سرپرست معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی خبر داد،

آغاز طرح اشتغال‌زایی آستان قدس رضوی برای سیل‌زدگان آق قلا با اعتبار 630 میلیارد

۱۳۹۸/۰۸/۲۵ - ۱۲:۳۸
سرپرست معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی از آغاز طرح اشتغال‌زایی این نهاد برای سیل‌زدگان آق قلا با اعتبار 630 میلیارد ریال خبر داد.

حامد صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار آستان نیوز، با اشاره به اجرای طرح اهدای دام سبک به سیل‌زدگان آق قلا، اظهار کرد: پس از وقوع سیل فروردین‌ ماه در شمال کشور خدمات‌رسانی‌های فوری مانند کمک‌های خوراکی، پوشاک، پزشکی و ... توسط معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس انجام و در ادامه تلاش شد برای رفع مشکلات مردم آن منطقه اقدامی اساسی صورت پذیرد.
وی با بیان اینکه سیل با ویرانی‌هایی که به دنبال داشت، معیشت مردم سیل‌زده را با مخاطره و گرفتاری جدی روبه‌رو کرده بود، ادامه داد: از میان گزینه‌هایی مانند ساخت مجتمع‌های درمانی، خانه‌های بهداشت، مجتمع‌های فرهنگی، بازسازی منازل و ... در نهایت با توجه به سیاست‌های محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی و با هدف رشد اقتصادی، ایجاد رفاه اجتماعی و افزایش درآمد سرانه مردم مناطق سیل زده شمال کشور، موضوع ایجاد اشتغال را در دستور کار قرار دادیم.
سرپرست معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه در طرح‎های محرومیت‌زدایی و توسعه کسب و کار پایدار و توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی مناطق محروم مبتنی بر مزیت‌های نسبی هر منطقه عمل می‌کنیم، ابراز کرد: در طرح‎ اشتغال‌زایی برای سیل‌زدگان شمال کشور گزینه‌های متعددی از جمله پرورش ماهی، میگو، صنایع دستی، بوم گردی، صنایع تبدیلی شیر شتر که در گمیشان وجود دارد را مورد بررسی قرار دادیم.

آق قلا؛ شهرستان هدف برای اشتغال‌زایی سیل‌زدگان
وی افزود: در نهایت با توجه به مزیت‌های رقابتی شمال کشور، وجود چراگاه‌ها و مراتع‌ گسترده و تخصص و تجربه مردم منطقه، موضوع دامپروری در دستور کار قرار گرفت، مضاف بر اینکه ما در آستان قدس رضوی زنجیره کاملی از دام سبک را در اختیار داریم.
صادقی در ادامه با تاکید بر اینکه آستان قدس رضوی مسئولیت اشتغال‌زایی در کشور ندارد، ابراز کرد: ورود آستان قدس رضوی به این مقوله از حیث جنبه اجتماعی موضوع بوده است و با توجه به محدودیت امکانات و سرمایه‌های در اختیار، شهرستان آق قلا به عنوان اجرای پایلوت طرح دامداری سبک برای اشتغال‌زایی انتخاب شد.

اشتغال‌زایی مستقیم 900 نفر در طرح دامپروری آستان قدس
معاون محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی ابراز کرد: طی سلسله بررسی‌های میدانی در شهرستان آق قلا، روستاها و افرادی که سیل بیشترین آسیب را به آن‌ها وارد کرده بود، شناسایی شدند که در نهایت به 900 نفر که بیشتر آسیب را دیده بودند رسیدیم.
وی اضافه کرد: آستان قدس رضوی برای تمام این 900 نفر واحد دامپروری سبک راه‌اندازی خواهد کرد تا علاوه بر ایجاد اشتغال برای آن‌ها، افراد بسیار دیگری در قالب صنایع تبدیلی و راه‌ افتادن مشاغل مرتبط، شاغل شوند.

اهدای 630 میلیارد ریال وام قرض الحسنه
سرپرست معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی با بیان اینکه برای تمام این 900 نفر جایگاه دام به صورت کاملا رایگان احداث خواهیم کرد، ابراز کرد: به هر یک از این 900 نفر، 20 رأس گوسفند به ارزش 70 میلیون تومان به صورت وام قرض الحسنه با بازپرداخت 60 ماهه و 9 ماه تنفس داده می‎شود.
وی بیان کرد: مؤسسه دامپروري صنعتي آستان قدس رضوي برای 5 سال خدمات فنی، تخصصی و دامپزشکی را به صورت کاملا رایگان به این 900 نفر شرکت کننده در طرح دامپروری سبک آستان قدس ارائه خواهد کرد تا احتمال شکست اقتصادی این واحدها به حداقل ممکن برساند.
صادقی ابراز کرد: این دام‌ها پیش از تحویل به این افراد برای 45 روز قرنطینه و ایزوله می‌شوند تا از حیث میکروبی کاملا پاکسازی شوند و سالم باشند، همچنین برای تسهیل روند اغلب دام‌ها به صورت آبستن به افراد تحویل داده خواهد شد.

ایجاد مجتمع پشتیبان اشتغال دام سبک
سرپرست معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی در ادامه از ایجاد مجتمع پشتیبان اشتغال دام سبک توسط مؤسسه دامپروری صنعتی آستان قدس رضوی با سرمایه گذاری معاونت محرومیت زدایی خبر داد.
وی با بیان این نکته که برای پشتیبانی از واحدهای اشتغال ایجاد شده مجتمعی به همین منظور با عاملیت مؤسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی و سرمایه گذاری ۸۰ میلیارد ریالی معاونت محرومیت زدایی ایجاد شده است، افزود: خوراک دام یکی از عوامل مهم در سودآوری و کاهش هزینه‌هاست و امروز ما بیش از 5 هزار تن خوراک دام داریم که در گذشته با ارز 4200 تومان برای حمایت خوراک دام‌های طرح دامپروری سبک خریداری و در سیلوهای آستان قدس رضوی دپو کرده‌ایم، تا دامپروران این طرح مجبور به گران خریدن جیره دام‌های خود نشده و طرح با شکست مواجه نشود.
وی با بیان اینکه طرح دامپروری سبک در آق قلا از مردادماه سال جاری در دستور کار ما قرار گرفته و تاکنون 150 جایگاه دام از 900 جایگاه ساخته شده است، ابراز کرد: از حدود یک ماه آینده روند اهدای دام‌ به سیل‌زدگان آق قلا آغاز و در اولین مرحله 2800 دام به 140 نفر از افراد واجد شرایط در روستای «چن سویلی» آق قلا تحویل داده خواهد شد.

اصلاح نژاد در قوچ افشاری برای افزایش بهره‌
صادقی اصلاح نژاد برای دوقلوزایی دام‌ها را از جمله‌ برنامه‌های در دست اقدام برای افزایش بهره‌وری و سودآوری بیشتر دامداران این طرح معرفی و ابراز کرد: تحت یک برنامه اصلاح نژاد تلاش داریم طی چند سال آینده گله‌های دامداران طرح دامداری سبک آستان قدس را چندقلوزا کنیم.
وی در خصوص این طرح توضیح داد: در قالب این طرح با استفاده از ژن‌های «قوچ هموزیگوت نژاد برولا» از کشور نیوزیلند که چندقلوزا هستند، قوچ‌های بومی افشاری اصلاح نژاد شده و دوقلوزا می‌شوند.
سرپرست معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس با بیان اینکه اجرای طرح اصلاح نژاد دام افشاری برای چندقلوزایی در حوزه دامپروری، منطبق بر مبانی اقتصاد مقاومتی است، ابراز کرد: این اقدام موجب افزایش تولیدات دام سبک در منطقه و افزایش تولید گوشت قرمز برای دامداران خواهد شد.
صادقی در پایان تأکید کرد: معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی در حوزه امدادرسانی الگوی توسعه اقتصادی- اجتماعی جامعه محور را دنبال می‌کند تا ضمن توانمندسازی مردم، زمینه‌های مشارکت فعال آنان را در برنامه‌های محرومیت‌زدایی فراهم سازد.

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید