کارشناس ارشد روانشناسی و مشاوره:

رسیدن به حیات طیبه مهمترین هدف بهداشت روانی در اسلام است

۱۳۹۸/۰۹/۰۹ - ۱۰:۴۶
کارشناس ارشد روانشناسی و مشاوره گفت: دستیابی به حیات طیبه و زندگی پاک مهمترین هدف بهداشت روانی در اسلام است.

به گزارش آستان نیوز، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مسعود آذربایجانی در کارگاه آموزشی «بهداشت روانی در اسلام» که در تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، به تبیین راه‌های دستیابی به سلامت روانی از منظر روانشناسی اسلام پرداخت.
وی عنوان کرد: یکی از مشکلات بشر امروز این است که بیش از حد خود را درگیر مادیات کرده و از امور معنوی غافل شده است. هر چند برای دستیابی به سلامت روانی امور مادی هم مهم است ولی توجه بیش از حد به این امور آرامش روانی انسان را مختل می‌کند.
کارشناس ارشد روانشناسی و مشاوره افزود: اگر انسان همه هدف و غایت خود را دنیا قرار دهد هیچ گاه به آرامش نمی‌رسد. حرکت انسان به طرف دنیا و مادیات باید در حد متعادل باشد تا به آرامش برسد.
وی با بیان اینکه انسان برای رسیدن به رشد تعالی معنوی باید از سه «میم» عبور کند، اظهار کرد: این سه «میم» عبارت است از «مادیت»، «منیت»و «موقعیت». اگر بتوانیم از امور مادی، منیت و مطرح کردن خود و همچنین موقعیت شغلی و اجتماعی که داریم عبور کنیم از سلامت روانی بیشتری برخوردار خواهیم شد.
آذربایجانی عنوان کرد: مرحله اول بهداشت روانی تامین نیازهای زیستی، مرحله دوم تامین نیازهای روانشناختی و مرحله سوم آن تامین نیازهای معنوی انسان است. که البته به مورد سوم کمتر از موارد قبلی توجه شده است.
وی ادامه داد: از جمله شاخصه‌های سلامت روانی داشتن روابط اجتماعی موثر، برقراری رتباط سازنده با اطرافیان و سازگاری با محیط و شرایط سخت زندگی است.
آذربایجانی با بیان اینکه گاهی در زندگی شرایطی سخت و بحرانی به وجود می‌آید، اظهار کرد: شخصی که دارای سلامت روانی است به خوبی با این شرایط کنار می‌آید و می‌تواند خود را از اضطراب و افسردگی ناشی از این مشکلات رها کند.
وی ادامه داد: انسان برای رهایی از مشکلات و اضطراب‌ها علاوه بر امور مادی نیاز به پناهگاه معنوی و توسل و توکل نیز دارد. اگر وضعیت مطلوب جسمانی، روانی، اجتماعی و معنوی فرد در حد مطلوبی باشد به غایت و هدف بهداشت روانی اسلام که حیات طیبه یا همان زندگی پاک است دست پیدا کند.
گفتنی است: کارگاه آموزشی «بهداشت روانی در اسلام» با حضور جمعی از مشاوران و خادمیاران علمی مرکز مشاوره آستان قدس رضوی در محل تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود