به همت نمایندگی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی در قم؛

همایش «عفاف جنسی در پویش‌های فمینیستی» برگزار شد

۱۳۹۸/۰۷/۲۳ - ۱۶:۲۷
به همت نمایندگی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی در قم هفتمین پیش نشست علمی «الگوی مفهومی زندگی عفیفانه با رویکرد اسلامی» با محوریت «عفاف جنسی در پویش‌های فمینیستی» برگزار شد.

به گزارش آستان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا زیبایی‌نژاد، مسئول مرکز مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم در این نشست علمی که با حضور جمعی از پژوهشگران و محققان برگزار شد، با بیان اینکه موضوع زن و خانواده از ناحیه جریان‌های انقلابی کمتر مورد توجه واقع شده است، اظهار کرد: تحقیقات در مسائل اجتماعی دارای چالش‌های بسیار جدی است.
وی یکی از موضوعات مغفول مانده در تحقیقات را مسئله حجاب و عفاف دانست و تصریح کرد: متاسفانه در خصوص موضوع حجاب که از اول انقلاب تا کنون بیشتر کنشگران درگیر آن بوده‌اند، کار علمی و تحقیقاتی صورت نگرفته است؛ اما در این میان گروه‌های فمینیستی به شدت روی مسئله حجاب سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
به گفته این مقام مسئول برای رسیدن به تاریخچه حجاب و عفاف و همچنین روند تحولات آن در تاریخ، باید نگاهی فراتر از یک فرمان از سمت شخص خاصی داشته باشیم.

 

سطحی‌نگری حاکم در جامعه آفت بی توجهی به حجاب
وی همچنین در ادامه، سطحی‌نگری حاکم بر جامعه در حوزه حجاب را یکی از آفت‌های عدم توجه علمی به موضوع حجاب عنوان کرد و گفت: نگاه نظام جمهوری اسلامی به حجاب فراتر از یک باور یا سلیقه شخصی بوده و این موضوع باید به‌ درستی تبیین و بیان شود.
حجت‌الاسلام‌ زیبایی‌‌نژاد افزود: حضور پررنگ زنان با حجاب در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی، مهم‌ترین دلیل بطلان ادله فمینیست‌های افراطی برای ممانعت حجاب برای حضور زنان در اجتماع است.
مسئول مرکز مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم عنوان کرد: جریان‌های فمینیستی از زمان مشروطه به بعد شامل دو گروه می‌شوند؛ یعنی جریان فمینیسیتی، ذیل دو عنوان کلی جریان سوسیالیستی که متاثر از انقلاب کبیر روسیه هستند و لیبرال‌ها که متاثر از فضای اروپایی، غربی و آمریکایی هستند، قرار می‌گیرند.
حجت‌الاسلام والمسلمین زیبایی‌نژاد، خاطرنشان کرد: امروز حجاب وجهه سیاسی پیدا کرده و رفتار حاکمیت نسبت به آن دلیل مهمی برای پرداختن به این موضوع است؛ از این رو باید به‌ صورت جامع و از همه ابعاد به آن پرداخته شود.
وی با اشاره به نگاه جریان‌های مختلف سیاسی و اجتماعی به مقوله حجاب تصریح کرد: امروز باید به موضوع حجاب با توجه به نگاه فمینیست‌ها و جریان‌های نواندیشی در جامعه نگاه کرده تا بتوانیم پاسخی علمی برای همه آن‌ها داشته باشیم.
مسئول مرکز مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم، با اشاره به اینکه حجاب برای ما یک موضوع جدید، نوظهور و حامل معانی بسیاری است، گفت: یکی از دلایلی که بحث حجاب نقطه تمرکز فمینیست‌ها شده، این است که آنان می‌خواهند با ترویج بی‌حجابی حاکمیت را متزلزل کنند.
 این مقام مسئول گفت: دشمنان نظام، با ترویج بی حجابی نه تنها می‌خواهند جمهوری اسلامی را به زمین بزنند، بلکه در نظر دارند اسلام سیاسی در خاورمیانه به زمین بخورد؛ آنان در تلاش هستند جمهوری اسلامی با از دست دادن سنگر حجاب، سنگرهای بعدی را نیز از دست بدهد.
وی ادامه داد: ما باید تمام ظرفیت‌هایمان را در بحث حجاب پای کار بیاوریم زیرا امروزه بحث حجاب، برای ما بحثی امنیتی است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید