دکتر مهدی طاهرپور:

شایع‌ترین بی‌نظمی‌های ضربانی قلب دنیا در افراد بالای 50 سال بروز می‌کند

۱۳۹۸/۰۷/۱۸ - ۱۷:۰۰
متخصص قلب و عروق و الکتروفیزیولوژیست بیمارستان رضوی مشهد گفت: شایع‌ترین بی‌نظمی‌های ضربانی قلب دنیا در افراد بالای 50 سال بروز می‌کند.

دکتر مهدی طاهرپور در حاشیه برگزاری سومین کنگره بین‌المللی قلب رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار آستان نیوز با اشاره به اینکه آریتمی به معنای غیرطبیعی بودن نظم ضربان قلب مانند ضربان‌های نابجا و تپش تند است، ابراز کرد: حدود 80 درصد بی‌نظمی‌های ضربانی قلب معمول است، اما 20 تا 25 درصد آنها به بی‌نظمی‌های ضربانی پیچیده اختصاص دارد که امکانات درمان آن در مشهد به طور عمده در بیمارستان رضوی وجود دارد.
متخصص قلب و عروق بیمارستان رضوی گفت: مشهد دومین شهر پیش‌روی ایران در حوزه درمان بی‌نظمی‌های ضربانی پیچیده بطنی و دهلیزی قلب است.
وی وجود یک عصب اضافه مادرزادی در قلب را یکی از شایع‌ترین بی‌نظمی‌های ضربانی قلب دنیا دانست و گفت: بیمارانی که عصب اضافه مادرزادی دارند با تپش قلب مکرر به مرکز درمانی مراجعه می‌کنند. این بیماران به منظور جست‌وجوی محل تپش یا عصب اضافه تحت عمل ابلیشن(Ablation) قرار می‌گیرند.
طاهرپور ادامه داد: در بیشتر موارد با استفاده از اشعه خاصی محل تپش از بین می‌رود و بی‌نظمی‌ ضربانی قلب نیز با درصد موفقیت بالا درمان می‌شود.
وی بیان کرد: فیبریلاسیون دهلیزی((AF یکی دیگر از شایع‌ترین بی‌نظمی‌های ضربانی قلب دنیا به شمار می‌آید که بیش از 90 درصد آن در افراد بالای 50 و 55 سال بروز می‌کند.
الکتروفیزیولوژیست بیمارستان رضوی افزود: ابتلا به این نوع بی‌نظمی‌های ضربانی قلب و سایر بی‌نظمی‌های ضربانی قلب در دنیا با سبک زندگی و عوامل خطرآفرین بروز بیماری‌های قلبی مرتبط است و در افراد مبتلا به دیابت، فشار خون و چاقی و کم‌تحرک بیشتر دیده می‌شود.
این متخصص قلب و عروق بیان کرد: گاهی درمان بیماری زمینه‌ای و تغییر سبک زندگی و مصرف دارو در درمان این نوع بی‌نظمی‌ ضربانی قلب مؤثر است، اما در برخی بیماران مصرف دارو برای درمان بی‌نظمی‌ ضربانی قلب AF اثرگذار نیست. به عبارتی مصرف دارو فقط 30 درصد در درمان آن مؤثر است.
وی اضافه کرد: در این موارد، بیمار با استفاده از دستگاه نقشه‌برداری سه بعدی قلب با تاپش دو اشعه سرد و گرم اَبلیشن می‌شود.
طاهرپور تصریح کرد: در مجموع بیش از 95 درصد از اقداماتی که در رشته الکتروفیزیولوژی در دنیا صورت می‌گیرد، در ایران نیز انجام می‌شود و تنها بخش کوچکی از این اقدامات به دلیل نبودن برخی امکانات و تجهیزات این حوزه، قابل انجام در ایران نیست.
یادآور می‌شود، سومین کنگره بین‌المللی قلب رضوی با حضور چهار انجمن بزرگ دنیا و 20 دانشگاه و انجمن علوم پزشکی کشور، از 17 تا 19 مهر سال جاری در بیمارستان فوق تخصصی رضوی در حال برگزاری است.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید