کتابخانه و موزه ملی ملک میزبان کارگاه «روش‌های ساخت پاپیه ماشه» شد

۱۳۹۸/۰۹/۱۱ - ۱۴:۰۰
کارگاه آموزشی «روش‌های ساخت پاپیه ماشه» به همت بخش پژوهش و آموزش مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در تهران برپا شد.

مجید فداییان مدرس کارگاه روش‌های ساخت پاپیه ماشه کتابخانه و موزه ملی ملک در گفت‌وگو با آستان نیوز ابراز کرد: این کارگاه با ارائه مباحث تئوری و عملی به‌ صورت هم‌زمان در دو بخش پاپیه ماشه ایرانی و شرقی و پاپیه ماشه غربی در سه جلسه دو ساعته یکشنبه‌ها در آذر ماه سال جاری در حال برگزاری است.
وی ادامه داد: تکنیک‌های غربی پاپیه ماشه بیشتر مبتنی بر خمیر کاغذ است و تکنیک‌های شرقی با استفاده از چسباندن بریده‌های کاغذ انجام می‌شود.
مدرس کارگاه روش‌های ساخت پاپیه ماشه گفت: اشیای کاربردی هنری با این تکنیک‌ در ایران ساخته می‌شود که تا پایان دوره قاجار در زندگی عموم مردم نقش داشته و به‌تدریج کاربرد خودش را از دست داده است. امروزه اشیای تزیینی و موزه‌ای با این تکنیک در کشور ساخته می‌شود.
فداییان با بیان اینکه منابع مطالعاتی متنوعی درباره تکنیک پاپیه ماشه ایرانی وجود ندارد، بیان کرد: بر اساس منابع مستند و شواهد تاریخی، قدمت قدیمی‌ترین آثار کاربردی ساخته شده با این تکنیک در ایران مانند جلدها، قلمدان‌ها، انواع جعبه‌ها؛ از جعبه وسایل نگهداری خوش‌نویسی، جراحی تا عطاری به اوایل دوره صفوی یا اواخر دوره تیموری برمی‌گردد که نمونه‌هایی از آن‌ها در موزه‌ها نگهداری می‌شود.
وی افزود: تلاقی تکنیک ساخت و هنر با یکدیگر در هنر پاپیه ماشه دیده می‌شود چنان که بر روی اشیای ساخته شده با این تکنیک، کار هنری مانند نقاشی و تذهیب انجام شده است.
این نگارگر و پژوهش‌گر هنرهای سنتی کشور با اشاره به نکاتی درباره خاستگاه تکنیک پاپیه ماشه و تکمیل آن گفت: نام این تکنیک برگرفته از «پَپیه مَشه» در زبان فرانسوی به معنای کاغذ فشرده است.
وی اضافه کرد: کاربردی بودن این تکنیک با استفاده از خرده‌های کاغذ در گذشته نشان‌دهنده اهمیت بازیافت و توجه به ارزش کاغذ است. منابع و اسناد تاریخی نیز بیانگر گرانبها و نایاب بودن کاغذ در ادوار گذشته بوده به طوری‌ که کاغذ توسط سفارش‌دهندگان نسخه‌ها برای کاتبان و خوش‌نویسان تهیه می‌شده است.
فداییان تصریح کرد: حاج حسین آقا ملک بنیان‌گذار و واقف کتابخانه و موزه ملی ملک بهترین آثار را با دقت و نظارت و اطلاعات و سوادی که داشته برای این مجموعه خریداری و گردآوری کرده است، از این رو اشیای ساخته شده این موزه با تکنیک پاپیه ماشه مانند جعبه‌ها، قاب آینه، قلمدان‌ها و جلدهای نسخه‌های خطی نیز بی‌نظیر است.
وی با تأکید بر استقبال بسیار خوب مخاطبان از برگزاری کارگاه روش‌های ساخت پاپیه ماشه کتابخانه و موزه ملی ملک گفت: عموم هنرجویان این کارگاه با هنرهای سنتی مانند تذهیب، خوش‌نویسی، گل و مرغ و... آشنایی داشته و بیشتر به پاپیه ماشه ایرانی در حوزه ساخت قلمدان و جعبه تمایل دارند.
دوره‌های متنوع آموزشی در گستره فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی در سه گروه هنر و صنایع، علوم و فنون و همچنین تاریخ و تمدن با حضور استادان و کارشناسان برجسته کشور در قالب مدرسه پاییزی ملک در این مؤسسه در حال برپایی است.
کتابخانه و موزه ملی ملک در سال 1316 خورشیدی بر بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) وقف شده است و در حال حاضر همه روزه جز جمعه‌ها و تعطیلات رسمی، از ساعت 8:30 تا تا 16:15(پنج‌شنبه‌ها تا ساعت 15:15)، به نشانی تهران، میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد‌(میدان مشق)، پذیرای اهل هنر و پژوهش است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید