مروری بر اولین تجربه تئاتر دانش‌آموزی کتاباران به‌نشر

ستاره‌ای بر تارک آسمان

۱۳۹۸/۰۸/۲۵ - ۱۱:۰۸
نمایش تئاتر «ستاره میترا»، از 22 تا 24 آبان در فروشگاه مرکزی کتاب و محصولات فرهنگی به نشر (انتشارات آستان قدس رضوی) واقع در خیابان امام خمینی(ره) روبروی باغ ملی به روی صحنه رفت.

این نمایش اولین اجرای دانش‌آموزان مشهدی عضو شبکه دانش‌آموزی کتاب به‌نشر(کتاباران) بود که به کارگردانی آتنا حسین‌پور به اجرا در آمد و فاطمه نعمت‌زاده طراح گریم و لباس، حمیده فیاض طراح نور و صدا، محدثه عبداللهی‌نژاد طراح پوستر و فاطمه صمدی، زینب غلامی، زهرا آفتابی، حنانه آخوندزاده، زینب صابری و زهرا شریفی به عنوان بازیگران در این نمایش ایفای نقش کردند. این نمایش در چهار نوبت ویژه بانوان اجرا شد و گروه‌های مختلف دانشجویی، دانش‌آموزی و بانوان مشهدی در آن حضور داشتند. نمایشی که در روزهای اجرای خود بیش از 250 نفر تماشاگر داشت.

نمایشی که از شهید نوجوان می‌گوید
مدیر عامل به نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) با اشاره به اجرای نمایش «ستاره میترا» در قالب ویژه برنامه «اردو کتاب» به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی ویژه بانوان مشهدی می گوید: «تئاتر "ستاره میترا" با اقتباس از کتاب "من ستاره میترا هستم" از مجموعه "لاله‌های نوجوان" به‌نشر نوشته محمدحسین صلواتیان به روی صحنه رفت. مجموعه "لاله‌های نوجوان" به معرفی شهدای نوجوانی می‌پردازد که اغلب برای مردم معرفی نشده‌اند و حتی تعداد قابل توجهی از این شهدا، دختران نوجوان هستند که برای نخستین بار معرفی شده‌اند». حسین سعیدی ادامه می دهد: «نمایش تئاتر "ستاره میترا" روایتگر قسمتی از زندگی شهید 14 ساله‌، زینب کمایی اهل آبادان یکی از 17 هزار شهید ترور به دست منافقان است». به گفته مدیر عامل به‌نشر ویژه برنامه هفته کتاب و کتابخوانی با عنوان «اردو کتاب» از 22 آبان به همراه اجرای تئاتر «ستاره میترا» ویژه بانوان در فروشگاه مرکزی کتاب و محصولات فرهنگی انتشارات به‌نشر در مشهد برگزار و با استقبال خوب دانش‌آموزان مشهدی همراه شد.

تأثیرگذاری مثبت تئاتر بر روحیه نوجوانان
آتنا حسین‌پور، فارغ‌التحصیل جامعه‌شناسی از دانشگاه فردوسی مشهد، طراح و کارگردان این نمایش می گوید: «مدت هشت سال است که به تدریس تئاتر در گروه‌های دانش‌آموزی می‌پردازم و گروه هنری "پروا" از یک سال گذشته به منظور اجرای نمایش ویژه بانوان شکل گرفت». وی در خصوص اهداف شکل‌گیری گروه‌های مختلف تئاتر ویژه دانش‌آموزان ادامه می‌دهد: «تئاتر بُعد تربیتی بسیار بالایی دارد که بر اساس آن دانش‌آموزان در موقعیت‌های مختلف قرار می‌گیرند و این موقعیت‌ها را بازی می‌کنند و ویژگی‌هایی اخلاقی از جمله خلاقیت، اعتماد به نفس و مدیریت بحران در آن‌ها تقویت می‌شود. به همین جهت تأثیری که تئاتر بر روحیه نوجوانان می‌گذارد بسیار عمیق‌تر از مثلا اجرای یک سخنرانی است». کارگردان نمایش «ستاره میترا» ادامه می‌دهد: «دانش‌آموزان عضو شبکه دانش‌آموزی کتاب به‌نشر‌(کتاباران) از تابستان امسال، اجرای تئاتر را در قالب کلاس‌های مختلف آموزش دیده‌اند. این دانش‌آموزان13جلسه آموزشی را با سرفصل‌های مختلف خلاقیت‌، بیان و... پشت سر گذاشتند. بعد از اتمام آموزش‌ها، نمایش‌نامه‌نویسی و تمرین نمایش شروع شد. بعد از سه ماه، اولین اجرای این دانش‌آموزان با عنوان "ستاره میترا" به روی صحنه رفت‌. از آنجایی که فضای شبکه دانش‌آموزی کتاب به‌نشر‌(کتاباران) کتابخوانی بود، تصمیم گرفتیم نمایش‌های ما اقتباسی از کتاب‌هایی باشد که دانش‌آموزان آن‌ها را خوانده‌اند و به جهت آشنایی بیشتر آنان با دانش‌آموزان شهید و تأثیرگذاری زندگی شهید زینب کمایی بر روی دانش‌آموزان، کتاب "من ستاره میترا نیستم" از انتشارات به‌نشر انتخاب و دیالوگ‌های بخشی از نمایش‌نامه از این کتاب اقتباس شد».

ستاره‌ای که همواره می‌درخشد
ستاره‌های طلایی، مادر، سفید، بنفش و صورتی در آسمان می‌درخشند. هر کدام نوری ساطع می‌کند‌ و در این میان ستاره طلایی درخشان‌تر از همه است. چرا که چگونگی زندگی‌اش او را از سایر ستاره‌ها فروزان‌تر کرده است‌. در نمایش «ستاره میترا»‌، ستاره طلایی نماد شهیده زینب کمایی است که با سن کم ولی اراده‌ای بزرگ و هدفی والا در تارک تاریخ خوش می‌درخشد. او در سال 1347 در آبادان به دنیا آمد و نامش را میترا گذاشتند. هر چه بزرگتر می‌شد، اعتراضش نسبت به اسمش بیشتر می‌شد. یک روز، روزه گرفت و برای افطاری دوستانش را دعوت کرد و نامش را به «زینب» تغییر داد. او که پیرو خط امام‌، اهل قرآن، نماز، روزه و حجاب بود از آن جایی که فعالیت‌های انقلابی در مدرسه انجام می‌داد، منافقین زیر نظرش داشتند و یک روز که از مسجد برمی‌گشت او را ربوده و در یکی از کوچه‌های شاهین شهر اصفهان او را به شهادت رساندند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید