رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی:

پیامبر اکرم(ص) الگوی بزرگ بشریت است

۱۳۹۸/۰۸/۲۰ - ۱۶:۰۸
حجت‌الاسلام والمسلمین حجت گنابادی‌نژاد در کنفرانس بین‌المللی رحمه للعالمین پاکستان گفت: پیامبر اکرم(ص) الگوی بزرگ بشریت است.

به گزارش آستان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین گنابادی‌نژاد، رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی در افتتاحیه کنفرانس رحمه للعالمین که در کشور پاکستان و با حضور عمران خان، نخست‌وزیر این کشور برگزار شد، با موضوع «معرفی پیامبر اکرم(ص) و تعالیم ایشان از دیدگاه امام رضا(ع)» سخنرانی کرد.
وی گفت: آنچه در زندگی پیامبر گرامی اسلام(ص) بیش از همه جلوه‌گر است و عقول را مبهوت خود ساخته؛ وجه اخلاقی، رحمانی و کرامات نفسانی رسول اعظم(ص) است. اما عجیب آنکه امروز همین چهره رحمانی و انسانی پیامبر(ص) کانون تبلیغات مسموم، ضد اسلام و ضد پیامبر(ص) است.
گنابادی‌نژاد ادامه داد: خداوند رسالت جهانی پیامبر(ص) را رحمت برای عالمیان می‌داند. چنین پیامبری که رسالتش رحمت، کتابش رحمت و خودش هم رحمه للعالمین است، ابتدا توسط خداوند مفتخر به مدال خُلق عظیم شد تا توانست مظهر رحمت الهی باشد. پرواضح است وقتی خداوندی که عظیم است اخلاق پیامبرش را عظیم بداند درک آن عظمت از عهده کسی برنمی‌آید.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی افزود: پیامبر اسلام(ص) طبیبانه و دلسوزانه به دنبال مداوای درد و رنج‌های مردم بود و به قول امیرالمومنین علی بن ابی‌طالب(ع) طبیبٌ دوّارٌ بطبه بود. او با داروهاى خویش بیماران غفلت‌زده و سرگشته را رسیدگى و درمان مى‏کند، همان‌هایی که از فروغ حکمت بهره نگرفته و اندیشه خود را به نور دانش‌هایی که اعماق جان را روشنى بخشد، تابان و فروزان نکرده‏اند. رنج و محنت پیامبر(ص) در هدایت انسان‌ها تا جایی بود که جان شریفش را شدیداً به‌زحمت می‌انداخت تا آنکه خداوند ایشان را از تحمل این‌ همه سختی و رنج بر حذر داشت و فرمود: «ما قرآن را بر تو نازل نكرديم كه خود را به‌زحمت بيفكنی!
نماینده آستان قدس رضوی در کنفرانس رحمه‌للعالمین در ادامه اضافه کرد: اقبال لاهورى تعبير لطيفى در اين مورد دارد، مى‏گويد: پيامبر آن‌ کسی است كه از حقايق لبريز و سرشار مى‏شود و بعد براى سامان دادن زمانه و عوض كردن مسير تاريخ، آنچه را كه به ‌او رسيده است بيان مى‏كند.
حجت الاسلام گنابادی‌نژاد ادامه داد: وجود پیامبر(ص) برای کفار هم رحمت بود تا جایی که چون آنان بر اثر لجاجت حق را نپذیرفته و درخواست عذاب کردند خداوند فرمود: «ولى(اى پيامبر!) تا تو در ميان آن‌ها هستى، خداوند آن‌ها را مجازات نخواهد كرد.» سایه رحمت او بر سر منافقان هم بود. منافقان به‌ طعنه می‌گفتند خوب پیامبری است هر چه می‌گوییم گوش می‌کند! خداوند طعنه آنان را پاسخ داد که بگو: «خوش‏ باور بودن او به نفع شماست! (ولى بدانيد) او به خدا ايمان دارد؛ و (تنها) مؤمنان را تصديق مى‏كند؛ و رحمت است براى كسانى از شما كه ايمان آورده‏اند!...» از جناب عایشه همسر پیامبر(ص) نقل‌ شده است که: «من هیچ‌گاه ندیدم - مادامی‌که حرمت‌های الهی شکسته نشده- پیامبر خدا به‌ خاطر ظلمی که بر خودش رفته؛ از خود دفاع کرده باشد».
وی ادامه داد: چنین پیامبری که خلق عظیم دارد و رحمت خدا بر عالمیان است، به‌تصریح قرآن اسوه و الگویی بزرگ برای بشریت است. امام رضا(ع) دراین‌باره می‌فرمایند: اما خصلتى كه مؤمن بايد از پيامبر(ص) ياد بگيرد آن است كه با مردم مدارا كند، زيرا خداوند پيامبر خود را به مدارا كردن با مردم و درگذشتن از آنان امر كرد، و فرمود: خُذِ الْعَفْوَ وَ أْمُرْ بِالْعُرْفِ وَ أَعْرِضْ عَنِ الْجاهِلِين. و در جایی دیگر امام رضا(ع) از پدرش و او از پدرانش(ع) روايت مى‏كند كه رسول خدا صلی‌الله عليه و آله فرمود: هر كس خشم خود را نگه دارد خداوند عذاب خود را از او نگه مى‏دارد، و هر كس خلقش نيكو باشد خداوند پاداش روزه‏گير و نمازگزار را به او مى‏دهد. و سخن آخر آنکه: امام رضا(ع) به نقل از پدرانشان و ایشان هم به نقل از پيامبر خدا(ص) فرموده است: سرآغاز نامه اعمال انسان مؤمن، نيكويى اخلاق اوست.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید