مسئول ستاد اربعین آستان قدس رضوی:

حجم خدمت رسانی به زائران حسینی در مرز مهران افزایش خواهد یافت

۱۳۹۸/۰۷/۲۲ - ۱۶:۵۵
مسئول ستاد اربعین آستان قدس رضوی از افزایش حجم خدمت‌رسانی به زائران حسینی در مرز مهران خبر داد.

به گزارش آستان نیوز، مرز مهران یکی از پرترددترین مرزهای کشور برای تشرف زائران حسینی است و این روزها اهمیت خدمت‌رسانی به زائران در این مرز چند برابر شده است. به همین منظور خبرنگار اعزامی ما با محسن منصوری مسئول ستاد اربعین آستان قدس رضوی گفتگویی داشته‌ که در ادامه می‌خوانید.


ستاد اربعین آستان قدس رضوی در مرزهای کشور چه خدماتی به زائران ارائه می دهد؟
امسال سیل خروشانی از زائران حسینی(ع) را در مرزهای کشور شاهد هستیم که بسیار پرشورتر از سال های گذشته است و امروز که 5 روز به سالروز اربعین حسینی مانده است بیش از 2 میلیون نفر از مرز به زیارت حضرت سیدالشهدا(ع) مشرف شده‌اند. حضور پرشور زائران، بار اجرایی برای خدمت‌رسانی دارد و انتظار می‌رود حدود 4 میلیون زائر را پذیرا باشیم. آستان قدس رضوی مانند سایر دستگاه‌های دولتی و غیرانتفاعی و در کنار دستگاه‌های مردمی هر آنچه در توان داشته است را به عرصه خدمت آورده تا مسیر تشرف زائران تسهیل شود. آستان قدس رضوی از یک ماه گذشته در مرزهای شلمچه، چذابه، میرجاوه، آستارا، به یله سوار و بازرگان خدمت‌رسانی به زائران را آغاز کرده است و در خاک عراق هم با حمایت موکب‌های مردمی به زائران خدمت‌رسانی می‌کنیم، اما بیشترین تمرکز فعالیت در مرز مهران است.


حجم خدمت رسانی به زائران در موکب های داخل و خارج از مرز آستان قدس رضوی به چه صورت است؟
خدمت‌رسانی در مرز مهران در دو بخش خدماتی و فرهنگی انجام می‌شود، خدمت‌رسانی در بخش خدماتی شامل راه‌اندازی آشپزخانه مرکزی آستان قدس رضوی می‌شود که ظرفیت پخت بیش از 150 هزار پرس غذا در روز را دارد. در ۲ روز گذشته آشپزخانه تقریباً با حداکثر ظرفیت فعالیت کرده است. در مسیر تشرف زائران به خاک عراق ۶ موکب آستان قدس رضوی در مرز راه‌اندازی شده است که بسته‌های غذایی، شربت، چای، بسته‌های فرهنگی و سایر نیازمندی‌های زائران را ارائه می‌کنند. سه موکب سیار برای خدمت‌رسانی در مواقعی که گره در جمعیت ایجاد می‌شود تأمین شده است و در شرایطی که ازدحام بسیار بالا باشد خدمت‌رسانی را به‌صورت سیار میان جمعیت انجام خواهیم داد.


خدمات فرهنگی به زائران در نقاط مرزی به چه صورت انجام می شود؟
برای ارائه خدمات فرهنگی مبلغینی در موکب‌های آستان قدس رضوی حضور دارند که پاسخگویی به سؤالات شرعی مردم را بر عهده ‌دارند. فضاسازی مطلوبی با نمایی از حرم مطهر رضوی در میدان اربعین انجام‌ شده است و مراسم‌ فرهنگی شبانه‌ای در این محل برای زائران اجرا می‌شود.


با  توجه به دستور تولیت آستان قدس رضوی به افزایش فوری خدمات چه اقداماتی در ستاد اربعین آستان قدس رضوی انجام خواهد شد؟
خدمت‌رسانی به زائران حداقل تا ۶ روز پس از اربعین حسینی(ع) در مرزها برای زائرانی که به ایران برمی‌گردند ادامه دارد و در صورت نیاز این خدمت‌رسانی به میزان روزهای بیشتری افزایش خواهد یافت. تولیت محترم آستان قدس رضوی با اطلاع از گزارشی که تقدیم ایشان شد و با توجه حضور بی‌سابقه و زودتر از موعد زائران حسینی، دستور دادند خدمات تا حجم قابل‌توجهی افزایش یابد و هر آنچه نیاز زائران سیدالشهدا است شامل آب، غذا و فعالیت‌های خدماتی افزایش یابد. در حوزه حمل ‌و نقل زائران حسینی نیز تولیت محترم آستان قدس رضوی گفتند تسهیلات لازم فراهم شود و اعتبار خوبی نیز در این حوزه در اختیار قرار خواهد گرفت. خدمات با حمایت‌هایی که از سوی سازمان مرکزی آستان قدس رضوی انجام می‌شود تا درصد بالایی افزایش خواهد یافت.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید