صادرات 40 میلیون دلاری منطقه ویژه اقتصادی سرخس در 7 ماه نخست امسال

۱۳۹۸/۰۸/۲۳ - ۱۲:۱۲
مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس از صادرات 40 میلیون دلاری محصولات تولیدی در این منطقه طی 7 ماه نخست امسال خبر داد.

احمد صادقی گلمکانی در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: طی مدت مذکور 60 هزار تن انواع محصول تولید شده در منطقه ویژه اقتصادی سرخس به کشور های هدف صادر شده است.
وی ادامه داد: میزان صادرات در 7 ماه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 100 درصد افزایش داشته است.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس با اشاره به انواع کالاهای صادراتی از این منطقه تصریح کرد: انواع هیدروکربن‌های سبک و سنگین، بنزین، روغن موتور به عنوان تولیدات واحد پتروپاسارگاد خاورمیانه و همچنین چسب و رزین‌های پودری تولید شده در واحد بیتا شیمی، محصولات صادراتی این منطقه را به خود اختصاص داده است.
وی درباره اقدامات صورت گرفته به منظور افزایش صادرات تصریح کرد: ایجاد زیرساخت‌های لازم در صنعت حمل و نقل و به ویژه ریلی باعث رونق صادرات شده است.
صادقی گلمکانی ادامه داد: ضمن اینکه در سال رونق تولید، تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی سرخس باعث شده روند مثبتی برای صادرات هر چه بهتر کالاها ایجاد شود.
وی افزود: همچنین با توجه به موقعیت ویژه منطقه سرخس و اتصال به نقطه صفر مرزی، حمل و نقل، ترانزیت کالا و گسترش تجارت یکی از پتانسیل‌های اصلی توسعه اقتصادی در این منطقه به شمار می‌رود.
صادقی گلمکانی درباره نقش زیرساخت‌های ریلی این منطقه در گسترش صادرات بیان کرد: با توجه به موقعیت ممتاز منطقه ویژه اقتصادی سرخس و قرار گرفتن این منطقه در نقطه صفر مرزی و همچنین مراودات تجاری با کشورهای آسیای میانه به خصوص ازبکستان، روسیه و قزاقستان، زیر‌ساخت‌های صنعت ریلی منطقه کمک شایانی به رونق صادرات و واردات از طریق این منطقه کرده است.
وی ادامه داد: این منطقه با توجه به موقعیت بار‌اندازی مناسب و ایجاد خطوط ریلی عریض و نرمال، همجوار‌سازی و همچنین ایجاد سکوهای تخلیه و بارگیری و همجواری با ریل عریض توانسته رونق بسیار خوبی در این مقوله ایجاد کند.
صادقی گلمکانی تاکید کرد: منطقه ویژه اقتصادی سرخس از یکسو در مجاورت پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد است که این موقعیت فرصتی مناسب را در اختیار صنایع پایین دستی و سایر صنایع مرتبط دیگر قرار می‌دهد و از سوی دیگر قابلیت‌های استان در زمینه کشاورزی و دامداری فرصتی مناسب را در زمینه صنایع تبدیلی فراهم آورده است.
مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس افزود: تمامی این قابلیت‌ها با توجه به معافیت مالیاتی 13 ساله و سایر مزایای گمرکی که در منطقه حاکم است، برای واحدهای صنعتی فرصتی قابل توجه به شمار می‌رود.

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید