خیز بلند «تفتیان» برای طلای المپیک از پیست تربیت بدنی آستان قدس

۱۳۹۸/۰۹/۱۴ - ۱۰:۵۳
سریع‌ترین دونده کشورمان در جریان اردوی تمرینی 20 روزه خود در مجموعه تربیت بدنی آستان قدس رضوی گفت: تمرینات آماده‌سازی خود را برای حضور موفق در المپیک با شهر مشهد مقدس و مجموعه تربیت بدنی آستان قدس رضوی آغاز کردم.

حسن تفتیان، قهرمان جهانی دوی سرعت در گفت‌وگو با آستان‌نیوز گفت: از اول آذرماه تمریناتم را شروع کردم و هدف اصلی‌ام شرکت در المپیک است. قبل از آن هم مسابقات قهرمانی جهان را در تاریخ دهم اسفندماه به میزبانی کشور چین پیش رو دارم و فعلا تنها نماینده کشورمان در این مسابقات هستم که سهمیه را کسب کرده است.
وی افزود: سالانه حدود 50 مسابقه بین‌المللی دعوت می‌شوم که به صلاحدید مربی یکسری از تورنمت‌های داخل سالن و فضای باز را شرکت می‌کنم. زمان فصل داخل سالن بهمن و اسفند سال جاری است که چند مسابقه بین‌المللی در اروپا و قهرمانی جهان مهمترین برنامه‌های این دوره زمانی هستند.
رکورددار دوی سرعت کشورمان ادامه داد: فصل فضای باز هم از اردیبهشت ماه آغاز می‌شود که تا رقابت‌های بزرگ جهانی ادامه پیدا می‌کند تا برای هدف اصلی‌ام المپیک در دهم مردادماه سال آینده آماده شوم.

مجموعه کامل
تفتیان تمرینات خود را در بازه زمانی حضور در ایران به خاطر محدودیت‌های قرارداد مربی فرانسوی خود بدون همراهی وی می‌گذارند و پس از دوره‌ای یک ماهه، بخش دیگری از برنامه اردوی تمرینی خود را در کشور فرانسه خواهد گذراند.
وی درباره آخرین حضور بین‌المللی خود گفت: در المپیک سیزم(مسابقات ارتش‌های جهان) مدال زرین برای کشورمان کسب کردم و اکنون پس از یک ماه استراحت، استارت تمرینات آماده‌سازی خود را برای حضور در آوردگاه المپیک با مجموعه تربیت بدنی آستان قدس رضوی در نظر گرفته ام تا ضمن برخورداری از برکات معنوی شهر مشهد، از امکانات این مجموعه مدرن و مجهز استفاده کنم.
تفیتان با یادآوری این نکته که این چهارمین باری است که در مجموعه ورزشی آستان قدس رضوی تمرین می‌کند، افزود: از تاریخ 11 آذرماه به مدت 20 روز در مشهد و در پیست مرغوب و کم‌نظیر این مجموعه به تمریناتم ادامه خواهم داد. چون واقعا مجموعه کاملی است و در ایران بهترین مکان برای تمرین است. اگر محدودیت‌های مربی‌ام برای حضور در ایران نبود، حتما بیشتر اردوهایم را در تربیت بدنی آستان قدس می‌گذراندم.

قراردادهای کم‌مایه
وی مثل هر قهرمان غیرفوتبالی دیگری گریبانگیر مشکلات و کم‌توجهی متولیان ورزش است. تفتیان در این باره بیان کرد: مسابقات دوومیدانی به خصوص در رشته دوی سرعت، در دیگر کشورها چون یک رقابت فوتبالی بسیار پرطرفدار و پرشور و حرارت برگزار می‌شود و شمار تماشاچیان، حامیان مالی را به میدان می‌آورد.
این دونده مطرح خراسانی تصریح کرد: اما متاسفانه در ایران نه لیگ داریم و نه قهرمانان این رشته به نسبت دیگر رشته‌ها، قرادادهای حرفه‌ای و قابل ملاحظه‌ای می‌بندند. من طی چهار سال گذشته در لیگ ایران شرکت نکردم، چون واقعا عنوان کردن رقم قرارداد یکساله‌ام به مبلغ 20 میلیون تومان خجالت‌آور است. تازه بخشی از این مبالغ اندک هم صرف تمرینات ورزشی خود ما می‌شود.
تفتیان اضافه کرد: به خاطر همین تفاوت در نگاه و رقم پایین قراردادها، استعدادهای جوان و آینده‌داری را می‌شناسم که رغبتی به شروع کردن یا ادامه دادن این رشته ندارند. البته من با همه دشواری‌های پیش رویم، به لطف خدا و تلاش بسیار توانستم تا این سطح از قهرمانی جلو بیایم و در حد بضاعتم به استعدادهای نوپای دوومیدانی کمک و راهنمایی بدهم.

قهرمان ماندن
این قهرمان دوومیدانی آسیا و جهان با 26 سال سن راه درازی برای ادامه مسیر مدال‌آوری و افتخارآفرینی پیش رو دارد. تفتیان درباره اهداف خود و قله‌های فتح نشده دوومیدانی کشورمان گفت: معتقدم که قهرمان ماندن سخت‌تر از قهرمان شدن است. منتهای آرزوهای ورزشی من کسب طلای المپیک است.
تفتیان افزود: اما این به معنای تمام شدن عمر حرفه‌ای و کنار گذاشتن کورس قهرمانی و رقابت نیست، تا جایی که بتوانم در کنار ادامه تحصیل در رشته مدیریت ورزشی، به ثبات در این مسیر قهرمانی ادامه خواهم داد. طلای المپیک تازه آغازی برای ادامه تلاشم خواهد بود تا مدال‎های طلای جهانی و المپیک را برای کشورم تکرار کنم.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید