بهره‌مندی ۶۵۳ هزار نفر از خدمات کتابخانه‌های بقاع متبرکه آستان قدس رضوی

۱۳۹۸/۰۹/۰۷ - ۱۲:۵۷
از ابتدای سال جاری ۶۵۳ هزار و ۳۷۰ نفر از خدمات کتابخانه‌های موسسه بقاع متبرکه و اماکن مذهبی آستان قدس رضوی در شهرهای طبس، قاین، کاشمر ، سبزوار و روستای محمد آباد طبس بهره‌مند شده‌اند.

مدیرعامل موسسه بقاع متبرکه و اماکن مذهبی آستان قدس رضوی در گفت‌گو با آستان ‌نیوز گفت: ۶۴ هزار و ۹۸۵ نفر از دانشجویان، طلاب، فرهیختگان و علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی در کتابخانه‌های این موسسه از جمله کتابخانه حضرت حسین‌بن‌ موسی‌الکاظم(ع) طبس، شهید آیت‌الله مدرس(ره) کاشمر، امام رضا(ع) سبزوار، قاین و روستای محمدآباد طبس عضویت دارند و از خدمات این کتابخانه‌ها بهره‌مند می‌شوند.
حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید محمد جواد رئوف سیدنژاد با اشاره به وجود 224هزار و 937 ‌جلد کتاب و ۲۸ هزار و ۶۱۹ عنوان منابع دیجیتالی در کتابخانه‌های موسسه بقاع متبرکه و اماکن مذهبی آستان قدس رضوی تصریح کرد: این کتابخانه‌ها از ابتدای سال جاری پذیرای 653 هزار و 370 نفر از دانش ‌پژوهان بوده که در این مدت بیش از ۳۱۲ هزار جلد کتاب به امانت داده شده و ۲۹۴ هزار و ۷۹۶ عنوان کتاب مطالعه شده است.
وی ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در سطح جامعه و ارتقای سطح و جایگاه تحقیق و پژوهش را از جمله اهداف کتابخا‌نه‌های این موسسه برشمرد و افزود: برگزاری مسابقات کتابخوانی فرهنگی به صورت حضوری و اینترنتی، برگزاری نمایشگاه کتاب در مناسبت‌های مختلف طول سال، برگزاری انجمن ادبی شعر رضوی، اجرای طرح تحفه دانایی، معرفی کتاب و نرم‌افزار در فضای مجازی ارسال کتاب به مراکز و خانه‌های بهداشت در شهر و روستاهای طبس و کاشمر، تجهیز قفسه‌های آرایشگاه‌ها در طبس به کتاب و نشریه از دیگر فعالیت‌های کتابخانه‌های موسسه بقاع متبرکه و اماکن مذهبی آستان قدس رضوی در راستای گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی است.
وی برگزاری کلاس‌های علوم قرآنی، معارف اسلامی، هنری و علمی، اجرای طرح غنی‌سازی اوقات فراغت در فصل تابستان را از دیگر برنامه‌‌ها و فعالیت‌‌های جانبی‌کتابخانه‌های موسسه بقاع متبرکه و اماکن مذهبی آستان قدس رضوی در کنار امر خطیر کتابداری برای برقراری بیشتر با مراجعان و اعضا برشمرد.
ارائه خدمات کتابخانه سیار به روستاهای محروم طبس
مدیرعامل موسسه بقاع متبرکه و اماکن مذهبی آستان قدس رضوی با اشاره به اجرای طرح کتابخانه سیار در روستاهای محروم شهر طبس افزود: این طرح در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ارائه خدمات فرهنگی در مناطق محروم اجرا می‌شود. در قالب این طرح، یک دستگاه مینی‌بوس تجهیز شده به قفسه کتاب به روستاهای خرو، جوخواه، جمز، کریت بالا، کریت پایین و ابراهیم‌آباد، خسروآباد، دهنو فاطمه برات، شیرآباد، الله‌آباد، بهشت‌آباد و تشکانان خدمات ارائه می‌کند.
سیدنژاد با اشاره به اینکه در کتابخانه سیار بیش از ۲ هزار عنوان کتاب در موضوعات مختلف به صورت رایگان به روستاییان امانت داده می‌شود، افزود: این کتابخانه‌ در طول هفته از شنبه تا پنجشنبه و از ساعت 8 تا 12 پذیرای علاقه‌مندان و مخاطبان است.
وی اهدای کتاب به مساجد و مدارس روستاهای کم برخوردار را از دیگر برنامه‌های این موسسه در راستای گسترش فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و افزود: هر ساله در قالب طرح نذر کتاب، کتاب‌های نو و دست دوم خیرین جمع‌آوری شده و به مدارس روستاهای کم برخودار و مساجد ارسال می‌شود.

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود