در گفت‌وگو با مدیر عامل شرکت کشت‌ و صنعت اسفراین مطرح شد؛

تولید پایدار در بخش کشاورزی در راستای تحقق رونق تولید

۱۳۹۸/۰۸/۲۱ - ۱۰:۰۳
رونق تولید در بخش کشاورزی، مقوله‌ای است که بهره‌وری عوامل تولید و تغییر الگوی کشت، نقش مهمی در تحقق آن دارد.

در بخش کشاورزی که شرایط باز محیطی و اقلیمی در فرآیند تولید تاثیر‌گذار بوده و علاوه بر نهاده‌های مصرفی، مدیریت تولید نیز نقش مهمی در نوسانات این صنعت دارد، باید بین اجزاء تولید هماهنگی بیشتری صورت پذیرد تا سیاست‌های رونق تولید به منصه ظهور برسد. آستان قدس رضوی همگام با کشور نه تنها مقوله رونق تولید را در دستور کار قرار داده، بلکه با وجود گذشت حدود 8 ماه از ابتدای سال جاری که توسط رهبر معظم انقلاب به عنوان «رونق تولید» نامگذاری شده، اقدامات ارزشمندی را در کارنامه کاری ثبت کرده است. در گفت و گو با حمید برکی؛ مدیر عامل شرکت کشت و صنعت اسفراین به اقدامات این مجموعه در راستای رونق تولید و بسترهای لازم به تحقق این مهم در صنعت کشاورزی پرداخته‌ایم.

 

این شرکت چه برنامه‌هایی را در راستای شعار سال انجام داده است؟
اجرای پروژه تولید ماهی حد واسط قزل‌آلا به ظرفیت یک میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه در سال، از جمله این اقدامات به شمار می‌رود که توسط شرکت کشت و صنعت اسفراین با رویکرد تکمیل زنجیره تولید ماهی برای نخستین بار در منطقه اجرا شده است. به این ترتیب، با اجرای پروژه مذکور علاوه بر عدم نیاز شرکت به خرید بچه ماهی، بخشی از نیاز منطقه نیز تأمین خواهد شد. علاوه بر این، فاز نخست پروژه آبیاری کم فشار با اعتبار حدود ۲۲ میلیارد و 300 میلیون ریال در باغات پسته و بخشی از زراعت‌های شرکت در سطح بیش از ۵۱۸ هکتار اجرا شده است که عملیاتی شدن طرح‌های مذکور حدود ۳۰ درصد صرفه‌جویی مصرف آب آبیاری را به دنبال خواهد داشت.

 

تحقق رونق تولید در این مجموعه و در بخش کلان یعنی صنعت کشاورزی، به چه ابزاری نیاز دارد؟
تأمین به موقع و با قیمت مناسب نهاده‌های تولید از جمله کود، بذر و سم در این خصوص حائز اهمیت فراوان است. موضوع مهم دیگر در بحث رونق تولید بخش کشاورزی، طراحی صحیح الگوی کشت متناسب با واقعیت‌های بازار می‌باشد تا بسیاری از معضلات فعلی نظیر بازار نامناسب فروش اتفاق نیفتد و تولید‌کننده بتواند محصول تولیدی خود را به موقع و با قیمت مناسب به فروش برساند و با درامد کافی آماده تولید محصول سال بعد شود.

 

به نظر شما بهره‌مندی از توان نیروهای انسانی متخصص و کاربلد چه نقشی در تحقق اهداف رونق تولید در شرکت کشت و صنعت اسفراین دارد؟
نیروی انسانی، مهم‌ترین عامل در فرآیند تولید محسوب می‌شود، به نحوی که در شرایط وجود امکانات معمولی و محدود اما با وجود نیروی انسانی متخصص و کاربلد، شاهد بهره‌وری به مراتب بیشتری در مقایسه با سیستم‌های دارای امکانات پیشرفته و نیروی انسانی غیرمتخصص خواهیم بود. خوشبختانه این مهم در شرکت با جذب کارشناسان متخصص و متعهد تا حدودی محقق شده است. علاوه بر این با تدوین طرح‌های آکورد و انگیزشی تلاش شده تا از توان کارشناسی و تخصصی نیروی انسانی حداکثر بهره‌برداری به عمل آید.

 

تحریم ها چه تاثیری بر برنامه ریزی برای رونق تولید داشته است؟
تحریم ها تا حدودی رونق تولید را سخت کرده ولی نتوانسته آن را متوقف کند، چنانچه در فرآیندهای تولیدی با اتکا به توانمندی های قابل توجه نیروهای انسانی جوان و متعهد عمل شود و یأس و ناامیدی کنار گذاشته شود، قطعاً این مهم تحقق خواهد یافت که اجرای پروژه تولید ماهی حد واسط در این شرکت مؤید این موضوع است.

 

این مجموعه چه استراتژی و رویکردی را از تحقق رونق تولید دنبال می کند؟
استراتژی و رویکرد شرکت کشت و صنعت اسفراین در تحقق رونق تولید، اقدام بر اساس تولید پایدار و افزایش اشتغال‌زایی بدون ایجاد تعهد استخدام نیروی انسانی است.

 

این مجموعه در مورد تنوع محصولات و نوآوری چه اقداماتی را انجام داده است؟
با توجه به کاهش قابل توجه کیفیت آب چاه‌های شرکت و شور شدن آن، کشت و صنعت اسفراین تلاش کرده تا با تولید محصولات جدید تا حدودی این عامل تهدیدکننده را به فرصت تبدیل کند. تولید گیاه زراعی کینوا که از مقاومت بالایی نسبت به آب و خاک شور برخوردار است، یکی از اقدامات مذکور به شمار می‌رود که طی دو سال اخیر در سبد تولیدات زراعی شرکت قرار گرفته است. همچنین تولید ماهی حد واسط تنوع محصولات سبد تولیدی شرکت را افزایش داده است. ضمن اینکه کشت و صنعت اسفراین در حال مطالعه و امکان‌سنجی برای غنی‌تر کردن سبد تولیدات از طریق افزودن محصولاتی نظیر میگو، ماهی خاویاری و... است.

 

تحقق سیاست‌های کلی نظام در سال جدید در این مجموعه نیازمند چه بسترهایی است؟
خوشبختانه بخش عمده‌ای از بسترهای مورد اشاره در این مجموعه فراهم شده و دغدغه اصلی، تغییر رویکرد سازمان‌ها و دستگاه‌های خارج از مجموعه است. در حال حاضر از لحاظ نیروی انسانی و امکانات فیزیکی، در این مجموعه آمادگی لازم برای رونق تولید وجود دارد و با تأمین سرمایه کافی این امر قابل تحقق است. تجارب موفق شرکت کشت و صنعت اسفراین در تولید بره اصلاح نژادی، تولید کینوا، تولید ماهی حد واسط موید آن می باشد ولی برای انقلاب در تولید و تحول اساسی آن، نیاز است نظام‌های بانکی در راستای تامین سرمایه لازم روان‌تر عمل کنند.

 

چگونه می‌شود از طریق رونق تولید در حوزه صادرات محصولات کشاورزی، با بازارهای جهانی رقابت کرد؟
رونق تولید را می‌بایست از دو بعد کمی و کیفی مورد توجه قرار داد؛ چنانچه علاوه بر کمیت، کیفیت تولید نیز محقق شود و با فراهم شدن بسترهای تولید، قیمت تمام شده تولید محصول نیز کاهش یابد، در این صورت قطعاً قابل رقابت با محصولات خارجی مشابه خواهد بود.

 

تهیه  و تنظیم: هدی زاهدی

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید