زنگ کتاب فرصتی برای رسیدن به پاسخ سئوالات بی‌جواب

۱۳۹۸/۰۷/۲۲ - ۱۰:۲۶
زمانی که یک کتاب خوب می‌خوانیم، می‌آموزیم که در زندگی چطور رفتار کنیم و چگونه خط فکری خودمان را پیدا کرده و شکل دهیم. کتاب خوب این فرصت را به خواننده خود می‌دهد تا قبل از تجربه کردن، جواب مناسب را بداند. در واقع مطالعه سدی در مقابل غافلگیری‌های زندگی است.

علی‌رغم محاسن بیان شده بسیاری از اقشار جامعه در گروه‌های سنی مختلف با فرهنگ مطالعه بیگانه هستند و به جای ورق زدن کتاب ترجیح می‌دهند دنیا را در فضای مجازی بشناسند. اجرای برنامه زنگ کتاب، فرصتی است تا کمک کند افراد سر از دنیای مجازی بلند کرده و با مطالعه منابع معتبر، مستند و استاندارد، حال و هوای فکر و زندگی خود را تغییر دهند.

کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نیز در این راستا با همکاری کتابداران خود با برگزاری برنامه زنگ کتاب، در مراکز مختلف اجتماعی اعم از مراکز مراکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست، خانه سالمندان و مدارس تلاش داشته است تا مسیر حرکت به سمت کتابخانه‌های سطح شهر را پر ازدحام کند.
 
زنگ کتاب و استقبال خانواده‌ها
با توجه به بازخوردهای گرفته شده از مخاطبین برنامه زنگ کتاب، نکته جالب توجه، استقبال خانواده‌ها از تکرار این برنامه در مراکز آموزشی فرزندانشان است. دبستان حضرت معصومه(س) از مدارس مصلی‌نژاد واقع در شهرک رجایی یکی از مدارسی است که میزبان برنامه زنگ کتاب بوده است. خانم اسکندری مدیر این آموزشگاه در خصوص بازخورد این برنامه بین خانواده‌ها و دانش‌آموزان می‌گوید: «برنامه زنگ کتاب هفته‌ای یک جلسه به مدت یک ساعت در این مدرسه برگزار شد که همین زمان محدود با استقبال چشمگیری از سوی خانواده‌های دانش‌آموزان روبه‌رو شده و این امر نشان‌دهنده ایجاد انگیزه مطالعه در دانش‌آموزان است».

 

آموزش نکات اخلاقی با زبان داستان
مهدکودک قرآنی کبوترانه یکی دیگر از میزبان‌های برنامه زنگ کتاب بوده که در ایام تابستان مکرر برنامه زنگ کتاب در این مهد به اجرا در آمده است. خانم نوروزی مدیر مهد قرآنی کبوترانه نیز زبان داستان را راهی برای بیان نکات اخلاقی و آموزشی عنوان می‌کند که کودک می‌تواند با آن به راحتی ارتباط برقرار کند. وی می‌گوید: «این برنامه در کودکان برای مطالعه ایجاد انگیزه کرده و این امر باعث رضایت خانواده‌ها از اجرای این برنامه در مهد بوده است».

 

افزایش کمی برنامه در نیمه دوم سال
برنامه زنگ کتاب با توجه به تأثیرات مثبت بر گروه‌های سنی مختلف بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. به طوری که مراکز آموزشی مختلف و سایر مراکز وابسته به بهزیستی که میزبان این برنامه بوده‌اند، درخواست‌هایی در خصوص برگزاری این برنامه به صورت مرتب در مراکز آموزشی خود داشته‌اند. محمد مشایخی رئیس اداره کتابخانه عمومی آستان قدس رضوی در این خصوص به آماری اشاره کرده و می‌گوید: «کتابداران کتابخانه‌های وابسته به آستان قدس رضوی در مشهد و شهرستان‌ها در نیمه نخست سال 255 برنامه زنگ کتاب را برگزار کرده‌اند که با توجه به تعطیلی ایام تابستان و تعطیلی مدارس این تعداد جلسات در نیمه نخست سال کمتر بوده و با بازگشایی مدارس و استقبال مراکز آموزشی این آمار در نیمه دوم سال افزایش پیدا می‌کند».

 

توجه به مناسبت‌های ملی و مذهبی
در کنار آشنایی و آشتی دادن جامعه با فرهنگ مطالعه برنامه زنگ کتاب با معرفی کتاب‌های استاندارد و منابع معتبر متناسب با مناسبت‌های ملی و مذهبی تلاش داشته تا گروه¬های سنی مختلف را با آنچه سرمایه معنوی و فرهنگی برای کشور است بیشتر آشنا کند. گفتنی است، زنگ کتاب در کتابخانه‌های وابسته به آستان قدس رضوی در مشهد و شهرستان‌ها تنها طی شهریور سال 98 با برگزاری نزدیک به 50 برنامه، یک هزار مخاطب را پوشش داده و با توجه به مناسبت‌های این ماه از جمله روز بزرگداشت پزشك و معرفي كتاب درباره ابن سينا، شهادت سيد علي اندرزگو، روز مباهله، روز خانواده و تكريم بازنشستگان، روز داروسازي و بزرگداشت محمدبن زكرياي رازي، شهادت مظلومانه شهيد رجايي و باهنر، سالروز شهادت رئيسعلي دلواري، روز بزرگداشت ابوريحان بيروني، محرم‌الحرام و معرفي كتاب درباره امام حسين عليه‎السلام و قيام ايشان، روز تجليل از اسرا و مفقودان، روز بزرگداشت شهريار و آغاز هفته دفاع مقدس ضمن معرفی کتب معتبر، توسط كتابداران بخش‌هایی از منابع معرفی شده خوانش شده است. يادآور مي‌شود، زنگ كتاب در راستاي رفع دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب در حوزه وجوب ایجاد فرهنگ كتاب و كتابخواني، براي علاقه‌مندان به كتاب كه امكان حضور در كتابخانه را ندارند، برگزار مي‌شود.
 

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید