رئیس اداره امور کفشداران حرم مطهر رضوی:

7 هزار نیروی افتخاری در اداره کفشداری حرم مطهر رضوی خدمت می‌کنند

۱۳۹۸/۰۹/۱۴ - ۱۰:۳۲
رئیس اداره امور کفشداران حرم مطهر رضوی گفت: 7 هزار نیروی افتخاری و رسمی در اداره کفشداری حرم مطهر رضوی خدمت‌رسانی می‌کنند.

به گزارش آستان نیوز، جواد حلاجی در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: اداره کفشداری متشکل از بخش‌هایی همچون خدمه خواهر، بخش کتب انوار، شمیم رضوان و صحافی است که بسته به نوع فعالیت، خدمات مختلفی را به زائران و مجاوران ارائه می‌دهند و هم اکنون 7 هزار نفر در این اداره به صورت افتخاری و تعدادی نیز رسمی خدمت می‌کنند.
وی با بیان اینکه بیشترین نیرو در اداره کفشداری و کمترین نیرو در بخش صحافی مشغول خدمت‌رسانی هستند، افزود: تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی کفشداری در حرم حضرت رضا(ع) به صورت شیفتی و موروثی در اختیار افراد خاصی بود، اما در حال حاضر این خدمت به صورت افتخاری انجام می‌شود.
حلاجی در ادامه با اشاره به وظايف اصلي انوارياران اظهار کرد: مرتب كردن قرآن‌ها، مفاتيح، كتب ادعيه و زيارت‌نامه در قفسه‌هاي ثابت و سيار واقع در رواق‌ها و صحن‌ها از جمله خدمات و وظایفی است که بر عهده انواریاران است؛ در واقع این گروه در تمام طول شبانه ‌روز قفسه‌هاي مخصوص كتاب‌ها در حرم رضوي را بررسي کرده و علاوه ‌بر مرتب‌سازي به رفع كمبود كتب از مخزن (اتاق انوار) و جمع‌آوري كتاب‌هاي پاره و فرسوده مي‌پردازند.
وی بیان کرد: در مجموع بالغ بر 200 هزار جلد قرآن، منتخب ادعیه، مفاتیح، صحیفه سجادیه، نهج البلاغه به غیر از مخازن در رواق‌ها، شبستان ها و صحن‌های حرم مطهر رضوی موجود است که وظیفه تنظیف، جابه‌جایی و انتقال کتب از مخازن به قفسه علاوه بر عهده نیروهای بخش کتب انوار بر عهده کفشداران است.
وی افزود:‌ واحد صحافی حرم مطهر رضوی نیز با فعالیت حدود 180 نفر از بهترین صحافان با تجربه و متعهد در 8 کشیک کاری در صحن جامع رضوی ارائه خدمات می‌کنند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید