در گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت نخریسی ‌و نساجی خسروی خراسان مطرح شد؛

به‌روزرسانی تکنولوژی تولید نخ؛ از اشتغال‌زایی تا تأمین نیاز مصرف‌کنندگان

۱۳۹۸/۰۸/۱۲ - ۱۶:۲۳
کارخانه نخریسی ‌و نساجی خسروی خراسان یکی از شرکت زیرمجموعه هلدینگ صنعت سازمان اقتصادی رضوی است که با سابقه بیش از 80 سال و با رویکرد تولید منسوجات با کیفیت، اشتغال‌زایی و حمایت از نیروی جوان مناطق محروم در صنعت نساجی کشور فعال است.

این شرکت در راستای به‌روزرسانی تکنولوژی تولید نخ و نیز هم‌راستا شدن با تغییرات بازار و نیاز مصرف‌کنندگان، پروژه بزرگ ریسندگی نخ ظریف و شانه شده را از سال 1396 با بهترین تکنولوژی روز دنیا در دستور کار قرار داد و اکنون پس از گذشت 2 سال، خط تولید مذکور در محل کارخانه شرکت در نیشابور در حال راه‌اندازی است. در گفت و گو با علی فدیشه‌ای؛ مدیر عامل شرکت نخریسی و نساجی خسروی خراسان در خصوص ویژگی‌های خط جدید تولید نخ ظریف و شانه شده، اهمیت آن در اشتغال‌زایی جوانان بومی منطقه پرداخته‌ایم.

ظرفیت خط جدید چه میزان محصول است و چه محصولاتی تولید می شود؟
ظرفیت این خط حدود 6 هزار و 300 گیلوگرم در روز و 2 هزار و 300 تن به صورت سالانه است و در آن نخ‌های ظریف و شانه شده پنبه‌ای و نخ‌های ظریف در نمرات 30، 40، 50 و 60 انگلیسی و همچنین نخ‌های مغزی و اسلب تولید می‌شود. در واقع ظرفیت تولید نخ در شرکت نخریسی و نساجی خسروی خراسان تا قبل از راه‌اندازی خط جدید 5 هزار و 200 تن در سال بوده که با راه‌اندازی خط جدید به سالانه 7 هزار و 500 تن می‌رسد.


در این راستا چه تعداد دستگاه خریداری شده است؟
حدود 50 نوع ماشین مختلف در 7 قسمت متوالی که یک خط ریسندگی را تشکیل می‌دهند، خریداری شده است. این ماشین‌آلات از آخرین تکنولوژی موجود در دنیا در نوع خود انتخاب شده‌اند و به لحاظ کیفیت، در رتبه برتر دنیا قرار دارند. در کنار ماشین‌های فوق، سیستم تهویه مطبوع نیز در 6 ایستگاه از شرکت معتبر بین‌المللی تهیه شده است.


این شرکت با چه رویکرد و اهدافی خط جدید تولید نخ ظریف و شانه شده را راه‌اندازی کرده است؟
با توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر مبنی بر دستیابی به اقتصاد پویا، تولید داخلی و کاهش نیاز کشور به واردات، شرکت نخریسی و نساجی خسروی خراسان ضمن در دستور کار قرار دادن این مهم، با رویکرد ایجاد ارزش افزوده بیشتر، به روز شدن صنعت نخریسی، تأمین نیاز واحد بافندگی به نخ ظریف و شانه شده و همچنین اشتغال‌زایی، نسبت به تأسیس این واحد اقدام کرده است. محصولات مذکور در رده تولیدات با ارزش افزوده بالا به شمار می‌رود و نیاز به این محصولات برای تولید منسوجات با کیفیت، هر روز در کشور رو به افزایش است.

به اشتغال‌زایی اشاره کردید، با راه‌اندازی خط جدید تولید نخ ظریف و شانه شده، چند نفر در این بخش مشغول به کار شده‌اند؟
به زودی خط تولید به صورت آزمایشی راه‌اندازی شده و پس از اتمام مراحل مربوطه و با راه‌اندازی کامل خط حدود 120 نفر مشغول به کار می‌شوند.


چه اقداماتی برای بازار فروش این محصول و معرفی آن توسط شرکت انجام شده است؟
بازار مصرف نخ‌های ظریف با توجه به محدودیت تولید داخلی از ظرفیت بالایی برخودار است اما با این حال مذاکرات تخصصی و بازاریابی از ابتدای سال جاری در برنامه کمیته بازار شرکت قرار گرفته و نیز برنامه‌ریزی برای معرفی محصول در نمایشگاه صنعت نساجی آذر ماه سال 1398 انجام شده است. دامنه مصرف ان محصول تقریبا تمام کشور است اما پیش‌بینی می‌شود در شهر‌های تهران، اصفهان، یزد و مشهد فروش بیشتری داشته باشیم.


در خصوص اهمیت اجرای این پروژه و نقش آن در تحقق رونق تولید و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توضیح دهید.
صنعت نساجی‌، جزء صنایع اشتغال‌زای کشور بوده و با راه‌اندازی خط تولید نخ‌های ظریف و شانه شده پنبه‌ای مضاف بر ایجاد اشتغال برای حدود 120 نفر به صورت مستقیم‌، نیاز صنایع پایین دستی که اغلب در بحران‌ها آسیب‌پذیر نیز هستند تا حد زیادی رفع شده و از خروج ارز از کشور جلوگیری خواهد شد.

این شرکت از محصول جدید نخ شانه شده و ظریف در کدام یک از پارچه‌های تولیدی خود استفاده خواهد کرد؟
در صدد هستیم تا پارچه‌های پیراهنی مردانه، بچه‌گانه، مانتویی و روتختی را با نخ‌های جدید مذکور تولید و به بازار عرضه کنیم.

این محصولات چه زمانی وارد بازار مصرف شود؟
به امید خدا و عنایات امام رضا علیه‌السلام تولید آزمایشی نخ ظریف و شانه شده، به زودی آغار شده و محصول نهایی پس از قبولی در آزمون‌های کیفیتی، به صورت انبوه در ابتدای سال 1399 روانه بازار خواهد شد.

این شرکت با چه مشکلاتی برای اجرای این پروژه روبرو بوده است؟
در ابتدای امر عقد قرارداد با سازندگان اروپایی ماشین‌آلات، با مشکل تحریم‌ها روبرو شدیم و در ادامه نوسانات ارزی و در پی آن تغییر قوانین گمرک و وزارت صمت باعث تأخیر در ترخیص بعضی از ماشین‌آلات شد که البته این مشکل همچنان وجود دارد. متأسفانه تغییر نرخ ارز و تورم باعث افزایش چشمگیر هزینه شده تا جایی که بودجه پیش‌بینی شده برای مواد اولیه صرف هزینه‌های اضافی شده است.
تهیه و تنظیم: هدی زاهدی

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید