میزبانی از بانوان در رواقی مزین به نام حضرت زهرا(س)

۱۳۹۸/۰۸/۲۲ - ۰۹:۴۶
هنر اسلامی در سازه‌های بی نظیر و شگرف اماکن متبرکه، زیباترین و پرمعناترین نمادهای معماری را به نگاه هر بیننده‌ای تقدیم می‌کند.

آستان مقدس حضرت رضا(ع) که باغی از باغ‌های بهشتی و قبله اهل دل و ملجاء مومنان و دلشیفتگان این امام همام از گذشته تا کنون بوده است، همواره در پی ارائه بدیع ترین و پرجاذبه ترین سازه‌ها و بناها در کمال زیبایی و شکوه بوده است. در کنار آن علاوه بر شکوه و عظمت معماری اماکن متبرکه آنچه که در چند سال اخیر بیش از سایر حوزه‌ها نسبت به آن توجه شده و با جدیت مضاعفی دنبال شده روی آوردن به مسائل فرهنگی در فضای عمومی کشور و جهان اسلام و برای تمام گروه‌های سنی و افراد مختلف است.
از آنجایی که بانوان نقش‌‏های محوری و کلیدی در جامعه و خانواده ایفا می‌کنند و توجه به هویت و جایگاه آنان می‌تواند زنان مسلمان را از وادی سرگشتگی به سوی هویت حقیقی خویش رهنمون سازد و تعالی جایگاه زن مسلمان انقلابی در عرصه فردی، خانوادگی و اجتماعی را برای او به ارمغان بیاورد، با توجه به اینکه بیش از نیمی از زائران حرم رضوی را بانوان تشکیل می‌دهند آستان قدس رضوی برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای برای فعالیت‌های فرهنگی و عبادی آن ها در نظر گرفته است.
از جمله این اقدامات طرح احداث رواق حضرت زهرا(س) در 29 اسفند سال 95 بود تا بانوان به طور اختصاصی از ویژه برنامه‌های فرهنگی، عبادی و زیارتی بهره‌مند شوند و مجموع رواق‌های مختص بانوان به عدد 11 برسد. 
ساخت این رواق از زمان تولیت فقید آستان قدس رضوی آیت الله واعظ طبسی و از سال 1387 آغاز شد و 8 سال زمان برد تا این پروژه توسط سازمان عمران و توسعه حریم حرم مطهر حضرت رضا(ع) تکمیل و به بهره‌برداری برسد. 
تبیین و تعالی هویت زن مسلمان انقلابی، افزایش مشارکت و ارتقای کمی و کیفی برنامه‌های ویژه بانوان زائر، نهادینه شدن سبک زندگی و سیره حضرت فاطمه(س) برای بانوان و تعمیق، ترویج و تسهیل زیارت بانوان زائر از جمله اهدافی بود که آستان قدس با احداث این رواق به دنبال آن بود. 
هم اکنون در این مکان برنامه‌های متنوع مذهبی و فرهنگی اجرا می‌شود که شامل برگزاری حلقه‌های معرفت ویژه بانوان در موضوعات اعتقادی، بیان احکام با محوریت بیان احکام بانوان به زبان فارسی و عربی، قرآن و اذان، برگزاری نماز جماعت، قرائت زیارت، ترتیل و تدبر در قرآن، محافل قرآنی، برگزاری سخنرانی و گفتمان دینی با موضوع سبک اسلامی و بیان سیره حضرت زهرا (سلام الله علیها) است. در کنار این مراسم‌ها برنامه‌هایی همچون حلقه‌های معرفت و بیان آداب زیارت نیز ویژه کودکان و نوجوانان به دو زبان فارسی و عربی در نظر گرفته شده تا این گروه سنی نیز از خدمات این رواق استفاده کنند.
گفتنی است که در این رواق تمام خدمات‌رسانی به زائران اعم از کفشداری، نظافت و ... توسط نیروهای افتخاری خواهر به زائران ارائه می‌‌شود و مسئولان اجرایی و خادمان این رواق را بانوان تشکیل می‌دهند.

 

مشخصات فنی رواق
این رواق که ظرفیت پذیرش حدود ۵ تا ۷ هزار نفر از بانوان زائر را داراست در قسمت زیرین صحن آزادی و در ناحیه بست باب السلام بین صحن کوثر و بست شیخ حر عاملی ساخته شده است و ۴ هزار و ۷۰۰ مترمربع مساحت دارد، به گونه‌ای که مساحت خود رواق و غرفه‌های موجود در آن ۴۰۰۰ مترمربع و مساحت ورودی‌های اطراف آن هم حدود ۷۰۰ مترمربع است.
هر یک از ستون‌های کار شده در این رواق مجهز به سیستم صوتی(بلندگو)، کانال تأسیسات (شامل کانال‌های دمیدن هوا و برگشت آن به منظور تهویه مطبوع) با رعایت هنرهای معماری است، به گونه‌ای که این ستون‌ها تنها یک ستون نیست، بلکه شبکه‌ای از تأسیسات و شبکه صوتی است.
اسکلت این رواق، بتنی با دیوار برشی بتنی و با قاب خمشی است که دارای سه درب ورودی به رواق شیخ حر عاملی و دارای سه خروجی اضطراری به قسمت زیرگذر حرم مطهر است. این خروجی‌های اضطراری قرار است در آینده به عنوان راه‌های ارتباطی با رواق‌های زیرسطحی حرم مطهر رضوی مورد استفاده قرار ‌گیرد که این ویژگی یکی از مهم‌ترین خصوصیات این خروجی‌هاست.
این رواق دارای دو ورودی اصلی از طرفین بست باب السلام است که هم از صحن آزادی و هم از بست باب السلام به داخل رواق امکان ورودی برای زائران را فراهم آورده، همچنین هر کدام از این ورودی‌ها دارای دو پله برقی و دو آسانسور است و هر کدام نیز دارای پله‌های سنگی بوده که جهت تردد و رفت و آمد زائران مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ارتفاع این رواق از کف تا سقف حدود 7 متر است و در عرض این رواق ۳ دهانه ۱۴ متری و در قسمت طول رواق نیز ۶ دهانه ۱۴ متری پیش‌بینی شده است.
وجود ۱۵ عدد درب جهت سهولت تردد زائران، دو عدد کفشداری به طول ۱۴ متر، یک عدد محراب در ضلع جنوبی مزین به آیه‌ای از سوره مبارکه فجر با خط نستعلیق و طرح برجسته مخصوص اماکن زیارتی، وجود وضوخانه‌ای به مساحت ۶۵ مترمربع و ۲۳ عدد روشویی با شیرآلات مجهز به چشم الکترونیکی، از دیگر امکانات فنی، خدماتی و رفاهی است که جهت رفاه و آسایش زائران در این رواق تعبیه شده است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید