حجت‌الاسلام والمسلمین فتح الله نجارزادگان:

قاضی نورالله شوشتری برترین متکلم در میان متکلمان شیعه است

۱۳۹۸/۰۹/۱۲ - ۱۲:۳۸
استاد دانشگاه تهران گفت: اگر وظیفه کلام را در دفاع از ساحت دین، فکر و اندیشه و متکلم را مدافع ساحت اندیشه و فکر بدانیم، قاضی نورالله شوشتری برترین متکلم در میان متکلمان شیعه است.

به آستان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین فتح‌الله نجارزادگان در نشست علمی «مروری بر اندیشه‌ها و میراث قرآنی شهید قاضی نورالله شوشتری» که در سالن نشست شیخ طوسی(ره) نمایندگی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی در قم برگزار شد، عنوان کرد: مجموعه «تفسیر کشف القناع» شهید قاضی نورالله شوشتری بخش محدودی از یک طرح بسیار کلان است که خوشبختانه تا حدود 24 جلد آن پیش رفته و جلد 8 در حال نشر است.
وی ابراز کرد: ما برای تصحیح مجموعه »تفسیر کشف القناع« از نسخه‌شناس‌ها و کتابشناس‌های بزرگ کشورمان کمک گرفتیم و امیدواریم بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در آینده نزدیک سایر آثار قاضی نورالله شوشتری را به چاپ برساند.
حجت‌الاسلام نجارزادگان در ادامه با اشاره به روایتی از حضرت جواد(ع) اظهار کرد: امام جواد(ع) در روایتی می‌فرمایند: عالمان شیعه ما مرزداران اندیشه هستند؛ علماء به خاطر نوع رفتارشان مرزداران اندیشه و مانعی برای جهل و گمراهی مردم هستند.
این کارشناس حوزه قرآن و حدیث تصریح کرد: مرزبانی اندیشه مؤلفه‌هایی لازم دارد که اخلاص، شناخت جریان‌ها و اندیشه‌ها، تیزبینی و مسلح بودن به ابزار رویارویی در مبارزه با جهل‌زدایی و آگاهی گستری و همچنین حساسیت از جمله آن‌هاست که قاضی نورالله شوشتری در تمام این‌ مولفه‌ها در قله قرار دارد.
حجت‌الاسلام نجارزداگان اضافه کرد: در «تفسیر کشف القناع» شهید قاضی نورالله شوشتری، شرح مثنوی، شرح گلشن راز، شرح تهذیب شیخ طوسی گنجانده شده و دربردارنده موضوعاتی همچون تاریخ، مردم شناسی، جامعه‌شناسی، سرزمین شناسی و... است.
وی گفت: در مقدمه اثر «مجالس المومنین» یکی دیگر از آثار قاضی نورالله به این موضوع اشاره شده است که شیعه همواره زیر سلطه بوده و بر آنان ستم روا می‌داشتند از این رو هیچ گاه نگذاشتند معلوم شود این جریان ناب اسلام و جهان اسلام چه تعداد عالم و آثار علمی دارد.
این استاد حوزه قرآن و حدیث تصریح کرد: در کتاب «مجالس المومنین» تعداد قابل توجهی از صحابه معرفی شده اند و با استدلال بیان شده است که آنان به عنوان شیعه حضرت علی(ع) شناخته می‌شدند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید