تولیت آستان قدس رضوی؛

قضات در برابر تضییع حقوق موقوفات بر اساس قانون و شرع بایستند

۱۳۹۸/۰۹/۲۱ - ۱۶:۱۹
تولیت آستان قدس رضوی گفت: قضات در برابر تضییع حقوق موقوفات بر اساس قانون و شرع بایستند.

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی صبح امروز در دومین نشست مشترک دادسرای انتظامی قضات و حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه سراسر کشور که در ساختمان مرکزی دادگستری استان خراسان رضوی در مشهد برگزار شد، با تأکید بر اهمیت جایگاه قضات در اسلام و ارج امر قضا در آیات و احادیث، تصریح کرد: اهمیت قضاوت در اسلام سبب شده تا آیات، احادیث و توصیه‌های فراوانی در خصوص تبیین جایگاه قضاوت در جامعه بیان شود.
وی با بیان اینکه در دین اسلام شأن و جایگاه قضاوت بسیار ممتاز تعیین شده و خداوند قضاوت را در روز قیامت کار خود معرفی کرده است، ابراز کرد: شأن قضاوت آنقدر بالا است که خداوند در موارد متعدد یکی از شئون خود در روز قیامت را قضاوت خوانده و این نشان دهنده اهمیت قضاوت و حکم کردن بین مردم است.
تولیت آستان قدس رضوی در ادامه با اشاره به تأکیدات اسلام بر اهمیت حفظ و صیانت از موقوفات و اجرای نیات واقفان، تصریح کرد: دفاع و صیانت از کیان موقوفات یک وظیفه اخلاقی و واجب شرعی برعهده ماست، درخواست ما از دادستانان و قضات محترم کشور این است که در خصوص موقوفات، آنچه حکم الهی و قانون است، اجرا شود.
حجت الاسلام والمسلمین مروی بیان کرد: در گذشته آقایان شورای عالی شهرسازی وزارت راه نقشه‌ای را برای مشهد تهیه کرده‌ بودند که بخش عمده‌ای از زمین‌های آستان قدس در آن طرح از بین می‌رفت.
وی افزود: من به مقامات دولتی هم گفته‌ام که این چگونه طرحی است که بخش زیادی از زمین‌های آستان قدس را از بین می‌برد، الحمدالله این کار خلاف قانون توسط دیوان عدالت اداری نقض و آن تصمیم غلط و اشتباه اصلاح شد که جای تشکر دارد.
تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: اگر طرحی متعارف برای شهر است و زمین آستان قدس هم در آن طرح قرار گرفته مشکلی ندارد، اما در برابر اقدامات خلاف قانون و شرع باید ایستاد، این زمین‌ها متعلق به حضرت رضا علیه‌السلام است که واقفان با خلوص نیت وقف آستان حضرت ثامن الحجج علیه‌السلام کرده‌اند، ما موظف به نگهداری و عمل به نیات واقفان هستیم و این زمین‌ها متعلق به فرد نیست.
حجت الاسلام والمسلمین مروی خطاب به قضات و دادستان‌های کشور حاضر در این مراسم گفت: ما از شما می‌خواهیم خادمان حضرت رضا علیه‌السلام باشید و در نهایت دقت و حساسیت بر اساس قانون و شرع از موقوفات این امام همام صیانت کنید.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید