روایت نذر زائر پاکستانی حرم مطهر رضوی

مرهمی بر درد زائران اردوزبان شمس‌الشموس(ع)

۱۳۹۸/۰۹/۱۴ - ۱۲:۳۰
صحن و سرای رضوی هر ساله میزبان خیل کثیری از زائران غیرایرانی محب امام رضا(ع) است که از آن سوی مرزهای ایران اسلامی به‌ ویژه کشورهای عراق، پاکستان و افغانستان به بارگاه مطهر امام هشتم(ع) مشرف می‌شوند.

آنان با شور و شوقی وصف‌نشدنی به حریم ملائک پاسبان رضوی قدم گذاشته و به راز و نیاز با امام مهربانی‌ها(ع) می‌پردازند. سیدخشنود حسن نقوی از جمله زائران غیرایرانی این آستان ملکوتی است که به‌ واسطه نیک‌اندیشی او خدمات ارزشمندی در حوزه دارو و درمان به زائران اردوزبان حرم مطهر رضوی ارائه شد. در این مجال به روایت نذر این زائر پاکستانی و نگاه زائران غیرایرانی به عمل نیکوی نذر در مجموعه آستان قدس رضوی می‌پردازیم.

نیک‌اندیشی زائر اهل کراچی
آستان قدس رضوی توجه ویژه‌ای به تنوع مخاطبان در برنامه‌‌ریزی‌های فرهنگی و تبلیغی خود دارد، چنانکه به همت مدیریت امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی برنامه‌های خاصی برای زائران کشورهای مختلف در این آستان نورانی برگزار می‌شود. نجف علی سعادتی راهنما و مترجم زائران اردوزبان آستان قدس رضوی می‌گوید: «سال گذشته وقتی مشغول اجرای برنامه برای زائران اردوزبان در رواق کوثر بودم، زائر پاکستانی به نام سیدخشنود حسن نقوی به من مراجعه کرد. او ابتدا درباره سفرش به کربلا در ایام اربعین حسینی و بعضی کمبودهای زائران پاکستانی در این مسیر برایم گفت و سپس خواسته خود را با من در میان گذاشت. این زائر اهل شهر کراچی تنها زندگی می‌کرد و دلش می‌خواست از دارایی و املاکش در راه خدمت به زائران اردوزبان پاکستانی و هندی حرم مطهر رضوی استفاده کند. بنابراین او را به مرکز امور بین‌الملل آستان قدس رضوی معرفی کردم. از آنجایی که او در سفر بود فقط توانست مقدار پولی را که همراه داشت به این آستان مقدس برای صرف هزینه درمان رایگان زائران اردوزبان اهدا کند، اما تأکید کرد در آینده نزدیک قدم‌های بیشتری برای خدمت به زائران اردوزبان بارگاه منور رضوی برمی‌دارد».
نذر این زائر پاکستانی پاییز سال گذشته از دلار به ریال تبدیل شد و طبق نیت او در اختیار مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی برای صرف هزینه درمان جمعی از زائران اردو زبان قرار داده شد.

ارائه خدمات متنوع درمانی
دارالشفای امام رضا(ع) قدمتی دیرینه دارد و به صورت شبانه‌روزی به عموم بیماران زائر و مجاور در جوار بارگاه ملکوتی رضوی خدمات درمانی ارائه می‌دهد. بیماران غیرایرانی همچون زائران عرب‌زبان و اردوزبان طبق تعرفه گردشگری می‌توانند از خدمات متنوع پزشکی این دارالشفا استفاده کنند. البته این زائران مانند زائران ایرانی می‌توانند از خدمات پایگاه‌های فوریت‌های پزشکی حرم مطهر رضوی که تنها به بیماران اورژانسی در صحن‌ها و رواق‌های این آستان مقدس ارائه می‌شود، به‌صورت رایگان بهره‌مند شوند.
دکتر ناصر سرگلزایی مدیر عامل مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی در این رابطه عنوان می‌کند: «این مؤسسه بیشتر مبلغ نذر مذکور را به خرید دارو برای ارائه خدمات درمانی به جمع کثیری از زائران پاکستانی که در دهه آخر صفر امسال در زائرشهر طرق مشهد اسکان داشتند، اختصاص داد. همچنین در پرتوی این نذر حدود 200 زائر اردو زبان بیمار و نیازمند(بیشتر زائران پاکستانی) از خدماتی مانند ویزیت پزشکان متخصص و عمومی، آزمایشگاه و سونوگرافی دارالشفاء امام رضا(ع) به‌صورت رایگان در یک سال اخیر بهره‌مند شدند. بخشی از آن هم صرف هزینه عمل جراحی زائر اردوزبانی در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد شد».

توجه زائران غیرایرانی به نذر
مجموعه آستان قدس رضوی به پشتوانه وقف و نذر رسالت خود را در راستای حفظ و گسترش عظمت حرم مطهر رضوی و ارتقای خدمات‌رسانی به زائران انجام می‌دهد و همیشه در تلاش است موقوفات و نذورات این آستان ملکوتی بر طبق نظر و سفارش واقفان و ناذران آن هزینه شود.
علیرضا اسماعیل‌زاده مدیر مرکز توسعه و نظارت بر نذورات و موقوفات آستان قدس رضوی بیان می‌کند: «بیش از 14 هزار و 800 زائر غیرایرانی در هشت ماهه نخست سال 1398 با مراجعه به دفاتر نذورات این آستان مقدس، نذرهای خود را در قالب ارزهای دلار، روپیه، دینار، لیر، پوند، یورو و... به بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) تقدیم کردند. عمران بارگاه منور رضوی، میهمان‌سرای حضرت، مفروش کردن حرم مطهر، تهیه کتاب‌های قرآن و ادعیه، کمک به سیل‌زدگان ایران و...، از جمله مصارفی است که مد نظر این خیراندیشان بوده است». زائران غیرایرانی می‌توانند نذرهای خود را با مراجعه مستقیم به دفاتر نذورات حرم مطهر رضوی یا با راهنمایی نهادهایی همچون مرکز امور بین‌الملل آستان قدس رضوی به این آستان مقدس اهدا کنند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید