سومین کنگره بیماری‌های تنفسی کودکان در گرگان برگزار شد

۱۳۹۸/۰۹/۰۲ - ۱۱:۲۶
سومین کنگره ملی بیماری‌های تنفسی کودکان با حضور متخصصان و تعدادی از شرکت‌های تولیدکننده و واردکننده دارو از جمله شرکت داروسازی ثامن که تنها تولیدکننده داخلی داروی بیماران سی‌اف است، در گرگان برگزار شد.

به گزارش آستان نیوز، دکتر لعبت شاهکار فوق تخصصی ریه کودکان که مسئولیت دبیری سومین کنگره سالانه بیماری‌های تنفسی کودکان را برعهده دارد، در این کنگره درباره اهداف این گردهمایی علمی اظهار کرد: یکی از اهداف مهم این کنگره معرفی جدیدترین روش‌ها و داروها برای درمان بیماری‌های تنفسی کودکان است.
وی یکی از محورهای کنگره را موضوع برونشکتازی عنوان کرد و گفت: یکی از شایع‌ترین علت‌های این بیماری در تمام دنیا، سی اف است که آمار بالایی در استان گلستان دارد و پیش‌بینی می‌کنیم در سایر استان‌ها هم چنین شرایطی وجود داشته باشد.
شاهکار با بیان اینکه سی‌اف یک بیماری مزمن بوده و به تازگی جزو بیماری‌های خاص قرار گرفته است، افزود: بیماران سی‌اف نیاز به درمان طولانی مدت دارند. با توجه به اینکه داروهای این بیماران در داخل کشور تولید نمی‌شود، خانواده‌های این بیماران برای تأمین داروها با مشکلات زیادی مواجه هستند. دولت باید راهکار و برنامه‌ای برای کاهش هزینه‌های درمان این بیماران بیندیشد.
وی ادامه داد: خوشبختانه برای نخستین بار شرکت داروسازی ثامن اقدام به تولید داروی هایپرتونیک 7 درصد (محلول آب نمک) در کشور کرده است که این دارو سبب رقیق شدن ترشحات و کاهش عفونت های ریوی و بهبود عملکرد ریه کودکان می‌شود.
دبیر سومین کنگره بیماری‌های تنفسی کودکان ابراز امیدواری کرد: سبد دارویی بیماران سی‌اف به همت داروسازهای داخلی از جمله شرکت داروسازی ثامن تامین می¬شود که این کار می‌تواند در کاهش هزینه‌ها و بهبود وضعیت بیماران موثر باشد.


وجود 7 تا 8 هزار نوزاد مبتلا به سی‌اف در کشور
دکتر سهیلا خلیل‌زاده، رئیس انجمن علمی ریه کودکان ایران نیز در حاشیه این کنگره علمی با اشاره به همکاری 63 متخصص با این انجمن اظهار کرد: امسال سومین دوره سمینار علمی بیماری‌های تنفسی کودکان به میزبانی گرگان در حال برگزاری است.
وی گفت: یکی از مباحث مطرح شده در این کنگره علمی بیماری‌های مزمن و شایع تنفسی کودکان، فیبروزیس کیستیک است. پیش‌بینی می‌شود 7 تا 8 هزار نوزاد مبتلا به سی‌اف در کشور داشته باشیم، اما چون سیستم ثبت ملی نداریم، امکان ارائه آمارهای دقیق درباره تعداد مبتلایان به این بیماری میسر نیست.
رئیس انجمن علمی ریه کودکان بیان کرد: در کشورهای مختلف، درمان و داروهای بیماران سی‌اف از حمایت‌های بیمه‌ای برخوردار است و دسترسی بیماران به داروها به ویژه داروهای جدید راحت و ارزان‌قیمت است. اما در کشور ما به دلیل هزینه‌های بالای تأمین دارو و عدم پوشش بیمه‌ای آن، طول عمر بیماران سی‌اف کم و کیفیت زندگی آنان پایین است.
وی با بیان اینکه شرکت‌های داروسازی داخلی باید به سمت تولید داروهای مورد نیاز بیماران سی‌اف حرکت کنند، گفت: خوشبختانه شرکت داروسازی ثامن وابسته به آستان قدس اقدام به تولید داروی هایپرتونیک 7 درصد که یکی از داروهای اساسی این بیماران بوده، کرده است. اما نیاز داریم که سایر داروهای این بیماران نیز با همت شرکت‌های داخلی تولید شود تا هزینه‌های درمان بیماران سی‌اف کاهش یابد و دسترسی به دارو نیز تسهیل شود.

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود