مجتمع دانشجویی امام رضا(ع)، بستری برای حضور دانشجویان بصیر و مطالبه گر

۱۳۹۸/۰۹/۱۶ - ۱۷:۳۷
دانشجویان فرهیخته امروز همواره در تلاش اند تا نه تنها در عرصه علم و دانش بلکه در حوزه مطالبه گری سیاسی و اجتماعی نیز بصیر و شجاع باشند. بصیرتی که در بزنگاه ها سبب خواهد شد مسیر حق و باطل را به خوبی تشخیص دهند و در مقابل زر و زور متزلزل نشوند.

لازمه این بصیرت بستری است که امروز دانشجو را در مسیر تعالی فکر و اندیشه قرار دهد. اگر چه بسیاری فراهم آوردن چنین بسترهایی را رسالت نهادهای آموزشی می دانند، اما در سال 97 چنین بستری برای نخستین بار توسط موسسه جوانان آستان قدس رضوی فراهم شد و سنگ بنای فضایی جدید با راهبردی درخورشان دانشجوی بصیر و مطالبه گر بنا نهاده شد.
افتتاح مجتمع دانشجویی امام رضا(ع) هدیه ای بود که در 16 آذر ماه سال 97 از آستان امام رئوف علی بن موسی الرضا علیه السلام به دانشجویان سراسر کشور اهدا شد تا بستری باشد برای رشد و تعالی اندیشه، معرفت افزایی و معرفت اندوزی.
این مجتمع در نزدیکی بارگاه امام علی بن موسی الرضا علیه السلام و با داشتن فضای اسکان، همایش، کنفرانس و کلاس، کافه کتاب، فضایی برای گعده ها و مناظرات آزاد اندیشی و فضای تفریحی و ورزشی تا کنون پذیرای دانشجویان بسیاری از شهرها و دانشگاه های مختلف بوده است.
میزبانی از گروه‌های دانشجویی و مشارکت در برگزاری برنامه های دانشجویی از اهم برنامه های این مجتمع است که در همین راستا برنامه های متنوعی چون اسکان دانشجویان از سراسر کشور و برگزاری کلاس های معرفتی، کارگاه آداب زیارت، برنامه زیارت گروهی، برنامه های فرهنگی، کافه کتاب، مسابقات ورزشی، برنامه های تفریحی و... انجام می شود.
استقبال دانشگاه ها و دانشجویان از این مجتمع دانشجویی تاکنون به گونه ای بوده است که تنها در نخستین سال افتتاح میزبان 90 گروه دانشجویی در غالب اردوهای زیارتی یا دوره های آموزشی و تشکیلاتی بوده است.
 در مجموع بیش از 13 هزار نفر دختر و پسر طی این مدت در مجتمع دانشجویی اسکان داشته و مجموعا 300 همایش،  کلاس و کارگاه معرفتی برای آن ها به میزان 76 هزار ساعت برگزار شده است.
دانشجویان دانشگاه های صنعتی شریف، دانشگاه سمنان، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه صنعتی اراک، دانشگاه تهران، دانشگاه یزد، دانشگاه کرمان، دانشگاه یاسوج، بسیج دانشجویی استان خراسان رضوی، اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویی، بسیج دانشجویی کاشان، حوزه بین الملل دانشگاه آزاد و سایر موسسات آموزش عالی مشهد و کشور از جمله گروه هایی بوده اند که طی این مدت توفیق تشرف به بارگاه منور رضوی و اسکان در این مجتمع را داشته اند.
 اردوی دانشجویان واحد بین الملل دانشگاه آزاد نیز از جمله اردوهای برگزار شده در این مجتمع بوده است که طی آن یک هزار دانشجوی دختر و پسر از 6 کشور جهان به مدت 3 روز در این مجموعه و اردوگاه فرهنگی تفریحی امام رضا(علیه السلام) اسکان یافته و از برنامه های آموزشی و زیارتی و اردویی موسسه جوانان آستان قدس رضوی بهره مند شده اند.
مشارکت با تشکل‌ها و نهادهای دانشجویی از دیگر سرفصل های مهم این مجموعه است که در این راستا نیز 12 برنامه مشارکتی در 6 ماهه سال جاری با دانشگاه‌های سطح کشور و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها برگزار شده است که اهم این برنامه های مشارکتی شامل میزبانی از افطاری های دانشجویی، کارگاه هنری نهضت پوستر انقلاب اسلامی، کانون روایتگران بسیج دانشجویی، کارگاه های بصیرتی و فرهنگی دانشجویی، دوره های تشکیلاتی، دوره های فعالین دانشجویی و دوره ی تربیت مربی دانشجویی بوده است.
از جمله برنامه های شاخص مشارکتی در 6 ماهه نخست سال جاری می توان به مشارکت با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های کشور در برگزاری طرح ضیافت رضوی اشاره کرد که طی آن دوره‌های آموزشی دانشجویی ضیافت رضوی به میزبانی موسسه جوانان آستان قدس رضوی توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‎ها، از ۱۲ مرداد تا 8 شهریورماه در مشهد مقدس برگزار شد.
در این طرح که با همراهی دو هزار و 280 نفر از فعالین فرهنگی، اجتماعی و سیاسی از دانشگاه‏های 10 استان کشور و در قالب ۴ اردوی یک هفته‏ای برگزار شد، دانشجویان پنج گروه بسیج دانشجویی، تشکل‌های دانشجویی، مسئولان نشریات دانشجویی و هیئت‌های مذهبی و کانون‌های فرهنگی حضور داشتند.
اگر چه بیش از یک سال از عمر این مجموعه نمی گذرد اما خدمات فرهنگی این مجموعه در طی سال دانشجویان بسیاری را مجذوب این فضای دانشجویی کرده است. به طوری که درخواست بهره مندی از فضا و برنامه های این مجتمع از بسیاری از دانشگاه ها در طی سال انجام می شود.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید