غلامرضا باقرزاده:

سیستم آبیاری زیرسطحی تحولی در بهبود مدیریت مصرف آب در کشاورزی است

۱۳۹۸/۰۷/۱۸ - ۱۴:۳۹
مدیرعامل سازمان کشاورزی و موقوفات چناران زیرمجموعه سازمان اقتصادی رضوی گفت: سیستم آبیاری زیرسطحی تحولی در بهبود مدیریت مصرف آب در کشاورزی به شمار می‌رود.

غلامرضا باقرزاده در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: در سیستم آبیاری تحت فشار زیرسطحی میزان مصرف آب به شدت کاهش پیدا کرده، به گونه‌ای که تنها سامانه‌ای به حساب می‌آید که راندمان مصرف آب به بیش از 90 درصد رسیده است.
وی ادامه داد: راندمان مصرف آب در روش آبیاری غرقابی حدود 20 تا 25 درصد و در روش قطره‌ای که جزء سیستم‌های تحت فشار به شمار می‌رود، حدود 80 درصد است.
مدیر عامل سازمان کشاورزی و موقوفات چناران، بهبود مدیریت تغذیه گیاهی را از جمله مزایای سامانه مذکور برشمرد و افزود: در این سیستم مواد غذایى مورد نیاز همراه آب و به صورت کود آبیارى به طور مستقیم در اختیار ریشه قرار می‌گیرد.
باقرزاده با اشاره به کاهش تراکم علف‌های هرز و کوبیده شدن خاك با بهره‌گیری از سیستم زیرسطحی تصریح کرد: این امر به دلیل خشک بودن سطح خاك، رشد و توسعه بهتر ریشه در مقایسه با سایر سیستم‌هاى آبیارى و همچنین عدم وجود موانع مانند لوله و تیپ صورت می‌گیرد.
وی تصریح کرد: سازمان کشاورزی و موقوفات چناران‌، سیستم آبیاری زیرسطحی را برای اراضی اختصاص داده شده به کشت یونجه در نظر گرفته است که به نوبه خود باعث افزایش میزان تولید به دلیل افزایش دفعات برداشت چین‌های یونجه و افزایش میزان تولید در هر چین خواهد شد.
باقرزاده، افزایش عملکرد به ازاء یک واحد آب مصرفى را یکی دیگر از ویژگی‌های سامانه آبیاری مذکور عنوان کرد و افزود: در این روش همچنین امکان آبیارى با فواصل بسیار کوتاه و تواتر بسیار بالا در زراعت یونجه وجود دارد.
وی ادامه داد: ضمن اینکه می‌توان هم‌زمان با عملیات برداشت و یا بلافاصله پس از آن به منظور تسریع در رشد، عملیات آبیاری را انجام داد.
باقرزاده با تأکید بر سهولت در برداشت محصولات در اراضی تجهیز شده به سامانه آبیاری زیرسطحی خاطرنشان کرد: در واقع در این اراضی، ماشین‌آلات به سهولت تردد می‌کنند.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید