حجت‌الاسلام مهدی شریعتی تبار:

بیانیه گام دوم انقلاب از کتاب قرآن و نهج البلاغه الهام گرفته است

۱۳۹۸/۰۹/۱۲ - ۱۵:۴۷
مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: منشور گام دوم انقلاب اسلامی، الهام گرفته از قرآن، آموزه‌های سنت و کتاب شریف نهج البلاغه است.

به گزارش آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام مهدی شریعتی‌تبار مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در نخستین نشست از سلسله نشست‌های علمی ترویجی «بیانیه گام دوم انقلاب در مسیر اجرایی شدن» که با حضور نهادها و سازمان‌های وابسته به آستان قدس رضوی در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد به تبیین موضوع «بیانیه گام دوم انقلاب در آینه نهج البلاغه» پرداخت.
وی عنوان کرد: مقام معظم رهبری که صادر کننده بیانیه گام دوم انقلاب هستند، شناخت عمیقی از نهج‌البلاغه دارند و این سند را ملحم از کتاب خدا و نهج‌البلاغه صادر فرموده‌اند.
حجت‌الاسلام شریعتی‌تبار گفت: امیرالمومنین حضرت علی(ع) در خطبه ۳۴ نهج‌البلاغه به حقوق متقابل مردم و رهبر اشاره کرده و می‌فرمایند: «اى مردم، مرا بر شما حقى است و شما را بر من حقى است. حقى كه شما به گردن من داريد، اندرز دادن و نيكخواهى شماست و غنايم را به تمامى، ميان شما تقسيم كردن و تعليم دادن شماست تا جاهل نمانيد و اما حقى كه من به گردن شما دارم، این است كه در بيعت وفادار باشيد و در روياروى و پشت سر نيكخواه من باشيد و چون فرا مى خوانمتان به من پاسخ دهيد و چون فرمان مى دهم فرمان بريد»
این پژوهشگر ادامه داد: صدور بیانیه راهبردی و پیام‌های مهم تاریخی در مقاطع حساس و مبارزات یک ملت، رسالتی است که رهبران جهانی بر عهده داشتند؛ رسول گرامی اسلام(ص) و امام علی(ع) نیز با بیانیه‌هایی مسیر و راه صحیح حرکت را برای جامعه خود تبیین کردند همان گونه که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب راه و جهت را به مردم نشان می‌دهند.
وی با تاکید بر اینکه بهترین بیانیه و ایده‌آل‌ترین چشم‌انداز اگر با عمل همراه نباشد و نیروی شایسته برای اجرایی شدن نداشته باشد هیچ سودی ندارد، تصریح کرد: بیاینه یک دعوت و فراخوانی است که از سوی ولی فقیه صادر شده است و باید اجابت، اطاعت و فرمانبری عملی شود .
حجت‌الاسلام شریعتی‌تبار ادامه داد: امام علی (ع) می فرمایند: اگر جامعه نسبت به این بیانیه‌ها احساس عمل نکند و نافرمانی کند و همچنین نصایح رهبر عالم با تجربه در عرصه های مختلف نادیده انگاشته شود ندامت و‌ پشیمانی به دنبال خواهد داشت.
وی با اشاره به انطباق بیانیه گام دوم انقلاب با نهج‌البلاغه گفت: انقلاب اسلامی همچون پدیده زنده، همواره دارای انعطاف و آماده تصحیح اشتباهات است، اما تجدیدپذیر و منفعل نیست، این ریشه در آموزه‌های امام علی(ع) دارد.
مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی با اشاره به خطبه 193 معروف به خطبه متقین اظهار کرد: نشانه انسان و جامعه با تقوا این است که در اصول محکم باشد و در عین نرمی و انعطاف پذیری برخوردار از صلابت باشد؛ ما باید در سطوح مختلف از امیرالمومنین درس انتقاد پذیری سازنده را فرا بگیریم.
وی بیان کرد: مقام معظم رهبری می فرمایند: همه باید بدانند طهارت اقتصادی شرط مشروعیت تمام مقامات حکومت اسلامی است و همه باید از شیطان حرص بر حذر باشند.

تشکیل تمدن نوین اسلامی از اهداف بیانیه گام دوم انقلاب
علیرضا زمانی بهابادی دانشیار دانشگاه فردوسی مشهد نیز در ادامه این نشست به راههای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و گفت: این بیانیه یک هدف نهایی دارد که بحث تشکیل تمدن نوین اسلامی است.
وی ابراز کرد: تشکیل تمدن نوین اسلامی نیازمند سه عامل است؛ عامل نخست وجود کشوری مقتدر است که زمینه تمدن سازی را داشته باشد و خصوصیات این کشور مقتدر، سلطه ناپذیری و نفوذ ناپذیری است؛ عامل دیگر عزت و سربلندی کشور و عامل سوم نیز قدرت تهاجمی و اثرگذاری است.
این استاد دانشگاه در ادامه با طرح این سوال که آیا هر کشور مقتدری زمینه تمدن‌سازی را دارد؟ گفت: اگر جهان را به مثابه یک پیکر بدانیم، کشور ایران قلب این پیکر و آمریکا نیز سعی کرده مغز این پیکر باشد تا بر ایران تسلط داشته باشد.
وی با بیان اینکه دو نوع قدرت آفندی و پدافندی داریم، گفت: مولفه‌های قدرت را سه موضوع فرهنگ، علم و اقتصاد تشکیل می‌دهد.
زمانی در ادامه روحیه انقلابی را موضوع دیگر در بیانیه گام دوم انقلاب برشمرد و اظهار کرد: دو عنصر معنویت و اخلاق جهت‌دهنده تمام فعالیت‌های فردی و اجتماعی است و علم روی دیگر دانایی توانایی است؛ ما از این نقشه به اقتصاد می‌رسیم.
وی خاطرنشان کرد: در تاثیرات مولفه‌های فرهنگ، علم و اقتصاد، باید نهادهای فرهنگی روی نهادهای علمی و نهادهای علمی روی نهادهای اقتصادی تاثیر بگذارند.
دانشیار دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: بحث دانش، بینش و ارزش آفرینی و همچنین تعیین روش‌ها از موضوعات و مباحثی است که در بیانیه گام دوم انقلاب مطرح شده است و از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
این استاد دانشگاه با اشاره به این نکته که فرهنگ به علم، دانش و بینش می‌دهد و گرایش‌سازی و رفتارسازی می‌کند، گفت:
تولید انبوه با کیفیت توزیع عدالت محور، مصرف به اندازه و بدون اسراف، رفع عیوب ساختاری، ضعف‌های مدیریتی
در توزیع عدالت محور، از نکات کلیدی و تعیین کننده در بحث اقتصاد است.
وی خاطرنشان کرد: ما باید در بخش ساختاری به سمت اصلاح ساختارها و در بخش فرایندها به سمت بهینه‌سازی فرآیندها برویم. مقام معظم رهبری در بحث اصلاح ساختارها بحث «اقتصاد مقاومتی» را مطرح کردند؛ با تحقق این امر به ساختاری می‌رسیم که می‌تواند کمک کننده در اقتصاد کشور باشد.
زمانی با بیان اینکه اقتدار یک کشور موجب عزت آن کشور می‌شود، گفت: الگوی مقاومت در برابر سلطه آمریکا و صهیونیسم، شکست سیاست¬های آمریکا در منطقه غرب آسیا و حضور قدرتمندانه سیاسی ایران در غرب آسیا از آثار عزت و قدرتمندی کشور ایران است.
وی گفت: در بخش معنویت این بیانیه، بحث روحیه انقلابی، شعور معنوی و وجدان اخلاقی مطرح می‌شود و بر این نکته تاکید دارد که نخبگان باید از این شعور برخوردار شوند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید