رئیس دانشگاه آزاد اسلامی:

اهدای مدال‎ های تیم روبوکاپ به آستان قدس، نشان از ارادت نخبگان جوان کشور به ساحت اهل بیت(ع) دارد

۱۳۹۸/۰۷/۱۸ - ۱۲:۳۰
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اهدای مدال‌های جهانی تیم روبوکاپ این دانشگاه به آستان قدس رضوی را نشان از ارادت نخبگان جوان کشور به ساحت اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام معرفی کرد.

به گزارش آستاننیوز، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم اهدای مدال‌های قهرمانی تیم روبوکاپ دانشگاه آزاد قزوین به آستان قدس رضوی که با حضور تولیت این آستان مقدس در تالار ولایت حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به اهمیت توجه به نخبگان جوان کشور گفت: نگاه خاص رهبر معظم انقلاب به نخبگان موجب توجه مردم به این قشر شده است تا همگان بدانند این جوانان در تولید علم و فن‌آوری پیشگام هستند

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی، استقلال و عزت را در این کشور بنیان گذاشت، ابراز کرد: پس از انقلاب شکوهمند اسلامی به واسطه رهبری حضرت امام(ره) و نیز رهبر معظم انقلاب، کشور دچار یک تحول علمی شد؛ پیش از انقلاب اسلامی، ایران در دنیای علم حضور نداشت، دانشگاه‌های ما ترجمه محور بودند و دانشگاه‌هایی که به واسطه مستشاران در ایران تأسیس شده بود، تنها پیشرفت‌های غرب را روایتگری می‌کردند.

طهرانچی با اشاره به نقش علم و تکنولوژی در تغییر موازنه قدرت جهانی کشورها، ابراز کرد: با حضور آمریکا در عرصه هستهای، جنگ سرد میان آمریکا و شوروی شکل گرفت و سپس از سال 1957 با حضور شوروي در عرصه فضایی و با فرستادن ماهواره به مدار زمين، دور تازه‌ای از این جنگ آغاز شد، به این معنا که حاکمیت قرن بیستم با دو پدیده علمی همراه بود. هرچند ظهور این دو پدیده همزمان با فروپاشی قدرت شرق شد، اما همچنان علم و فن‌آوری در موازنه قدرت‌ها تعیین کننده است.

وی نقش جوانان نخبه را در پیشرفت‌های علمی و فن‌آوری کشور و حرکت از تولید مقاله به سمت محصولات فن‌آورانه تعیین کننده دانست و ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران خود را به عنوان یک کنش‌گر جدیدی در عرصه علم و فن‌آوری دنیا مطرح کرد و غرب این کنش‌گر جدید را به عنوان تهدیدی برای رشد و پیشرفت خود دید.

وی انهدام پهپاد پیشرفته آمریکایی توسط ایران را اتفاقی مهم در معادلات غرب نسبت به قدرت ایران خواند و اظهار کرد: تا قبل از این اتفاق، نشانی از قدرت ایران به عنوان کنش‌گر جدید در عرصه علم و فن‌آوری دنیا وجود نداشت، این اتفاق چهره جدیدی از قدرت علم و فن‌آوری ایران را به رخ جهانیان کشید، قدرت علمی ایران که پیشتر در عرصه مقالات خودش را نشان داده بود، بعد از پیشرفتهای هسته‌ای، با سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی در عرصه مظاهر فن‌آوری نیز خودش را نشان داد.

طهرانچی اضافه کرد: غرب از سال 2000 تحت عنوان همگرایی بعد از ظهور نانوفناوری، علوم زیستی و شناختی و فناوری اطلاعات، موضوعی را تحت عنوان انسان‌واره‌ها مطرح کرد، تا از بزرگترین و مهمترین مظهر خلقت یعنی انسان برای ساخت ربات الگو بگیریم. که این اتفاق تنها دانش نیست، بلکه عرصه فن‌آوری را هم شامل می‌شود.

طهرانچی با اشاره به درخشش تیم رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی در رقابت‌های مهم جهانی، گفت: این دانشگاه پیشگام عرصه پیشرفت توأمان علم و فن‌آوری است و با عرصه روباتیک به عنوان صحنه آموزش فناوری و عرصه محصولات فن‌آورانه بروز بیشتری پیدا کرده است. جوانان دانشجوی دانشگاه آزاد، این توان را در مسابقات بین‌المللی و در شرایط تحریم به رخ جهانیان کشیدند.

وی با تصریح بر اینکه کسب این افتخار به نسل جوان کشورمان تعلق دارد، افزود: این نسل ارادت خود را به انقلاب اسلامی، دین و اهل بیت(ع) با هدیه کردن این جایزه به آستان قدس رضوی نشان می‌دهد.

طهرانچی در پایان یادآور شد: این بچهها، نماینده جوانان علمی کشور هستند و به شهر مشهد و پابوسی ثامن‌الحجج(ع) آمده‌اند تا ارادت خود را به محضر حضرت علی بن موسی الرضا(ع) نشان دهند.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید