دکتر سپیده افضل نیا:

کنترل رژیم غذایی گامی مؤثر در پیشگیری از بیماری‌های قلبی است

۱۳۹۸/۰۷/۲۱ - ۱۱:۰۹
متخصص قلب و عروق، فلوشیپ بیماری‌های مادرزادی قلب گفت: با کنترل رژیم غذایی و گنجاندن ورزش منظم در برنامه روزانه می‌توانیم از ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی پیشگیری کنیم.

به گزارش آستان نیوز، دکتر سپیده افضل‌نیا در حاشیه برگزاری سومین کنگره بین‌المللی قلب و عروق بیمارستان رضوی اظهار کرد: هر 5 روز در هفته به مدت ۳۰ دقیقه باید ورزش کنیم، به گونه‌ای که باعث بالا رفتن ضربان قلب و ایجاد تعریق در فرد شود، هم‌چنین باید مصرف نمک و چربی‌های حیوانی را کاهش داده و چربی‌های گیاهی مثل روغن کنجد و دانه انگور، روغن زیتون را در برنامه غذایی خود بگنجانیم.
وی ابراز کرد: بیمارانی که از چربی بالا رنج می‌برند، باید بیشتر از غذای آب‌پز استفاده کنند و اگر دارای فاکتورهای خطر بیماری‌های قلب و عروق هستند، از استعمال دخانیات و الکل نیز خودداری کنند.
دکتر افضل‌نیا همچنین با اشاره به این نکته که بیماران دیابتی باید به‌طور منظم قند خون خود را کنترل کنند، خاطرنشان کرد: قند خون افراد، در صورت ناشتا بودن باید زیر ۱۲۰ و میزان چربی مخرب عروق‌ نیز زیر ۱۰۰ باشد؛ در کنار این مراقبت‌ها، رعایت استرس و به حداقل رساندن آن از جایگاه مهمی برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی برخوردار است.
وی ادامه داد: متأسفانه برخی از ورزشکاران که به طور منظم ورزش می‌کنند و زندگی سالم و حتی رژیم غذایی مناسب دارند، دچار سکته قلبی می‌شوند. اکثر این افراد دچار بیماری‌های مادرزادی قلب هستند که شاید در آن‌ها نهفته و ناشناخته مانده است از این رو توصیه شده تمامی ورزشکاران حتما تحت اکوکاردیگرافی قرار بگیرند و حتی در صورت لزوم تست ورزش برای آن‌ها انجام شود زیرا نخستین علامت این عارضه‌ها، سکته قلبی یا مرگ ناگهانی است.
وی در ادامه به بیماری‌های کودکی و تأثیرات نهفته بلندمدت آن اشاره کرد و گفت: یکی از بیماری‌های دیگری که باعث بروز سکته قلبی در جوانان می‌شود، کاوازاکی است که افراد در سنین کودکی به آن مبتلا می‌شوند و نشانه آن تب بیش از ۵ روز در اطفال است که از عوارض آن می‎توان به التهاب عروق اشاره کرد.
این متخصص قلب و عروق افزود: با التهاب رگ‌های قلب در این بیماری، ناحیه ورودی رگ دچار اختلال می‌شود و این التهاب توسط متخصص اکوکاردیوگرافی قلب اطفال قابلیت تشخیص دارد اما چون اطرافیان حس بهبودی در کودک دارند، پیگیری و کنترل آن را رها می‌کنند و وقتی کودک به سن نوجوانی می‌رسد، این التهاب نهفته خود را با سکته‌های قلبی نشان می‌دهد؛ پس کودک دچار کاوازاکی در بزرگسالی حتما باید تحت نظر متخصص قلب و عروق باشند.
وی در ادامه برگزاری کنگره‌های قلب و عروق در بیمارستان رضوی که با حضور جمعی از پزشکان متخصص سراسر دنیا برگزار شد را اقدام و فرصتی بسیار خوب برای تبادل تجربیات و اطلاع از آخرین دستآوردهای علمی تحقیقاتی در حوزه قلب و عروق دانست.
گفتنی است، سومین کنگره بین‌المللی قلب و عروق رضوی با همکاری انجمن‌های علمی ایران و اروپا به مدت 3 روز در بیمارستان رضوی برگزار شد.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید