میزبانی از زائران حسینی در نقطه صفر مرزی

۱۳۹۸/۰۷/۲۳ - ۱۲:۳۵
هرچه بیشتر به اربعین حسینی نزدیک می‌شویم بیشتر می‌توان حب حسین(ع) را در وجود عاشقان اهل بیت(ع) مشاهده کرد. افرادی که با یک‌بار سفر و شرکت در بزرگترین گردهمایی سالانه مذهبی، عشق حسین(ع) در دلشان جوانه زده و برایشان تبدیل به یک هدف شده است.

شیفتگانی که از هر نقطه جهان خود را به عراق می‌رسانند تا در مراسم اربعین حسینی شرکت ‌کنند. امسال نیز همچون سال‌های گذشته میلیون‌ها نفر از زائرانی که قرار است به خیل عظیم زائران اربعین بپیوندند از کشورهای همجوار آذربایجان، پاکستان و افغانستان از ایران می گذرند.
 پایانه مرزی دوغارون در شهر تایباد این روزها شلوغ‌ترین روزهای خود را سپری می‌کند و در چند روز مانده به اربعین، این مرز با حال و هوای خاصی میزبان زائران سرزمین عشق است. تردد در این مرز شدت گرفته و همه با عشق و علاقه در حال خدمت‌رسانی به زائران امام حسین(ع) هستند. مرز دوغارون شاهد ورود زائران حسینی از سمت افغانستان است و برای پذیرایی از این زائران موکب امام رضا(ع) در این نقطه صفر مرزی توسط آستان قدس رضوی برپا شده است.
این موکب آماده پذیرایی از هزاران زائر افغانستانی است که بعد از زیارت آقا علی بن موسی الرضا(ع) راهی کشور عراق می‌شوند. اسکان، پذیرایی با غذای گرم، غرفه نقاشی و سرگرمی برای کودکان، پاسخگویی به مسائل شرعی و البته چای، سپند و عطر حرم اما هشتم(ع) همه و همه حکایت از تلاش خادمان امام مهربانی ها برای خدمت به زائران اباعبدالله(ع) دارد. و البته راهنمایی خادمان آشنا با قوانین برای عبور از مرز و گمرک دوغارون را نباید نادیده گرفت که کمک بزرگی به زائران افغانستانی است.
زائران شیعه و سنی که به عشق اباعبدالله(ع) قدم بر می دارند و خادمان شیعه و سنی که در کنار یکدیگر افتخار میزبانی و خدمت دارند، جلوه عظیمی از وحدت را در این موکب به نمایش گذاشته است.


احساس ناامنی نمی‌کنیم
یک زائر از شهر هرات که به همراه مادر 75 ساله‌اش راهی کربلا شده، اظهار می‌کند: هر چند که تهدیدات زیادی در کشور افغانستان زائران را تهدید می‌کند اما ترسی از تهدیدات و ناامنی که امسال دشمنان برای کاهش شمار زائران اربعین امام حسین(ع) برنامه ریزی کرده‌اند نداریم.
سید احمد حسینی که برای اولین بار عازم کشور عراق می‌شود، می‌افزاید: سختی راه فقط تا مرز است، اما بعد از رسیدن به ایران کوچکترین احساس ناامنی نمی‌کنیم و سفر لذت بخش می‌شود.
او تاکید می‌کند: وقتی چشمم به نام مبارک حضرت رضا(ع) در موکب ایشان افتاد دلم راهی صحن و سرای امام رضا(ع) شد و شوق زیارت ایشان صبر و قرارم را گرفت. زیارت حرم ایشان همیشه آرزوی ما بوده و ما آرامش خود را در آنجا جست وجو می‌کنیم.