مژگان شیخی:

فعالیت‌های فرهنگی آستان قدس رضوی زمینه‌ساز گسترش سیره امام رضا(ع) است

۱۳۹۸/۰۸/۲۲ - ۱۲:۰۹
مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی با برپایی نمایشگاه سوگواره فرهنگی خاتون رضوی فرصتی پیش روی بانوان هنرمند و توانا ایرانی فراهم کرد تا كارهای هنری خود را در رشته‌های مختلف به معرض نمایش بگذارند.

شعر، نویسندگی، داستان‌نویسی، قصه‌گویی، خاطره‌نویسی، نقاشی، خوشنویسی، طراحی پوستر، عکاسی، تابلوفرش، نمایش نامه‌نویسی، فیلمنامه‌نویسی، فیلم کوتاه و داستان از جمله هنر‌های ارائه شده در این نمایشگاه بود. «مسافر هشتم»، «10 قصه از امام رضا(ع)» و «کاش تو را می‌دیدم» از جمله آثار نمایشی مژگان شیخی در نمایشگاه سوگواره فرهنگی خاتون رضوی است. در این مجال با این نویسنده فعال حوزه کودک و نوجوان کشور به گفت‌وگو نشستیم تا با برخی از آثار این نویسنده در خصوص داستان‌های امام رضا(ع) آشنا شویم.

اولین سوگواره فرهنگی خاتون رضوی را چگونه ارزیابی می کنید؟
فعالیت در حوزه ادبی و هنری با موضوع امام رضا(ع) همچون برگزاری این سوگواره فرهنگی، حرکت بسیار ارزشمندی است که نهاد برگزار‌کننده آن می‌تواند با جمع‌آوری آثار هنری بانوان و نشان دادن آن‌ها در قالب نمایشگاه، گام موثری را در راستای شناساندن بانوان فرهیخته و هنرمند بردارد. در این میان حرکت مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی قابل تقدیر است و امیدوارم که در سال‌های آینده به شکل جامع‌ و گسترده‌تری صورت بگیرد.

شما چه آثاری را به سوگواره فرهنگی خاتون رضوی چارائه کردید؟
کتاب‌های «مسافرهشتم»، «10 قصه از امام رضا(ع)» و «کاش تو را می‌دیدم» از تآلیفات من هستند که در این نمایشگاه در معرض تماشای بازدیدکنندگان گذاشته شد.

شروع نویسندگی مژگان شیخی چگونه اتفاق افتاد ؟
از سال 63 كار نوشتن را با داستان «بلبل نوک طلا و باغ آرزوها» آغاز كردم و تا كنون بيش از 200 عنوان‌ کتاب نوشتم كه نمونه‌هایی از این کتاب‌ها شامل «زندگی حضرت يوسف»، «تابستان و غاز سفيد»، «دستی برای دوستی» و «گلی در سرزمين زمستان‌ها» و «365 قصه برای 365 روز سال» می‌شود همچنین برخی از آن‌ها برای اقتباس فيلم‌های سينمايی استفاده شده است. فیلم «باد و مه» برگرفته از کتاب «تابستان و غاز سفيد» است که در شبکه دو سیما نیز به نمایش در آمد و این فیلم در جشنواره بین‌المللی فیلم برلین برگزیده شد و جایزه عدالت و هبستگی را به خود اختصاص داد. همچنین چند تا از قصه‌های کتاب «365 قصه برای 365 روز سال» انیمیشن شد. برخی از داستان‌های این کتاب نیز به مدت چند ماه از شبکه‌ دو به صورت قصه‌گویی تصویری پخش شد.

با توجه به برگزاری جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی، کتاب‌های شما نیز در این جشنواره حائز رتبه شده است؟
کتاب «مسافر هشتم» برگزیده اول جشنواره رضوی شامل داستان زندگی امام رضا(ع) شد. سعی کردم این کتاب با سایر داستان‌هایی که درباره امام رضا(ع) منتشر شده، تفاوت داشته باشد و با نثری روان به رشته تحریر درآید. کتاب 10 قصه از امام رضا(ع) نیز برگزیده اول جشنواره رضوی شده است. در طول بیش از 30 سال نویسندگی بیش از 200 عنوان کتاب دارم که جایزه‌های مختلفی از جمله کتاب سال جمهوری اسلامی، جایزه ادبی پروین اعتصامی، جشنواره بین‌المللی رضوی و... گرفته‌اند. همچنین برخی از کتاب‌های من به زبان‌های دیگر از جمله ترکی و اسپانیایی و انگلیسی ترجمه شده است.

فعالیت‌های آستان قدس رضوی در حوزه ادبیات را چگونه ارزیابی می کنید؟
فعالیت‌های فرهنگی و ادبی آستان قدس رضوی زمینه‌ساز الگو‌سازی و گسترش سیره امام رضا(ع) در جامعه است. این آستان در حوزه ادبیات رضوی بسیار جامع و خوب عمل کرده است. در عرصه نویسندگی پیرامون امام هشتم و اهل بیت(ع) اقدامات گسترده‌ای از سوی این آستان مقدس صورت گرفته و همکاری این آستان مقدس با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و دیگر مراکز فرهنگی و ادبی سبب هر چه بهتر و بیشتر محقق شدن رسالت فرهنگی این آستان می‌شود.
از مشکلاتی که یک نویسنده با آن‌ها روبه رو است بگویید.
در این حوزه، مشکلات فراوانی وجود دارد که تعداد شمارگان پایین و توزیع نامتعادل کتاب به شهرستان‌ها و روستاها از جمله آن مشکلات به شمار می‌رود. اما مهم‌ترین مشکل در حوزه نویسندگی این است که جامعه ما به نوشتن به عنوان یک شغل نگاه نمی‌کند.

چه عواملی را در موفقیت‌ یک نویسنده دخیل می‌دانید؟
توکل به خدا، علاقه‌مندی به این رشته، رضایت مخاطبان، استقبال از اثر و نقد و بررسی از جمله عوامل موفقیت در نویسندگی است که علاقه بیشترین تأثیر را در موفقیت من داشت.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید