در گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت کشاورزی رضوی مطرح شد؛

رونق تولید پیش نیاز رونق اقتصادی کشور است

۱۳۹۸/۰۹/۱۳ - ۱۲:۴۵
تولید ناخالص ملی و امنیت غذایی از جمله مقوله‌هایی به شمار می‌رود که یکی از زمینه‌های تحقق آن را می‌توان در صنعت کشاورزی جست و جو نمود.

لازم به ذکر است بخش کشاورزی بخش عمده‌ای از اقتصاد کشور را تأمین می‌نماید و در این راستا شرکت کشاورزی رضوی تابعه سازمان اقتصادی رضوی با 9 واحد زیرمجموعه توانسته است با انجام اقدامات متعدد و حتی نوآوری، گام‌های ارزشمندی را در راستای تحقق رونق تولید بردارد. در گفت و گو با محمود صادقی؛ مدیر عامل شرکت کشاورزی رضوی به اقدامات این شرکت در حوزه رونق تولید، برنامه‌های پیش رو، بسترهای مورد نیاز برای تحقق این مهم، مشکلات پیش رو و... پرداخته‌ایم.

با توجه به نام‌گذاری سال 1398 به نام رونق تولید، شرکت کشاورزی رضوی چه اقداماتی را از ابتدای امسال انجام داده است؟
در این راستا فعالیت‌های متعددی در واحدهای کشاورزی زیرمجموعه این شرکت انجام شده که می‌توان به پروژه‌هایی همچون آغاز عملیات اجرایی پروژه احداث مجتمع تولیدات گلخانه‌ای، توسعه سیستم‌های آبیاری تحت فشار به منظور افزایش بهره‌وری آب و استفاده از آب خاکستری یا کینوا ، آفتاب‌گردان پساب تصفیه شده برای تولید محصولات کشاورزی اشاره کرد. وارد کردن محصولات جدید به الگوی کشت مثل زیره و پیاز و همچنین استفاده از دانش روز و نهاده‌های مرغوب در راستای افزایش راندمان تولید در واحد سطح، بخشی دیگر از این اقدامات به شمار می‌رود.

تحقق رونق تولید در صنعت کشاورزی، نیازمند چه مواردی است و چه سازمان‌هایی در این امر نقش دارند؟
برخی محصولات در صنعت کشاورزی از جمله گندم، جو، کلزا، تولیدات علوفه‌ای، محصولات صنعتی و انواع میوه‌جات، جزء کالاهای استراتژیک محسوب می‌شوند. با توجه به اینکه فرآیند نهایی تولید این محصول در بخش کشاورزی به کالای مورد نیاز برای تغذیه انسان و دام به عنوان تغذیه مستقیم و غیرمستقیم منتهی می‌شود، لذا اقتصاد مربوط به این بخش یعنی قیمت خرید تضمینی این محصولات و زمان اعلام عمومی قیمت‌های مصوب توسط دولت نقش بسیار مهم و تعیین‌کننده‌ای در تحقق تولید که مقدمه رونق اقتصادی است، خواهد گذاشت. به عنوان نمونه به دلیل نامناسب بودن قیمت خرید تضمینی محصول گندم در سال جاری، حسب اعلام وزارت جهاد کشاورزی، دولت ناچار به واردات بیش از 3 میلیون تن گندم بوده، و این امر بدان معنی است که پس از گذشت 4 سال از زمان دستیابی به خودکفایی در این زمینه، مجدداً ناچار به واردات گندم خواهیم بود. این در حالی است که گندم مورد نیاز در داخل کشور تولید شده اما به علت پایین بودن نرخ خرید، کشاورزان به ناچار محصول خود را به بازار آزاد و با نرخ بالاتر واگذار کرده‌اند و گندم تولیدی بیشتر از واحدهای دامداری سر در آورده و به مصرف خوراک دام رسیده است. در این بین نیز سازمان‌هایی همچون جهاد کشاورزی، صنایع و معادن و تجارت، بانک‌ها، شورای اقتصادی و... نقش تأثیرگذاری دارند.

بهره‌مندی از توان نیروی انسانی متخصص در تحقق اهداف رونق تولید چه اهمیتی دارد و این مهم در شرکت کشاورزی رضوی تا چه حد عملیاتی شده است؟
در دنیای امروز، با ارزش‌ترین منبع هر سازمان، نیروی انسانی متخصّص و کارآمد است و هر سازمانی که بتواند بهره‌وری نیروی انسانی خود را افزایش دهد، از مزیت رقابتی بالاتری برخوردار خواهد بود. علاوه بر این، استفاده بهینه از توان نیروهای انسانی متخصص موجب بالا رفتن بهره‌وری از سایر منابع نظیر آب، خاک و نهاده‌های کشاورزی و حرکت در راستای نیل به کشاورزی پایدار می‌شود. طبیعتاً در این شرکت نیز سعی شده از توان نیروهای انسانی متخصص، کارآمد و متعهد در هر قسمت از واحدهای تحت پوشش در همان زمینه استفاده شود که تبادل تجربیات بین واحدها، اعزام مدیران و کارشناسان به نمایشگاه‌ها، بازدید از شرکت‌های موفق و برگزاری دوره‌های آموزشی برای کارکنان از آن جمله است.

آیا برای اشتغال‌زایی برنامه‌ای در دستور دارید؟ چقدر استفاده از نیروی انسانی توانمند و خلّاق در دستور کار این مجموعه قرار دارد؟
سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی شرکت کشاورزی رضوی در زمینه اشتغال‌زایی، بر اساس اصل مشارکت با بخش خصوصی و برون‌سپاری فعالیت‌ها پایه‌گذاری شده است که این فرایند طبعاً در نفس عمل، موجب اشتغال‌زایی فراوانی خواهد شد و بخش وسیعی از حوزه‌های کسب و کار به ویژه نیروی انسانی از این رویکرد منتفع خواهند شد. همچنین با توجه به محدودیت‌های استخدامی موجود در شرایط فعلی امکان افزایش نیروی انسانی وجود ندارد، اما با ایجاد واحدهای تولیدی جدید، امکان ایجاد اشتغال وجود خواهد داشت. احداث مجتمع گلخانه‌ای 100 هکتاری یکی از پروژه‌های بزرگ در دست اقدام شرکت در این راستا به شمار می‌رود که با راه‌اندازی آن اشتغال‌زایی قابل توجهی نیز ایجاد خواهد شد. ضمن اینکه استفاده از نیروی انسانی توانمند و خلاق همیشه در دستور کار شرکت کشاورزی رضوی قرار داشته و دارد.

برای مقابله با مشکلات ناشی از تحریم چه تدابیری اندیشیده شده است؟
تلاش شده با استفاده از خلاقیت، نوآوری و اتکاء به توان داخلی از راهکارهای جایگزین برای به حداقل رساندن وابستگی به خارج استفاده شود؛ به عنوان مثال با الگو‌برداری از سازه‌های گلخانه و همچنین تجهیزات باغات مدرن، توان ساخت و ایجاد این تأسیسات در بدنه کارشناسی و فنی شرکت کشاورزی ایجاد شده که همین امر موجب قطع وابستگی و رونق تولید شده است.

تهیه و تنظیم: هدی زاهدی

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید