عمل‌های جراحی در بیمارستان رضوی و بیمارستان قلب شهید رجایی تهران انجام می‌شود که به صورت هم‌زمان در کانال‌های ویدیویی در سطح جهان قابل مشاهده است.

 

بیماری‌های قلبی؛ عامل 50 درصد مرگ و میرهای ایران
طبق آمار سازمان جهانی بهداشت سالانه بیش از 50 میلیون مرگ و میر در جهان اتفاق می‌افتد که یک سوم آن‌ها ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی است. این آمار در ایران یک مورد از هر دو مورد است؛ یعنی ۵۰ درصد از مرگ و میرها در ایران به این علت رخ می‌دهد. دکتر رضا سعیدی مدیر عامل بیمارستان رضوی در افتتاحیه سومین کنگره بین المللی قلب رضوی با بیان اینکه از هر 100 نفر نوزاد تازه متولد شده در ایران یک نفر دارای ناهنجاری‌های قلبی مادرزادی است، ابراز کرد: «پیش از این امکانات چندانی در کشور برای درمان این بیماران وجود نداشت، اما در سال‌های اخیر با استفاده از راهکارهای درمانی جدید این امکانات به گونه‌ای افزایش پیدا کرده که بسیاری از بیماران را به ادامه حیات امیدوار کرده است». بیمارستان رضوی یکی از مراکزی است که با برگزاری کنگره‌های متعدد علمی در پیشرفت‌های پزشکی حاصل شده اثرگذار بوده است. سعیدی افزود: «فعالیت‌هایی که در این کنگره‌ها به‌ عنوان نوین‌ترین روش‌های درمان در حیطه قلب و عروق مطرح می‌شود، پیش از این، از طریق جراحی و اکنون از طریق پوست و به‌ صورت نیمه تهاجمی یا تهاجمی غیرجراحی صورت می‌گیرد». ۱۲ میزگرد تخصصی در ۴ سالن مجزا در این رویداد علمی و پزشکی برگزار می‌شود. همچنین ۱۹ شرکت در حوزه تجهیزات پزشکی در نمایشگاه جانبی این کنگره حضور دارند و به معرفی جدیدترین دستآوردهای علمی خود می‌پردازند.
 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود