در گفت‌وگو با معاون فنی‌ و اجرایی موسسه دامپروری صنعتی رضوی مطرح شد؛

بهره‌گیری از توان علمی و ظرفیت‌های داخلی برای تحقق رونق تولید

۱۳۹۸/۰۹/۰۷ - ۱۴:۵۲
رونق تولید در صنعت دام از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است، چرا که اگر این صنعت رونق یابد، علاوه بر تأمین بسیاری از مواد غذایی در داخل کشور، مانع از واردات این محصولات و همچنین خروج ارز از کشور می‌شود.

یکی از مجموعه‌های پیشرو در حوزه رونق تولید در کشور، موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی است که ضمن تولید محصولات با کیفیت و در خور نام امام هشتم(ع) اقدامات قابل توجهی را نیز در راستای رونق تولید انجام داده است. در گفت و گو با محمد تقوی؛ معاون فنی و اجرایی موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی به این مقوله پرداخته‌ایم.

این موسسه در سال جاری چه برنامه‌هایی را در راستای شعار امسال یعنی تحقق رونق تولید، انجام داده است؟
موسسه دامپروری قدس رضوی در راستای تحقق بخشیدن به شعار سال جاری که از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سال رونق تولید معرفی شده، طرح توسعه واحد کنه بیست را عملیاتی کرده است. واحد دامپروری کنه بیست یکی از واحدهای زیر مجموعه موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی به شمار می‌رود که به عنوان نخستین دارنده گواهی‌نامه تولید‌کننده شیر خام مخصوص شیر خشک نوزاد (IMFgrade) در ایران شناخته می‌شود. در حال حاضر در این واحد، روزانه بیش از 32 تن شیر با کیفیت برتر تولید می‌شود که توانسته مانع از خروج ارز از کشور شود. این موسسه با هدف افزایش محصولات استراتژیک خود، طرح توسعه واحد کنه بیست را برای رسیدن به ظرفیت نهایی 200 تن شیر در روز برنامه‌ریزی کرده است که فاز نخست آن با ظرفیت 2 هزار و 500 راس دوشا و تولید 100 تن شیر در روز در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.


بهره‌مندی از توان نیروهای انسانی متخصص و کاربلد چه اهمیتی در تحقق اهداف رونق تولید دارد؟ آیا این مهم در موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی عملیاتی شده است؟
نیروهای متخصص و مستعد در هر سیستم و سازمانی نقش مهمی در توسعه و ارتقا آن دارند، در موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی نیز در سالیان اخیر سعی شده برای پیشبرد اهداف موسسه، نیروهای جوان، متخصص و متعهد به کارگیری شوند، به طوری که در حال حاضر بیش از 10 نفر نیرو با تحصیلات دکتری در موسسه مشغول به کار هستند. علاوه بر این برای استفاده از توان علمی دانشگاه‌های مختلف، همواره از مشاوران و متخصصان دانشگاهی طراز اول کشور بهره گرفته شده است.


در زمینه ایجاد اشتغال برای نیروی انسانی در راستای رونق تولید چه فعالیت‌هایی در این موسسه انجام شده است؟
موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی برای اشتغال‌زایی و محرومیت‌زدایی، طرح‌هایی را اجرا کرده که پروژه محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی در شهرستان‌های کلات و زاوین با ایجاد شغل مستقیم برای حدود 200 خانوار، از جمله این طرح‌ها به شمار می‌رود. همچنین معاونت محرومیت‌زدایی طرح مشابهی در مناطق سیل‌زده شمال کشور در دست اجرا دارد که این موسسه در طرح‌های مزبور با استفاده نیروهای متخصص، نسبت به آموزش و پشتیبانی علمی از افراد مشمول طرح‌های اشتغال‌زایی حوزه دامپروری اقدام خواهد کرد تا بتوانند با رعایت اصول علمی دامپروری، بهترین راندمان تولیدی را داشته باشد.


آیا تحریم‌ها توانسته است برنامه‌ریزی برای رونق تولید را در این موسسه با مشکل مواجه کند؟
تحریم‌ها در سال‌های اخیر با هدف ضربه زدن به اقتصاد کشور و از بین بردن زمینه و زیرساخت اقتصادی، همواره به عنوان تهدید در کشور مطرح بوده است. لذا موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی تلاش کرده تا با استفاده از توان علمی و استفاده از ظرفیت‌های داخلی کشور، اثر تحریم‌ها را تا حد ممکن خنثی کند.


مطمئناً زمانی که از تولید صحبت می‌شود، عوامل متعددی نظیر تأمین مواد اولیه، تلاش برای کاهش هزینه تولید و... مورد واکاوی و بررسی قرار می‌گیرد. این عوامل چه تأثیری بر تحقق رونق تولید در موسسه داشته است؟
موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی تلاش کرده تا انجام فعالیت‌هایی نظیر تغییرات جیره با تکیه تولیدات داخلی، تغییر نگرش بازرگانی، پیداکردن بازارهای جدید و حذف واسطه ها، اقدامات شایسته‌ای را برای کاهش قیمت تمام شده و افزایش بهره‌وری در سیستم تولیدی واحدهای دامپروری انجام دهد.


به نظر شما چگونه می‌شود از طریق رونق تولید در حوزه صادرات، با بازارهای جهانی رقابت کرد؟
داشتن محصولی که بتواند در بازار جهانی رقابت‌پذیر باشد، نیازمند استفاده از روش‌های صحیح و رعایت اصول علمی در عرصه دامپروری است تا علاوه بر بالا بردن کیفیت محصول تولیدی، با افزایش بهره‌وری بتواند محصولی با قیمت قابل رقابت در بازار جهانی عرضه کند. موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی همواره سعی کرده تا به عنوان بزرگترین تولید‌کننده شیر در شرق کشور محصولی با کیفیت تولید کند که دارای خصوصیات لازم برای صادرات باشد؛ به طوری که کارخانجات تولیدکننده فرآورده‌های لبنی طرف قرارداد موسسه می‌توانند مجوزهای لازم برای صادرات را اخذ کنند. علاوه بر این، در سال‌های اخیر چندین محموله تلیسه آبستن از این موسسه به کشورهای همسایه صادر شده که به نوبه خود گواه بر تولید محصولات با کیفیت و متناسب با استانداردهای حوزه صادارت است.


با توجه به اینکه تولیدات این موسسه، از جمله محصولات غذایی مورد نیاز برای سلامتی مردم است، در خصوص تثبیت قیمت‌ها با توجه به تورم موجود و پایین آمدن توان خرید مردم، چه راهکاری اندیشیده‌اید؟
موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی با انجام اقداماتی همچون حذف واسطه‌ها در تأمین مواد اولیه، افزایش بهره‌وری و جایگزین کردن مواد اولیه تولید داخل به جای محصولات خارجی، علاوه بر حفظ کیفیت محصولات خود، علی‌رغم تورم موجود توانسته قیمت تمام شده خود را مدیریت کند تا منجر به افزایش قیمت فروش شیر نشود. ضمن این که بخشی از شیر تولیدی در موسسه به صورت خرد در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.


تهیه و تنظیم: هدی زاهدی

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید