اقدامات بنیادین کارخانه قند تربت حیدریه در سال رونق تولید

۱۳۹۸/۰۹/۱۲ - ۱۷:۰۱
مدیر عامل شرکت سهامی قند تربت حیدریه زیرمجموعه سازمان اقتصادی رضوی از احیاء و راه‌اندازی مجدد توربین‌های برق و افتتاح تصفیه پساب این کارخانه خبر داد.

محمود انتظاری در گفت و گو با آستان نیوز با اشاره به راه‌اندازی 2 توربین تولید برق در کارخانه قند تربت حیدریه بیان کرد: با راه‌اندازی این توربین‌ها، نزدیک به 9 مگا وات به ظرفیت تولید برق کارخانه اضافه و همین امر باعث شده تا بالغ بر یک میلیارد تومان هزینه تولید برق کارخانه کاهش یابد.
وی ادامه داد: این فعالیت‌ها همچنین باعث شده است تا شرکت نقش موثری در کاهش برق مصرفی شهرستان داشته باشد.
مدیر عامل شرکت سهامی قند تربت حیدریه افزود: در بین ماشین‌آلات کارخانه، دستگاهی وجود دارد که فعالیت آن از اواخر سال 1364 متوقف شده بود، اما اکنون با اقدامات صورت گرفته، پس از گذشت 34 سال مجدد راه‌اندازی شده است.
وی تأکید کرد: در واقع این شرکت توانسته در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و همچنین رونق تولید، بیش از ۶۰۰ میلیارد ریال دارایی راکد و بلااستفاده کارخانه را دوباره به چرخه تولید بازگرداند.
انتظاری از آمادگی این کارخانه برای تامین برق اضطراری این شهرستان سخن گفت و تصریح کرد: این توان و پتانسیل در شرکت وجود دارد تا با همکاری اداره برق نسبت به تأمین برق شهری به ویژه در ساعات پیک مصرف اقدام کند.
وی با اشاره به بهره‌برداری از پروژه تصفیه فاضلاب شرکت سهامی قند تربت حیدریه خاطرنشان کرد: طراحی این پروژه در سنوات اولیه به خوبی صورت نگرفته و همین امر باعث شده بود تا اجرای آن با مشکلاتی همراه باشد که در نهایت عملیات اجرای پروژه در سال 1395 با رویکرد جدیدی آغاز شد.
انتظاری ادامه داد: این پروژه با نظارت سازمان محیط زیست استان خراسان رضوی و شهرستان تربت حیدریه انجام شده و تمامی شاخص‌های مربوطه در آن رعایت شده است.
وی درباره مزایای اجرای پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب این کارخانه گفت: پیش از این، پساب تولیدی در بخشی از کارخانه انباشت می‌شد که با آلودگی بالا و بوی تعفن همرا بود و اکنون این مشکل حل شده است.
انتظاری ادامه داد: علاوه بر این، با راه‌اندازی پروژه مذکور میزان مصرف آب کارخانه در مقایسه با 10 سال گذشته به یک پنجم رسیده است و استفاده از آب شرب و کشاورزی و قنوات اطراف به طور کامل حذف شده و به جای آن از بخش کوچکی از ذخایر آبی شرکت که دو حلقه چاه است، استفاده می‌شود.
وی با تاکید بر لزوم استفاده از فناوری‌های جدید در کارخانه سهامی قند تربت حیدریه بیان کرد: در سال‌های اخیر با پشتیبانی صورت گرفته از سوی صاحبان سهام به ویژه آستان قدس رضوی، اقدامات به صورت اصولی و مبتنی بر دانش روز و فعالیت‌های دانش بنیان انجام شده تا بتوانیم از پتانسیل موجود برای انجام کارها همگام با تکنولوژی روز و تکنیک‌های بومی کمک بگیریم و دیگر نیازی به خارج از کشور نداشته باشیم.
انتظاری با اشاره به پرداخت به موقع حقوق طرف‌های قرارداد شرکت گفت: با وجود شرایط تحریم و مشکلات اقتصادی، این کارخانه نه تنها بدهی مالیاتی و حقوق معوقه کارکنان ندارد بلکه بابت مابه‌التفاوت قیمت شکر‌(یارانه دولتی) نیز ۱۸۰ میلیارد ریال از دولت طلب دارد.
وی با بیان اینکه هم اکنون کارخانه قند تربت حیدریه برای ۲ هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است، افزود: علاوه بر این، به واسطه فعالیت این کارخانه زمینه اشتغال غیرمستقیم برای 100 هزار نفر از افراد جویای کار منطقه فراهم شده است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید