دکتر شهناز اتابک تأکید کرد؛

ضرورت توجه به نقش نارسایی‌ کلیوی در بروز بیماری‌های قلبی

۱۳۹۸/۰۷/۱۸ - ۱۷:۲۸
یک فوق تخصص کلیه (نفرولوژی) از تهران گفت: نارسایی‌ کلیوی در بروز بیماری‌های قلبی نقش مهمی دارد.

دکتر شهناز اتابک در حاشیه سومین کنگره جهانی قلب رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار آستان نیوز با اشاره به مبحث «کاردیورنال» ابراز کرد: نارسایی قلب نیز موجب عوارض کلیوی می‌شود، بنابراین ارتباط آن ها دوسویه است. به عبارتی بیماری که دچار نارسایی کلیه می‌شود، شایع‌‌ترین علت مرگ او بیماری‌های قلبی است.
وی از بیماری‌های دیابت و فشار خون به عنوان شایع‌ترین علل بروز نارسایی کلیوی نام برد و افزود: بیماران از روش‌های درمانی بدون اساس علمی همچون مصرف برخی داروهای گیاهی چینی نباید استفاده کنند. بسیاری از این داروها موجب نارسایی کلیوی شده است.
این بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: مردم برای پیشگیری و درمان بیماری‌های خود باید از منابع اطلاعاتی معتبر علمی مانند پزشکان و متخصصان آگاه کمک بگیرند و از اطلاعات غیرعلمی و ناقص منابعی مانند فضاهای مجازی نباید استفاده کنند.
اتابک با اشاره به دیالیز خونی، دیالیز صفاقی و پیوند کلیه به عنوان سه روش درمانی نارسایی کلیه گفت: ورود کشور به حوزه دیالیز صفاقی از ضروریات جامعه بود، چراکه در تمامی بیماران امکان انجام دیالیز خونی یا پیوند کلیه وجود ندارد.
وی درباره فعالیت‌های شرکت داروسازی ثامن به عنوان اولین و تنها تولیدکننده انحصاری محلول‌های دیالیز صفاقی و ارائه‌دهنده خدمات مراقبت‌های ویژه این فرآورده به بیماران کلیوی در کشور افزود: بی‌شک باید قدردان هر نهادی بود که در حوزه دیالیز صفاقی وارد شده است. امیدواریم روز به روز محلول‌های جدیدتری نیز در این حوزه تولید شود.
این فوق تخصص کلیه با تأکید بر اینکه جایگاه جهانی استفاده از دیالیز صفاقی در کشورهای مختلف متفاوت است، بیان کرد: به طور مثال در کشوری مانند مکزیک تا 90 درصد بیماران از دیالیز صفاقی برای درمان نارسایی کلیه خود استفاده می‌کنند، اما در انگلستان این آمار حدود 30 درصد است.
وی به مزایای دیالیز صفاقی اشاره و ادامه داد: کشور ما نیز راه بسیاری در این مسیر در پیش دارد که تاکنون این پیشرفت‌ها امیدوارکننده بوده است.
لازم به ذکر است، سومین کنگره جهانی قلب رضوی با حضور چهار انجمن بزرگ دنیا و 20 دانشگاه و انجمن علوم پزشکی کشور، از 17 تا 19 مهر سال جاری در بیمارستان فوق تخصصی رضوی در حال برگزاری است.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید