به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛

کتاب «سرقت اینترنتی» روانه بازار نشر شد

۱۳۹۸/۰۷/۱۸ - ۱۴:۳۱
«سرقت اینترنتی ماهیت، ارکان و عناصر، مجازات‌ها، پیشگیری» عنوان اثری است که به تازگی از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و روانه بازار نشر شده است.

به گزارش آستان نیوز، با بررسی جرایم رخ داده در فضای سایبری و شیوه‌های به کار رفته از سوی دولت‌ها برای مقابله با آن‌ها و پیگرد مجرمان مشاهده می‌شود که به سبب استفاده گسترده افراد خلافکار از بستر فضای سایبری و به کارگیری روش‌های جدید ارتکاب جرم توسط آن‌ها و پیچیدگی‌های این فضا این شیوه‌ها از کارایی و بازداردنگی لازم برخوردار نبوده و در عمل تناسبی میان جرم و مجازات ایجاد نمی‌شود.
از این رو و با توجه به ضرورت انجام پژوهش در زمینه‌های گوناگون جرایم رایانه‌ای از جمله سرقت اینترنتی که از جرم‌های شایع در فضای مجازی است، در کتاب حاضر تلاش شده تا جرم سرقت اینترنتی از جنبه‌های گوناگون بررسی شود و بتواند برای علاقه‌مندان به پژوهش در این زمینه مفید باشد.
این اثر در 5 فصل به مباحث و موضوعاتی همچون، سرقت اینترنتی، ارکان و عناصر سرقت اینترنتی، مجازات سرقت اینترنتی، پیشگیری، مقابله با سرقت‌های اینترنتی و جمع‌بندی و نتیجه‌گیری می‌پردازد.
سید محسن رضوی اصل نویسنده کتاب «سرقت اینترنتی» در بخشی از این اثر به ویژگی¬های سرقت اینترنتی اشاره کرده و آورده است: سرقت‌هایی که در فضای مجازی اینترنت انجام می‌شوند از ویژگی‌های متمایزی نسبت به سرقت‌های کلاسیک برخوردارند، زیرا که ماهیت این‌گونه سرقت‌ها به دلیل استفاده از فناوری‌های پیچیده و پیشرفته ارتباطی و اطلاعاتی، ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به شیوه ارتکاب آسان، خسارت‌ها و ضررهای هنگفت مالی با صرف کم‌ترین منابع و هزینه، حضور نداشتن در محل ارتکاب جرم، شناسایی نشدن سرقت‌ها و... اشاره کرد.
کتاب «سرقت اینترنتی ماهیت، ارکان و عناصر، مجازات‌ها، پیشگیری» در شمارگان 200 نسخه و در قطع وزیری تهیه و تدوین شده و در اختیار علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی قرار گرفته است.

 
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود