رئیس دانشگاه آزاد اسلامی:

پویایی آستان قدس رضوی در گرو بهره‌مندی از روش‌های علمی و فن‌آورانه است

۱۳۹۸/۰۹/۱۴ - ۰۸:۲۲
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: پویایی و رشد آستان قدس رضوی در گرو بهره‌مندی از روش‌های علمی و فن‌آورانه است.

به گزارش آستان نیوز، محمد مهدی طهرانچی در رویداد علمی «رویکرد علمی و نوآوری آستان قدس رضوی در شکوفایی اقتصاد» که با حضور جمعی از فرهیختگان علمی و مسئولان آستان قدس رضوی در تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، گفت: علم و دانش و مجهز شدن به این سلاح به عنوان یکی از مولفه‌های قدرت و اقتدار از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده است.
وی تصریح کرد: آستان مقدس رضوی به عنوان یک نهاد بزرگ مذهبی دارای یک حرم و یک حریم است. مبحث حرم مربوط به افرادی است که با امام رضا(ع) رابطه درونی برقرار می‌کنند و مبحث حریم مربوط به خادمان و واقفان این آستان نورانی است.
طهرانچی افزود: رفتار خواص و واقفان یک رفتار کاملا اجتماعی و متاثر از اوضاع جامعه است. در واقع می‌توان گفت که حریم بر روی حرم تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال موضوع موقوفات ملک که این واقف اموال خود را با سرفصل «ترقی معارف» اموال خود را وقف آستان قدس رضوی کرد.
وی ادامه داد: «ترقی معارف» به زبان امروزی همان پیشرفت‌های علمی است. حاج حسین ملک برای اینکه پیشرفت علمی در حرم مطهر و ذیل عنایات حضرت رضا(ع) صورت بگیرد، موقوفات ارزشمندی را وقف آستان قدس رضوی کرد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ابراز کرد: با این وقف در واقع یک واقف پیشرفت علمی را به یک مجموعه اقتصادی متصل می‌کند. بنابراین آستان قدس رضوی سازمان چند صد ساله‌ای است که تحت تاثیر رفتار خواص جهت گیری‌های خاصی پیدا می‌کند.
وی با اشاره به موقوفات آستان قدس رضوی در حوزه سلامت، اظهار کرد: برخی از واقفان موقوفاتی را برای مداوای بیماران اختصاص داده‌اند که با استفاده از این موقوفات نظام سلامت به آستان قدس رضوی ملحق شده است.
طهرانچی با بیان اینکه آستان قدس رضوی یک هسته درونی و یک هسته بیرونی دارد، ابراز کرد: هسته درونی این آستان مقدس علم و فرهنگ و هسته بیرونی آن اقتصاد و اجتماع است. افراد پیرامون حرم مطهر یا زائر و یا مجاور هستند و مبادلات اقتصادی این افراد، بافت اقتصادی شهر را تشکیل داده است.
وی افزود: آستان قدس رضوی یک سامانه اجتماعی در مقیاس بزرگ، پیچیده و چند وجهی، متاثر از محیطی فرا مرزی و انسان مدار است و زیارت به عنوان بزرگترین دستاورد این سامانه اجتماعی به شدت متاثر از فن‌آوری اقتصاد و مسائل اجتماعی روز است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به وسعت و گستردگی فعالیت‌های آستان قدس رضوی، ابراز کرد: نکته مهم و اساسی این است که دیگر نمی‌توان این سازمان بزرگ را به شیوه سنتی اداره کرد و برای اداره کردن آن نیازمند روش‌های علمی جدید و فن‌آورانه است.
وی اضافه کرد: امروز علم و فرهنگ پیچیدگی عجیبی پیدا کرده بنابراین شیوه‌های اداره حرم و بهره‌مندی زائران از امکانات این حریم ملکوتی تغییر کرده. به عنوان مثال امروز ما نمی‌توانیم تلفن همراه را از زائر جدا کنیم. بلکه برای استفاده از این وسیله باید یک مدل علمی، فرهنگی و اقتصادی داشته باشیم.
وی با اشاره به بیانیه گام دوم رهبر انقلاب، خاطرنشان کرد: ما برای داشتن اقتصادی پویا در اجتماع نیاز به شکستن الگوهای ذهنی و رفتاری داریم.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید