گفت‌وگو با محسن منصوری مسئول ستاد اربعین آستان قدس رضوی،

شمیم رضوی در مسیر اربعین حسینی جاری می‌شود

۱۳۹۸/۰۷/۱۸ - ۱۱:۲۱
موسم اربعین نزدیک است و شور و اشتیاقی خاص در دل عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) افتاده است. مشتاقان زیارت در تب و تاب‌اند تا از سفر به کربلای معلی جا نمانند و از مسیرهای مختلف خود را به این سفر بهشتی برسانند.

ستاد اربعین آستان قدس رضوی همچون سال گذشته عاشقان خدمت به زائران اباعبدالله(ع) را زیر پرچم بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) آورده است، تا خدماتی گسترده و منظم با بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی به زائرین پیاده اربعین حسینی ارائه دهد. در این مجال با محسن منصوری مدیرعامل بنیاد کرامت رضوی و مسئول این ستاد به گفت‌وگو نشستیم تا با گوشه‌ای از خدمات آستان قدس رضوی به زائران کربلای معلی در ایام اربعین حسینی آشنا شویم.

https://file.razavi.ir/portal-pub/inline-images/omogx5p3k079u4t9jnchvcfoh50mnt0f.jpg

ستاد اربعین آستان قدس رضوی به طور کلی چه خدماتی را به زائران پیاده‌روی اربعین امسال ارائه خواهد کرد؟
این ستاد همچون سال‌های گذشته عملیات خدمت‌رسانی خود را در مرزهای ایران با ارائه خدماتی مانند طبخ و توزیع غذای گرم، اسکان، پذیرایی با میان‌ وعده، خدمات فرهنگی و... در بنیاد کرامت رضوی انجام خواهد داد. ارائه این خدمات متنوع با همکاری سازمان‌ها و مراکز وابسته به آستان قدس رضوی مانند سازمان اقتصادی رضوی و شرکت‌های تولیدی این آستان مقدس، سازمان فرهنگی حرم مطهر رضوی، دفتر نمایندگی استان‌ها و... صورت می‌گیرد. همچنین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران این ستاد را در ارائه هرچه بهتر خدمات و اجرای برنامه‌ها یاری می‌کنند.

 

میزبانی از زائران کربلا در چه بازه زمانی و در کدام مناطق مرزی ایران و عراق انجام می‌شود؟
زمان رسمی عملیات خدمت‌رسانی از 16 مهر 1398 تا شش روز پس از اربعین حسینی یعنی جمعه سوم آبان سال جاری در دو مرز مهران و خسروی خواهد بود. البته اقدامات زیرساختی و آماده‌سازی برای راه‌اندازی و شروع خدمات از اول مهرماه آغاز شده و قرارگاه‌های ستاد اربعین این آستان مقدس در نقاط مأموریتی مستقر هستند.

 

چه خدماتی از سوی ستاد اربعین آستان قدس رضوی به زائران در مرز مهران ارائه می‌شود؟
با توجه به پیش‌بینی حضور بیش از دو میلیون زائر در مرز مهران، راه‌اندازی آشپزخانه مرکزی با پخت بیش از 150 هزار پرس غذا در هر روز، ارائه بسته‌های پذیرایی میان وعده با بیش از دو میلیون بسته پذیرایی، اعزام مبلغین برای ارائه خدمات فرهنگی تبلیغی، بازسازی صحن جمهوری اسلامی حرم مطهر رضوی در نقطه صفر مرزی، حضور خادمین آستان قدس رضوی برای بدرقه زائرین، برنامه‌های خدماتی متعدد مانند نقل و انتقال سالمندان با ویلچر، حمل بار زائران، برگزاری مراسم‌های مذهبی، حمایت از فعالان موکب‌های مردمی حاضر در مرز مهران و خدمات سلامت پیش‌بینی شده است.

 

خدمات‌رسانی در مرز خسروی به چه صورت خواهد بود؟
میزبانی از زائران در مرز خسروی با محوریت دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در کرمانشاه صورت می‌گیرد. با توجه به بازگشایی مرز خسروی در اربعین امسال برای اولین سال، خدمات فرهنگی و خدماتی شامل تغذیه و پذیرایی، اسکان، حضور تیم‌های سلامت و... ارائه می‌شود. به طور نمونه پیش‌بینی طبخ بیش از 15 هزار پرس غذای گرم در هر روز در آشپزخانه این مرز شده است.

 

این ستاد به زائران غیرایرانی اربعین امسال در کدام نقاط مرزی خدمات‌رسانی می‌کند؟
خدمت‌رسانی فرهنگی و خدماتی به زائران پاکستانی اربعین حسینی با اهدای بسته‌های غذایی و پذیرایی و ارائه خدمات فرهنگی و سلامت در مرز میرجاوه در جنوب شرق کشور انجام می‌شود. ارائه خدمات پذیرایی و فرهنگی در سایر مرزهای ورودی زائران خارجی (بازرگان، آستارا، دوغارون و...) نیز با محوریت و حمایت دفاتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان‌های مرزی صورت می‌گیرد.

 

خدمات فرهنگی و مذهبی ستاد اربعین آستان قدس رضوی شامل چه خدماتی می‌شود؟
معتقدیم تمامی خدمات این ستاد حتی پذیرایی و تغذیه زائران نیز یک اقدام فرهنگی و اثرگذار است. در مجموع ستاد اربعین آستان قدس رضوی، اجرای برنامه‌های تخصصی فرهنگی، ارائه خدمات فرهنگی تبلیغی اعم از برگزاری نمازهای جماعت، اهدای بسته‌های ویژه به کودکان و نوجوانان، برگزاری مراسم‌های مذهبی، اهدای بسته‌های تبرکی و... را در دستور کار دارد.

 

درباره برنامه‌های تخصصی فرهنگی اجرا شده بیشتر توضیح دهید.
دومین همایش بین‌المللی «فعالان اربعین حسینی» با حضور بیش از هزار نفر از فعالان ایرانی و حدود 150 نفر از فعالان و موکب‌داران شاخص از کشورهای عراق، بحرین، یمن، ترکیه، پاکستان، افغانستان، لبنان، سوریه، هندوستان، بلژیک و... در 24 و 25 مرداد سال جاری در مشهد مقدس برگزار شد. در بخش ویژه این همایش از نشان بین‌المللی کرامت (ویژه تقدیر از فعالان حوزه خدمات اجتماعی) با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی و عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور رونمایی شد. همچنین می‌توان به برگزاری کنگره ملی شعر اربعین با عنوان «موکب کلمات» با مشارکت بیش از 300 شاعر و در قالب بیش از 600 اثر در بخش نوحه و شعر در چهارم مهرماه و چاپ کتاب صد اثر برگزیده ارسالی به این کنگره، حمایت از برگزاری رویداد ملی نوآوری‌های اربعین جهت فراخوان ایده‌های برتر در حوزه اربعین حسینی با عنوان «راه حسین» در شهریور سال جاری، حمایت از تولید آثار ادبی فاخر در حوزه‌‌های رمان، داستان و سفرنامه با موضوع اربعین حسینی و برگزاری مسابقه کتابخوانی با مشارکت مجمع ناشران انقلاب اسلامی و برگزاری پویش «بانی زیارت» به منظور جذب مشارکت‌های مردمی برای اعزام اقشار محروم به زیارت اربعین اشاره کرد.

 

چه برنامه‌های دیگری در ایام اربعین حسینی امسال در دستور کار این ستاد قرار دارد؟
برنامه‌هایی مانند حمایت از موکب‌ها، تیم‌ها و گروه‌های پزشکی و سلامت برای امدادرسانی به زائران اربعین حسینی در داخل و خارج از کشور، طرح ویژه تکریم و تقدیر از بیش از 700 موکب‌دار و میزبانان منازل عراقی در اربعین امسال برای سومین سال متوالی در پرتوی پرچم منور آستان قدس رضوی و اهدای بسته‌ها و هدایای فاخر به آنان، راه‌اندازی و اعزام کاروان بین‌المللی از شخصیت‌ها و چهره‌های شاخص فرهنگی، هنری و اجتماعی از اروپا و امریکا برای حضور در ایام اربعین حسینی برای بازتاب رسانه‌ای و جریان‌سازی میان‌فرهنگی ملت‌ها و همچنین جریان‌سازی فکری در حوزه اندیشه‌ای و نخبگانی اربعین با تولید برنامه‌های تلویزیونی، اعزام نخبگان، نشست‌های علمی، گفتگوهای تخصصی و... پیش‌بینی شده است.

 

نیروهای انسانی حاضر در برنامه‌های ستاد اربعین آستان قدس رضوی چند نفر هستند و چگونه انتخاب شدند؟
در مجموع حدود دو هزار خادم افتخاری در کل برنامه‌ها و عملیات‌های ستاد اربعین حضور خواهند داشت. این خادمان در قالب گروه‌های جهادی، هیئات مذهبی و فعالان مردمی در کمیته خادمین ستاد اربعین آستان قدس رضوی سازماندهی می‌شوند. در سال جاری نیز زیرساخت نرم‌افزاری مناسبی برای ثبت‌نام و قرعه‌کشی و سپس اعزام و سازماندهی خادمین افتخاری فراهم شده است که علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت بنیاد کرامت امام رضا(ع) به نشانی: (www.bkr.ir) در این مورد اقدام کنند.

 

آیا چگونگی خدمات‌رسانی به زائران حضرت سیدالشهدا(ع) توسط خادمان افتخاری، همچون میزبانی از زائران حرم مطهر رضوی است و حال و هوای این بارگاه ملکوتی نیز به زائران کربلا منتقل می‌شود؟
از آنجا که تمامی خدمات ستاد اربعین آستان قدس رضوی با نام و نشان حضرت امام علی بن موسی الرضا علیه السلام و آستان قدسی آن امام رئوف ارائه می‌شود، عطر و حال و هوای ملکوتی آن بارگاه شریف در تمامی برنامه‌ها و خدمات نمایان است. به ویژه صحن جمهوری اسلامی حرم مطهر رضوی نیز در نقطه صفر مرزی مهران بازسازی خواهد شد. خادمین افتخاری فعال در ستاد اربعین آستان قدس رضوی نیز با شعار «من الغریب الی الشهید» و پوشش متحد‌الشکل انجام وظیفه خواهند کرد.

 

نقش آستان قدس رضوی را در میزبانی از زائران حسینی و برگزاری هر چه باشکوه‌تر پیاده‌روی اربعین امسال چگونه ارزیابی می‌کنید؟
ستاد اربعین آستان قدس رضوی با توجه به سیاست‌ها و اهداف کلان و راهبردی خود بر حفظ جایگاه حمایتی و معنوی خود صیانت و مراقبت خواهد کرد. در حقیقت این ستاد، نه در جایگاه و مسئولیت دستگاه‌های اجرایی و حکومتی حاضر می‌شود و نه در اقدامات و برنامه‌های فعالان مردمی ورود می‌کند، بلکه ضمن حفظ جایگاه تکلیفی و حمایتی خود، با ساماندهی و هدایت فعالان مردمی، عمده قوای خود را در نقاط خلاء و به اصطلاح زمین‌مانده متمرکز خواهد کرد و در هر نقطه‌ای هم که ورود اجرایی و عملیاتی داشته، به علت ضعف و خلاء در آن نقطه بوده است. ارزیابی عملکرد، گزارش فعالیت‌ها و سرفصل‌های برنامه‌ای و سیاستی ستاد اربعین آستان قدس رضوی به روشنی این نگاه و سیاست را تأیید می‌کند. امیدواریم این قلیل خدمات و برنامه‌ها در خدمت به زائرین حضرت سیدالشهدا(ع) تحت عنایت و توجه امام رئوف حضرت علی بن موسی الرضا(ع)، برگ زرینی در پیشگاه حضرتش باشد.

 

تهیه و تنظیم: آرزو مستأجر حقیقی

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید