حفظ اصالت هنر اصیل فرش سنتی در فرش‌های دستباف حرم مطهر رضوی

۱۳۹۸/۰۷/۱۸ - ۱۱:۵۶
مدیر عامل شرکت تهیه و تولید فرش آستان قدس رضوی گفت: اصالت هنر اصیل فرش سنتی در فرش‌های دستباف تولیدی حرم مطهر رضوی توسط این شرکت حفظ شده است.

غلامرضا باغشنی در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: فعاليت اصلی شركت تهیه و تولید فرش آستان قدس رضوی، بافت قالی دستباف نفيس و عمدتاً از نوع 30 رج و 40 رج با بهترين و مرغوب‌ترین مواد اوليه و رنگ‌آميزی گياهی در ابعاد مورد نياز رواق‌ها و بيوتات متبركه حرم مطهر رضوی است.
وی ادامه داد: در تمامی مراحل بافت قالی های توليدی از تمام جهات فنی و تخصصی، نظارت كافي زیر نظر هيأت مديره و به وسيله استادكاران ماهر به صورت مستمر صورت مي‌پذيرد و در انتخاب نقشه، احیای هنر اصیل فرش سنتی خراسان كاملا مورد توجه قرار می گيرد.
مدیر عامل شرکت تهیه و تولید فرش آستان قدس رضوی افزود: طبق نظر كارشناسان و خبرگان صنعت فرش دستباف، هيچ‌گونه ايرادی از نظر فنی و تخصصی بر فرش‌های توليدی اين شركت وارد نيست.
وی با اشاره به جنس فرش‌های دستباف تولیدی این شرکت تصریح کرد: در تهیه قالی‌های دستباف این شرکت از پشم درجه یک داخلی با الیاف بلند و هم‌چنین نخ پنبه استفاده می‌شود.
باغشنی، اجرای پروژه دوربین‌های نظارت تصویری کارگاه‌های مشهد و کاشمر از جمله اقدامات در دست اقدام این شرکت برشمرد.
وی هزینه‌های سربار کارگاه‌های متمرکز را از جمله مشکلات پیش روی این شرکت و سایر تولید‌کنندگان فرش دستباف عنوان کرد و افزود: سخت و زیان‌آور بودن شغل قالی‌بافی، عدم استقبال نسل جدید از هنر بافندگی قالی و... از جمله سایر این مشکلات به شمار می‌رود.
باغشنی ادامه داد: همچنین می‌توان قوانین جاری کار و عدم تأمین اعتبار از طرف دولت محترم به سازمان                تأمین اجتماعی در خصوص بیمه قالی‌بافان و کاهش صادرات فرش به خارج از کشور را نام برد.
مدیر عامل شرکت تهیه و تولید فرش آستان قدس رضوی از افزایش قیمت تمام شده مواد اولیه مورد نیاز شامل مواد رنگی، نخ و پشم به عنوان یکی دیگر از مشکلات تولیدکنندگان فرش دستباف یاد کرد.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید