دکتر احمد جمشید رضایی:

آموزش در کاهش آمار سکته‌های قلبی جوانان نقش مؤثری دارد

۱۳۹۸/۰۷/۲۱ - ۱۵:۱۰
یک متخصص قلب و عروق از کشور افغانستان گفت: ارائه آموزش‌های پیشگیرانه به کودکان در کاهش آمار روزافزون سکته‌های قلبی افراد در سن جوانی نقش مؤثری خواهد داشت.

دکتر احمد جمشید رضایی در حاشیه برگزاری سومین کنگره جهانی قلب رضوی که در بیمارستان فوق تخصصی رضوی برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگار آستان نیوز ابراز کرد: در گذشته در سن پایین‌تر از 40 سال انتظار بروز سکته قلبی نداشتیم، اما متأسفانه در ده سال اخیر سن بروز سکته‌های قلبی به دلیل شرایط فعلی کشورها پایین آمده است.
وی با اشاره به نقش افزایش استرس‌های روحی و روانی و آلودگی هوا شهرها در بروز بیماری‌های قلبی و عروقی نسل جوان، افزود: همچنین بالا رفتن مصرف دخانیات مانند کشیدن سیگار و قلیان و استفاده از نوشیدنی‌های الکلی بین جوانان و عدم فعالیت بدنی و کم تحرکی آنان موجب بروز سکته‌های قلبی نسل جوان در جوامع مختلف می‌شود.
این متخصص قلب و عروق از کشور افغانستان با بیان اینکه برخی از عوامل اثرگذار در بروز بیماری‌های قلبی مانند دیابت به طور کامل برطرف نمی‌شود، گفت: افراد با کنترل خوب دیابت، فشار خون و چربی خون بالای خود و همچنین داشتن تغذیه مناسب، ورزش منظم و دوری از دخانیات می‌توانند در مسیر حفظ سلامت قلب خود گام بردارند و از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی پیشگیری کنند.
رضایی به نقش فرهنگ‌سازی نهادهای دولتی و اجتماعی کشورها در کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی اشاره و بیان کرد: برنامه‌ریزی برای انجام ورزش‌های همگانی در جامعه و فعالیت در مسیر کاهش آلودگی هوا از جمله اقداماتی است که توسط این نهادها باید پیگیری شود.
وی ادامه داد: همچنین آموزش‌های لازم در راستای پیشگیری از این بیماری‌ها باید از سنین پایین به کودکان در مدارس ارائه شود تا افراد در بزرگسالی با بروز بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا، دیابت و بیماری‌های قلبی و درمان اجباری آنها مواجه نشوند.
این فلوشیپ اینترونشن از کشور افغانستان به حضور خود در کنگره‌های حوزه قلب و عروق کشورهای منطقه مانند هندوستان، پاکستان و ترکیه اشاره کرد و افزود: کنگره‌های قلب بیمارستان رضوی از کنگره‌هایی است که شرکت در آنها را به هیچ عنوان از دست نخواهم داد چراکه سطح علمی بسیار بالایی دارند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید