در گفت‌وگو با مترجم کتاب سلمان مطرح شد،

آشنایی نسل جوان با معارف اهل بیت(ع) نیاز امروز جامعه است

۱۳۹۸/۰۹/۰۸ - ۱۶:۴۰
سلمان فارسی یکی از چهره‌های درخشان و ماندگار در تاریخ اسلام و جهان تشیع به شمار می‌رود. او مردی وارسته، حقیقت‌جو و کمال‌طلب بود که در صدر اسلام به پیامبر اسلام(ص) ایمان آورد و آن‌چنان در مسیر بندگی خداوند پیش رفت که نبی مکرم(ص) او را از اهل بیت(ع) خواند.

این جایگاه تاریخی سلمان فارسی سبب شده است تا علاقه‌مندانی با محوریت معرفی این شخصیت بزرگوار آثاری را به رشته تحریر در آورند. کتاب «سلمان منا اهل‌البیت» نوشته محمدعلی اسبر نویسنده نام‌آشنای سوری است که توسط حجت‌الله فسنقری و غلامحسین جوادی به نام «سلمان فارسی از آستان تا آسمان اهل بیت‌(علیهم‌السلام)» ترجمه شده و به تازگی توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به چاپ رسیده است؛ برای آشنایی بیشتر با متن و محتوای این اثر با مترجم این اثر گفت‌وگویی کردیم که در ادامه می‌خوانید.

محتوای این اثر به چه موضوعاتی پرداخته است؟
این اثر متنی ادبی دارد و صرفا متنی تاریخی نیست، بنده هم در ترجمه این کتاب سعی کردم متن آن را حفظ و به صورت ادبی ترجمه کنم. این کتاب دارای 5 فصل است که در فصل نخست به موضوعاتی همچون، تولد، دوران نوجوانی و زندگی سلمان فارسی، سفرهای او به شام، انتاکیه، اسکندریه و حجاز و...، بهره‌مندی از محضر رسول‌الله(ص) و مسلمان شدن او پرداخته شده است؛ فصل دوم نیز به مباحثی از جمله حضور سلمان در محضر رسول گرامی اسلام(ص)، حجه الوداع، غدیر خم و رحلت پیامبر(ص)، مواضعی که سلمان در مقابل خلیفه داشت و... می پردازد و فصل سوم موضوعاتی همچون، سلمان و احادیث رسول خدا(ص) در مورد امام علی(ع) و بیان فضایل امیر‌المونین(ع) بر اساس روایات رسول خدا(ص) را در بر می گیرد. فصل چهارم و پنجم نیز به موضوعاتی همچون سلمان از اهل بیت(ع)، علم سلمان، زهد و تواضع سلمان، سلمان در قرآن، سلمان در میدان های جنگ نامه امام علی (ع) به لسمان و وفات او پرداخته است.

به نظر شما ناشران حوزه معارف دینی بیشتر باید به سراغ ترجمه چه آثاری بروند؟
بنده به عنوان استاد دانشگاه سعی می‌کنم دانشجویان را بیشتر به سمت ادبیات و معارف اهل بیت(ع) سوق دهم؛ متاسفانه نسل جوان و دانشجوی ما آگاهی اندکی در خصوص معارف دینی دارند چاپ این گونه آثار موجب آشنایی هر چه بیشتر جوانان با اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و اصحاب آنان می‌شود و این خود می‌تواند در تعیین الگوی زندگی برای جوانان موثر و مفید فایده باشد. این که فردی همچون سلمان فارسی از ایران بار سفر بندد، به شهرها و کشورهای دور سفر کند، راهی حجاز شود و با رسول گرامی اسلام(ص) آشنا شود و همچنین در پی این آشنایی مسلمان شود و جایگاه بسیار ارزشمندی نزد پیامبر(ص) پیدا کند؛ برای جوانان بسیار جذاب است؛ از این رو آشنایی آنان با این ‌گونه شخصیت‌ها امری ضروری است.

بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی چه نقشی می‌تواند در اشاعه معارف اهل بیت(ع) داشته باشد؟
خوشبختانه این مرکز توانسته است با انتشار آثار و پژوهش هایی درخور و شایسته، گام های بسیار مثبتی در راستای اشاعه فرهنگ و معارف اهل بیت(ع) و همچنین شناسایی شخصیت‌های تاریخی و شیعی به نسل جوان جامعه داشته باشد و از این بابت از تلاش های این مرکز قدردانی می‌کنم.

و سخن آخر؟
از آنجایی که شناخت ما از شخصیت سلمان بسیار محدود است با مطالعه کتاب «سلمان فارسی از آستان تا آسمان اهل بیت (علیهم السلام)» با این شخصیت بیشتر آشنا می‌شویم. بنده مطالعه این اثر را به جوانان و مشتاقان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) توصیه می‌کنم.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید