محمد هادی زاهدی:

«وقف» مؤثرترین عملکرد را در حوزه کتاب داشته است

۱۳۹۸/۰۸/۱۴ - ۱۷:۱۰
نویسنده کتاب «یک قمقمه دریا» گفت: وقف بهترین، بیش‌ترین و مؤثرترین عملکرد را در حوزه کتاب داشته است.

محمد هادی زاهدی شب گذشته در حاشیه حضور در غرفه عمومی و بزرگسال به‌نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) در بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد و دیدار با مخاطبان کتاب‌دوست در گفت‌وگو با آستان نیوز ابراز کرد: وقف از هنرمندانه‌ترین جنبه‌های دینی ماست که در پرتوی آن اقدامات فرهنگی بسیار پایداری انجام شده است.
وی به وجود کتابخانه‌های متعدد وقفی در ایران و سایر سرزمین‌های اسلامی اشاره کرد و گفت: کتابخانه حرم مطهر رضوی، نمونه‌ای از کتابخانه‌های وقفی کشور و از دیرپاترین کتابخانه‌های جهان اسلام است.
این نویسنده و پژوهش‌گر مشهدی با تأکید بر شرایط نامساعد حوزه کتاب افزود: ادامه سنت حسنه وقف کتابخانه در کشور نقش اثرگذاری در ترویج کتاب و کتابخوانی و فرهنگ مطالعه در جامعه دارد.
زاهدی تصریح کرد: چند اقدام جدی در حوزه نگارش کتاب با محوریت اهل بیت(ع) یا به‌طور کلی کتاب‌های دینی باید در کشور صورت گیرد. البته کم و بیش فعالیت‌هایی در این حوزه انجام شده، اما نیاز به کارهای بیشتری است.
وی از شناسایی متون اصلی و منابع معتبر کتابخانه‌ای به عنوان یکی از اقدامات مهم در این حوزه نام برد و ادامه داد: در این زمینه جای کار بسیار است، به ‌طور مثال ما منابعی در اختیار داریم که آن‌چنان که باید شناخته نشده‌اند.
این نویسنده با تأکید بر اینکه اروپایی‌ها بسیار بیشتر از ما در زمینه بازتولید کتاب‌های قدیمی و منابع معتبر فعالیت کردند، گفت: متأسفانه بسیاری از متون قدیمی اسلامی نیز به جای مسلمانان توسط اروپایی‌ها احیا و بازتولید شده است. این امر توسط ما باید به‌طور جدی پیگیری شود و کتاب‌ها به‌صورت فاکسی‌میله و عکسی منتشر شود.
وی تصحیح متون و ارائه آن‌ها زا به محققان در قالبی پیراسته اقدام بعدی دانست و اضافه کرد: همچنین این متون باید با ادبیات روز ما نگارش شود چرا که بسیاری از مردم با زبان عربی آشنایی ندارند و با متون اصلی نمی‌توانند ارتباط برقرار کنند.
زاهدی ادامه داد: بی‌شک بازتولید و نگارش به روز این آثار در نشر فرهنگ و سیره اهل بیت(ع) اثرگذار است. خوشبختانه این امر توسط به‌نشر نیز در حال پیگیری است.
وی به برخی فعالیت‌های مشابه خود در زمینه عیون اخبار الرضا(ع) و امالی شیخ صدوق در دو سال گذشته اشاره و بیان کرد: استخراج متون قابل مطالعه و خوش‌خوان برای تمامی مردم، از دیگر اقداماتی است که باید در این حوزه انجام شود.
این پژوهش‌گر گفت: عصر ما عصر شتاب‌زدگی است به ‌طوری که دلیل استقبال مردم از شبکه‌های مجازی نیز مینی‌مال بودن مطالب آن‌ها همچون فیلم و متن کوتاه است. به‌طور مثال این آثار ذهن مخاطب را در حد یک پارگراف هدف قرار می‌دهند.
وی با اشاره به تجدید چاپ کتاب یک قمقمه دریا و انتشار گسترده آن افزود: همان‌طور که در زمان نگارش این کتاب دغدغه کوتاه بودن آن را داشتم، در حال حاضر نیز این دغدغه به قوت خود باقی است. روزگار ما، روزگار کوتاه و گویا‌نویسی است. این امر در معرفی اهل بیت(ع) نیز می‌تواند کمک کند. جای تولید و بازتولید آثاری با محوریت ائمه اطهار(ع) همچون این کتاب حوزه رضوی در کشور وجود دارد.
زاهدی ابراز کرد: البته کتاب‌های بلند نیز اگر با قلمی خوبی نوشته شود، استقبال و مخاطب خاص خودش را دارد چنان‌که نمونه‌های موفق آن توسط به‌نشر و دیگر ناشران کشور به چاپ رسیده است.
وی با تأکید بر نقش برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه گفت: استقبال خوب مردم از نمایشگاه کتاب، باید انگیزه برپایی چنین نمایشگاه‌هایی را در مسئولان ایجاد کند تا علاقه‌مندان به حوزه کتاب و کتابخوانی بیشتر بتوانند از نزدیک با کتاب انس بگیرند.

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود