توسط کشت ‌و صنعت تربت حیدریه صورت گرفته است؛

تجهیز تمامی اراضی کشت پاییزه به سامانه‌های نوین آبیاری

۱۳۹۸/۰۹/۱۲ - ۱۶:۳۴
مدیر کشت و صنعت تربت حیدریه زیرمجموعه شرکت کشاورزی رضوی از تجهیز تمامی اراضی کشت پاییزه این مجموعه در سال زراعی 99 - 98 به سامانه‌های نوین آبیاری خبر داد.

محمد باقر قناد طوسی در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: کشت و صنعت تربت حیدریه در سال زراعی جاری 365 هکتار از اراضی خود را به کشت محصولات پاییزه شامل گندم، جو و کلزا اختصاص داده است که تمامی مساحت مذکور به سیستم‌های آبیاری تحت فشار مجهز شده است.
وی ادامه داد: امسال محصول جو در سطح حدود 75 هکتار کشت شده که این اراضی با استفاده از سیستم‌های سنتر، لینیر و تیپ آبیاری می‌شود.
مدیر کشت و صنعت تربت حیدریه زیرمجموعه شرکت کشاورزی رضوی با اشاره به آبیاری اراضی 160 هکتاری کلزا با بهره‌گیری از سامانه‌های نوین تصریح کرد: آبیاری این مزارع نیز به روش سنتر، لینیر و تیپ انجام می‌شود.
وی ادامه داد: در سال زراعی جاری حدود 130 هکتار بذر گندم کشت شده که تمامی این اراضی به سیستم‌های سنتر، لینیر، رولاین و تیپ مجهز شده است.
قناد طوسی با اشاره به رویکرد این مجموعه از اجرای سامانه‌های جدید آبیاری در کشت محصولات پاییزه خاطرنشان کرد: کشت و صنعت تربت حیدریه با رویکرد صرفه‌جویی در مصرف آب، استفاده بهینه از منابع آبی، کاهش چشمگیر تلفات آب، افزایش کارایی مصرف آب، کاهش هزینه‌های بهره‌برداری و... تجهیز بیش از پیش مزارع و باغات به سیستم‌های آبیاری تحت فشار را در دستور کار خود قرار داده است.
وی ادامه داد: در این سیستم‌ها، ضمن کاهش تعداد دفعات آبیاری، رطوبت به جای سطح در اختیار ریشه درخت قرار می‌گیرد که همین امر نقش مهمی در کاهش علف‌های هرز در اطراف گیاه خواهد داشت.
قناد طوسی، کاهش نیروی کارگری برای آبیاری، عملیات زراعی آسانتر، افزایش کارایی کودپاشی، امکان استفاده از انواع کود در آب آبیاری به صورت محلول، تأمین رطوبت مورد نیاز خاک و... را بخشی دیگر از مزایای سامانه‌های جدید آبیاری عنوان کرد.
وی اضافه کرد: ضمن این که با بهره‌گیری از سیستم‌های تحت فشار، می‌توان به ازاء مصرف آب کمتر، سطح بیشتری از مزارع را آبیاری کرد.
مدیر کشت و صنعت تربت حیدریه زیرمجموعه شرکت کشاورزی رضوی، شور شدن اراضی و آب را یکی از مشکلات پیشِ روی کشاورزان با توجه به خشکسالی‌های اخیر دانست و خاطرنشان کرد: سیستم آبیاری تحت فشار قطره‌ای به گونه‌ای طراحی شده که می‌توان از آن برای آبیاری مزارع دارای آب با شوری بیشتر، استفاده کرد.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید