به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛

کتاب «انیس المریدین و شمس المجالس» منتشر شد

۱۳۹۸/۱۰/۱۷ - ۱۱:۴۴
کتاب «انیس المریدین و شمس المجالس» از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و روانه بازار نشر شد.

به گزارش آستان نیوز،«انیس المریدین و شمس المجالس» گنجینه‌ای ارزشمند از میراث کهن فرهنگ ایرانی و زبان فارسی در تأملات قرآنی است که در آن، سوره حضرت یوسف(ع)، به شیوه‌ای عرفانی و با زبانی دلنشین و محتوایی جذاب، تفسیر شده است.
این متن به زبانی ساده و روان نوشته شده و مؤلف پس از ذکر هر آیه و ترجمه‏‌ای مختصر از آن، به بیان حکایات تمثیلی، اخبار و روایات تاریخی و نکات عرفانی پرداخته و گاه آنها را با شواهد شعری، زینت می‎بخشد.
کتاب« انیس المریدین و شمس المجالس» توسط یکی از عرفای قرن هشتم در سال 1256 هجری قمری نگارش یافته و توسط كاتبى به نام مرتضى قلى بن محمد على در 48 برگ در قطع رحلى تحریر شده است.
مفسر، در نگارش تفسیر، توجهى به مطالب ادبی، لغوى و یا گفته‌های مفسران نكرده است بلكه تنها داستان حضرت یوسف(ع) را بر اساس روایتى كه منبع براى آنها ذكر نكرده با بسط و تفصیلى خاص به رشته تحریر در آورده است.
در این تفسیر، از مسلك عرفا، سخن به میان نیامده، تاویلات عرفانى براى آیات، ذكر نشده و در جهت فهم آیات از نگاه تفسیرى، تحلیلى صورت نگرفته است.
این اثر به تازگی توسط محبوبه شمشیرگرها به زبان فارسی ترجمه شده است و در شمارگان 200 نسخه و در قطع وزیری تهیه و تدوین شده و در اختیار قرآن دوستان قرار گرفته است.
 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید