در گفت و گو با مدیرعامل موسسه کشاورزی و موقوفات سمنان مطرح شد؛

رونق تولید در بخش کشاورزی، توسعه پایدار را به دنبال دارد

۱۳۹۸/۰۸/۰۹ - ۱۶:۰۶
به جرئت می‌توان گفت بخش کشاورزی رکن مهمی در تحقق رونق تولید در کشور است، چرا که می‌تواند اقتصاد کشور را در برابر فشارها و تحریم‌های خارجی یاری دهد.

به گزارش آستان نیوز، خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی، یکی از لازمه های توسعه پایدار در هر کشوری محسوب می شود که نه تنها مانع از خروج ارز از کشور می‌شود، بلکه اشتغال‌زایی، رونق تولید و کمک به اقتصاد را نیز به دنبال خواهد داشت که این موضوع در کشورمان با توجه به قرار داشتن در سال رونق تولید اهمیتی دو چندان یافته است. موسسه کشاورزی و موقوفات استان سمنان مرکز دامغان زیرمجموعه شرکت کشاورزی رضوی، از آن دسته مجموعه‌های فعال در حوزه کشاورزی است که سعی کرده تا همگام با صنعت کشاورزی کشور در این حوزه اقدامات موثری انجام دهد که در گفت و گو با رضا حقدادی؛ مدیر عامل این موسسه به آن پرداخته شده است.


این موسسه در سال جاری چه اقداماتی را در راستای شعار رونق تولید انجام داده است؟
با توجه به اینکه موسسه کشاورزی و موقوفات استان سمنان مرکز دامغان زیر مجموعه سازمان اقتصادی رضوی فعالیت می‌کند، از ابتدای سال این سازمان سیاست‌گذاری لازم را در این خصوص انجام داده است و در این راستا اجرای برنامه‌های ابلاغی توسط این موسسه در دستور کار قرار داده شده است. این موسسه همچنین تلاش کرده تا با استفاده بهینه از منابع خود، میزان تولید در واحد سطح را افزایش دهد که خوشبختانه میزان تولید غلات در سال جاری در مقایسه با سال‌های گذشته افزایش چشمگیر حدود دو برابری را داشته است. در بخش باغات نیز مشارکت در تولید و افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌ای مرتبط با بخش خصوصی صورت گرفته است.


تحقق رونق تولید در بخش کشاورزی، نیازمند چه همکاری‌هایی از چه سازمان هایی است؟
تحقق رونق تولید در این صنعت، نیازمند حمایت دولت به خصوص جهاد کشاورزی است که می‌بایست تسهیلات و خدماتی از قبیل اجرای سیستم‌های آبیاری را اختصاص و توسعه دهد تا با توجه به وضعیت افت آب‌های زیر‌زمینی و تداوم بحران کمبود آب حاکم بر کشور، بتوان از میزان آب موجود چاه‌های کشاورزی حداکثر استفاده را برای رونق تولید انجام داد تا کشور با مشکلاتی در این بخش روبرو نشود.


به نظر شما بهره‌مندی از توان نیروهای انسانی متخصص چه نقشی در تحقق اهداف رونق تولید دارد؟
نیروی انسانی سرمایه اصلی و نخست هر واحد تولیدی به شمار می‌رود که می‌بایست از منابع و نیروی متخصص و با تجربه به منظور دستیابی به افزایش تولید و بهره‌وری استفاده کرد تا ضمن اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، رونق تولید نیز تحقق یابد که در این زمینه موسسه کشاورزی و موقوفات استان سمنان مرکز دامغان خوشبختانه موفق بوده است.

آیا برای اشتغال‌زایی برنامه‌ای در دستور دارید؟
برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و رونق تولید که منجر به اشتغال مولد می شود این موسسه برنامه ایجاد گلخانه‌، پرورش آبزیان و دامپروری با مشارکت با بخش خصوصی را در دستور کار دارد.

آیا تحریم‌ها توانسته است برنامه‌ریزی برای رونق تولید را در این مجموعه و همین‌طور صنعت کشاورزی با مشکل مواجه کند؟
تحریم‌ها صرفا در خرید نهاده های کشاورزی و ایجاد نوسانات قیمت فروش محصولات کشاورزی و مواد اولیه برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری و گلخانه‌ای تأثیر داشته اما نتوانسته مانع از ادامه روند فعالیت این موسسه و حتی سایر کشاورزان شود، ضمن این که موسسه کشاورزی و موقوفات استان سمنان مرکز دامغان سعی کرده تا برای مقابله با این مشکلات، میزان تولید را افزایش دهد که به نوبه خود نقش مهمی در تحقق رونق تولید داشته است.

این موسسه چه استراتژی و رویکردی را از تحقق رونق تولید دنبال می‌کند؟
با توجه به اثرات و برکات رونق تولید در اقتصاد، به دنبال افزایش تولید و بهره‌وری و همچنین استفاده حداکثری از منابع موجود در اختیار موسسه کشاورزی و موقوفات استان سمنان مرکز دامغان هستیم. برنامه‌ریزی برای عملیاتی شدن پروژه‌های تولید و اشتغال‌زایی از طریق مشارکت با بخش خصوصی، یکی دیگر از مهم‌ترین برنامه‌های موسسه در خصوص رونق تولید را به خود اختصاص داده است.

این موسسه چه برنامه‌هایی را برای تنوع بخشی به محصولات خود در دستور کار دارد؟
موسسه کشاورزی و موقوفات استان سمنان مرکز دامغان علاوه بر تولید محصولاتی همچون گندم، جو، کلزا، پسته و زیتون به صورت هر ساله، تولید کینوا که از آن به عنوان خاویار گیاهی یاد می‌شود را نیز در دستور کار خود قرار داده است. این موسسه همچنین در صدد است تا در آینده از طریق مشارکت با بخش خصوصی در زمینه‌های تولید محصولات گلخانه‌ای، آبزیان و دامپروری فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام دهد. در خصوص گلخانه، مجوز تأسیس آن در حال صدور از طریق سازمان نظام مهندسی کشاوری است. همچنین در حوزه دامپروری علاوه بر بخش خصوصی اخیراً با بنیاد توسعه و تعاون موقوفات کشور مذاکرات و بازدید‌های میدانی صورت گرفته و این بنیاد طرح‌های توجیهی خود را ارائه داده تا پس از بررسی و طرح در هیئت مدیره موسسه و هلدینگ کشاورزی سازمان اقتصادی تصمیم‌های لازم اخذ خواهد شد.


برای تحقق رونق تولید در صنعت کشاورزی چه مشکلاتی پیش رو وجود دارد؟
متأسفانه نوسانات خرید نهاده‌های کشاورزی برای تولید محصولات و همچنین نوسانات قیمت چه نهاده‌ها و چه محصولات تولیدی منجر به عدم ثبات بازار شده است. ضمن این که گاهی واردات بی موقع و از طرفی عدم صادرات برخی محصولات کشاورزی، مانع از تحقق کامل رونق تولید در این صنعت می‌شود. عدم عرضه محصولات به بازار به صورت مستقیم و نبود زنجیره از تولید به مصرف، یکی دیگر از این مشکلات به شمار می‌رود که موجب شده دلالان سود بیشتری نسبت به تولید‌کنندگان داشته باشد.

تهیه و تنظیم: هدی زاهدی

برچسب ها:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید