گزارشی از خدمت‌رسانی رایگان دارالشفای امام رضا(ع) به زائران رضوی؛

خدمت رایگان پزشکی در سایه‌سار مهر رضوی

۱۳۹۸/۰۸/۰۷ - ۱۷:۲۹
موجی از دسته‌ها و هیئت‌های عزاداری از هر گوشه ایران اسلامی به طرف حرم مطهر رضوی سرازیر است. مردم خداجوی مشهد هم برای عرض ارادت آمده‌اند و خیل شیفتگان معین الضعفا(ع) را همراهی می‌کنند. تعداد زائران غیرایرانی هم کم نیست.

کارکنان، خادمان و خادم‌یاران مجموعه آستان قدس رضوی هم برای حفظ آرامش‌خاطر زائران و مجاوران همچون دیگر ایام خاص در تلاش شبانه‌روزی هستند تا مردم بتوانند به آسانی در برنامه‌های مختلف سال‌روز شهادت امام هشتم(ع) این بارگاه ملکوتی شرکت کنند و فیض معنوی لازم را ببرند. در این بین، همیشه سلامت زائران از اولویت‌های مهم آستان قدس رضوی بوده و هست. دغدغه‌ای که از دیرباز وجود داشته و در سال‌های اخیر با اهتمام بیشتری به آن توجه می‌شود. مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی هم به عنوان یکی از متولیان اصلی این امر پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده و با بهره‌گیری از ظرفیت دارالشفاء امام رضا(ع) و پایگاه‌های فوریت پزشکی حرم رضوی و اعزام نیرو به ایستگاه‌های استقبال از زائران پیاده به عموم بیماران به‌ویژه در موارد اورژانسی خدمات‌رسانی می‌کند.

مرحمی بر دل دردمندان
نیمکت‌های فلزی پر بود از زن و مردهایی که خستگی در چهره‌شان موج می‌زد. برخی پشت سر هم سرفه می‌کردند و منتظر نوبت معاینه‌ پزشک بودند. بعضی دیگر هم به انتظار بیمار خود به اتاق تزریقات یا کنترل فشارخون چشم دوخته بودند. همگی آنان به نیت سلامتی به دارالشفاء امام رضا(ع) قدم گذاشته بودند تا بتوانند با آرامش خیال به زیارت صحن و سرای رضوی بروند. در این بین، کم نبود تعداد زائران پیاده‌ای که سختی راه و سوز سرمای پاییز را به جان خریده بودند و به عشق حضور در سال‌روز شهادت غریب‌الغربا(ع) در این بارگاه منور از جای جای کشور آمده بودند. ارادتمندانی که هر کدام با لهجه خاصی سؤالات‌شان را از کارکنان این دارالشفاء می‌پرسیدند و آنان نیز با صبوری همیشگی پاسخ‌شان را می‌دادند. دکتر ناصر سرگلزایی مدیر عامل مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی می‌گوید: «خدمات دارالشفاء امام رضا(ع) در بخش‌های پزشکان عمومی و پرستاری همچون تزریقات، سرم‌تراپی و کنترل فشار و قند خون در راستای تکریم زائران ایام پایانی ماه صفر، از پنجم تا هفتم آبان ماه به صورت رایگان به مراجعان ارائه می‌شود». اجرای چنین برنامه‌هایی موجب خرسندی زائران شده است چنانکه زنی میانسال وقتی قبض پانسمان می‌گیرد و از او مبلغی دریافت نمی‌شود، با صدای بلند می‌گوید: «خدا خیرتان بدهد». همچنین زائر همدانی که برای پدر بیمارش نوبت گرفته بود، بیان می‌کند: «برای نخستین بار است که به دارالشفاء امام رضا(ع) مراجعه کرده‌ام. از اینکه ویزیت پزشک رایگان بود تعجب کردم». حدود 200 نیروی درمانی و اورژانس مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی پذیرای بیماران در ایام پایانی ماه صفر در این دارالشفاء، 12پایگاه‌ اورژانس حرم رضوی و بعضی از ایستگاه‌های استقبال از زائران پیاده بودند.

درمان در پرتوی وقف
بی‌شک این خدمات رایگان پزشکی ویژه ایام پایانی ماه صفر در پرتوی سنت حسنه وقف و نذر به بیماران ارائه می‌شود. چرا که دارالشفاء امام رضا(ع) از موقوفات دیرینه این آستان مقدس است و براساس اسناد تاریخی، قدمت آن به دوران صفویه برمی‌گردد، یعنی بیش از 500 سال قدمت دارد. ساختمان امروزی آن هم واقع در ابتدای خیابان شیرازی در آذر 1388 افتتاح شده و در حال حاضر در چهار طبقه در بخش‌های مختلف مأمن دردمندانی از اقشار مختلف جامعه است.حدود 20 هزار برگ سند تاریخی مربوط به دارالشفاء امام رضا(ع)؛ از اسناد مکتوب داروهای مصرفی و پرداخت حقوق پرسنل گرفته تا خدمات کشیک، نوع غذاها و اقلام خریداری شده، در آرشیو اسناد آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود. در این میان باید گفت دارالشفا و بیمارستان‌های وابسته از جمله سرفصل‌های مهم موقوفاتی این آستان مقدس است. موقوفاتی که تمامی یا بخشی از درآمدشان به این سرفصل اختصاص یافته، دارای 87 واقف و 260 رقبه وقفی شامل مزرعه، قنات، باغ، زمین، منزل، سپرده سرمایه‌گذاری و... در شهرهایی مانند مشهد، چناران، قزوین، کرمان، کرج، رفسنجان، ساری، تبریز، ورامین، بیجار، شیراز و... است. از عواید این موقوفات فعالیت‌هایی همچون احداث بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها، ساماندهی و مدیریت بیمارستان‌های وقفی آستان قدس رضوی در کشور، ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زائران، تولید انواع دارو در شرکت‌های دارویی این آستان مقدس، اشتغال مستقیم و غیرمستقیم هزاران نفر در این مراکز درمانی و شرکت‌های دارویی و... انجام شده و می‌شود. واقفانی مثل حاج حسین آقا ملک، بانو رابعه خانم احترام السلطنه به سفارش همسرش محمدحسن میرزا منتصرالملک، حاج علی اکبر برخوردار، حاج علی اکبر بجستانی مقدم و علی اکبر دبیر سهرابی در مصارف موقوفات خود به این سرفصل توجه کردند.
 

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود