در ادامه سلسله نشست‌های تخصصی گام دوم انقلاب،

نشست «راهکارهای اجرایی سبک زندگی اسلامی» در نمایشگاه کتاب مشهد برگزار شد

۱۳۹۸/۰۸/۱۴ - ۱۷:۰۵
نشست علمی «راهکارهای اجرایی سبک زندگی اسلامی» در ادامه سلسله نشست‌های تخصصی گام دوم انقلاب دانشگاه علوم اسلامی رضوی در بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد برگزار شد.

به گزارش آستان نیوز، نشست اصول و مبانی فصل هفتم توصیه‌های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی(سبک زندگی اسلامی) با محوریت راهکارهای اجرایی سبک زندگی اسلامی با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین علی جلائیان معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌‌های اسلامی آستان قدس رضوی بعدازظهر روز گذشته در سالن جلسات روابط عمومی نمایشگاه بین‌المللی مشهد برپا شد.
معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌‌های اسلامی آستان قدس رضوی در این نشست ابراز کرد: سبک زندگی اسلامی برآیند اصول و مبانی‌ای است که از آموزه‌های اسلامی سرچشمه گرفته و جریانی ساخته که افراد در جامعه به آن شیوه حرکت و زندگی می‌کنند.
جلائیان به نقش اقتصاد در تغییر سبک زندگی مردم اشاره کرد و افزود: سبک زندگی فراتر از سلیقه و عادت است به طور مثال محدودیت فضای منازل موجب تغییر آشپزخانه‌ها به نوع اُپن شده است.
وی گفت: سبک زندگی اسلامی زمینه‌ساز تحقق تمدن نوین اسلامی، حفظ ارزش‌ها، رستگاری معنوی، تقویت فرهنگ‌های دینی و استمرار سنت‌ها، زندگی برخوردار از اوج عزت، امنیت و رفاه و همچنین ساختن رفتار و اخلاق عمومی و فرهنگ اجتماعی می‌شود.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم اسلامی رضوی از فرضیه‌سازی به عنوان اولین راهکار اجرایی سبک زندگی نام برد و بیان کرد: این فرضیه‌ها از آیات و روایات باید استخراج و تحلیل و تبیین شود.
وی ادامه داد: پس از ساختن فرضیه، مرحله نظریه‌پردازی است و باید فرضیه‌ها تبدیل به نظریه شود. این نظریه‌ها پردازش شده و تبدیل به مدل می‌شود. بی‌شک تا مدل‌های مختلفی ارائه نشود، نمی‌توان سبک زندگی دیگران را تغییر داد.
جلائیان اضافه کرد: بکارگیری تمام امکانات، فن‌آوری و صنعت برای آن مدل، راهکار بعدی اجرایی شدن سبک زندگی است. به‌طور نمونه برای رعایت حق تقدم و حفظ کرامت انسان‌ها در بانک‌ها با کمک از فن‌آوری و صنعت، سیستم نوبت‌دهی راه‌اندازی شد.
وی گفتمان‌سازی، سازمان‌سازی و نظام‌سازی را راهکارهای اجرایی بعدی سبک زندگی دانست و گفت: در گفتمان‌سازی حاصل یک فکر باید ماندگار شود به‌طور مثال همه باور کردند که باید کمربند ایمنی خودرو را ببندند.
معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌‌های اسلامی آستان قدس رضوی تصریح کرد: با سازمان‌سازی نیز بخش‌هایی که به گونه‌ای در فرآیند زندگی نقش دارند نه فقط سازمان‌های دولتی، باید به میدان بیایند. در مرحله بعد این سازمان‌ها باید نظام‌سازی شوند. بی‌تردید تا نظام‌سازی صورت نگیرد، اشاعه سبک زندگی اسلامی امکان‌پذیر نیست.
وی در این جلسه با ذکر مثال‌های عینی متعدد در زندگی امروزی مردم، راهکارهای اجرایی سبک زندگی را برای حاضران تشریح کرد. همچنین به پرسش‌های حاضران به‌ویژه دانش‌جویان پاسخ داد.

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود