باغات پسته کشت و صنعت سرخس به سیستم آبیاری کم فشار مجهز می‌شود

۱۳۹۸/۰۸/۱۴ - ۱۷:۱۸
مدیر کشت و صنعت سرخس زیرمجموعه شرکت کشاورزی رضوی گفت: در سال آینده بخشی از باغات پسته این کشت و صنعت به سیستم آبیاری کم فشار مجهز می‌شود.

حسین عرب محمدی در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: آبیاری باغات پسته کشت و صنعت سرخس در حال حاضر به روش سنتی و غرقابی انجام شده که هم‌اکنون اقدامات اولیه همچون نقشه‌برداری و طراحی انجام شده برای اجرای سیستم آبیاری کم فشار صورت گرفته است.
وی ادامه داد: کشت و صنعت سرخس 194 هکتار باغ پسته شامل باغ‌های رضوی، فرودگاه و جنگل دارد که در فاز نخست قرار است سیستم آبیاری مذکور در باغ جنگل و به مرور در مجموع هر سه باغ مجموعه پیاده‌سازی و اجرا شود.
مدیر کشت و صنعت سرخس درباره مزایای سیستم آبیاری تحت فشار تصریح کرد: این سیستم مزایایی همچون مدیریت منابع آبی، کاهش مدار آبیاری، مصرف بهینه و کاهش میزان مصرف آب را به دنبال دارد.
وی ادامه داد: جلوگیری از رشد علف‌های هرز و افزایش راندمان تولید محصول نیز بخشی دیگر از ویژگی‌های سامانه آبیاری کم فشار در باغات پسته به شمار می‌رود.
عرب محمدی با اشاره به مشکلات پیش روی پسته‌کاران در این منطقه خاطرنشان کرد: افزایش تدریجی شوری و EC آب‌های زیرزمینی و همین‌طور کاهش کیفی آب از جمله مشکلات پسته‌کاران سرخس است.
وی ادامه داد: ضمن این که می‌توان تغییرات شدید اقلیمی را یکی دیگر از مهم‌ترین مشکلات در مناطق پسته‌کاری عنوان کرد.
عرب محمدی، گرده‌افشانی مصنوعی به صورت جمع‌آوری گرده از جنگل ‌های پسته به صورت هر ساله را یکی از فعالیت‌های کشت و صنعت سرخس با هدف جلوگیری و کاهش پوکی و همچنین افزایش عملکرد محصول تولیدی این مجموعه مطرح کرد.
مدیر کشت و صنعت سرخس ادامه داد: در خصوص تنش‌های محیطی از جمله گرمازدگی نیز در اوایل رشد نطفه که زمان پوک شدن محصول است، معمولا از طریق تغذیه درختان با عناصر ماکرو و میکرو به صورت محلول‌پاشی تا حدودی خسارت گرمازدگی را می‌توان کاهش داد.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید