حرم مطهر رضوی در شب شهادت حضرت فاطمه(س) به سوگ نشست

۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۱۷:۳۴
هم‌زمان با شب شهادت یگانه بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س) به روایت 75 روز-حرم مطهر امام رضا(ع) میزبان هزاران زائر و مجاور بود که در غم شهادت آن بانوی بزرگ به سوگ نشستند.

به گزارش آستان نیوز، هم‌زمان با ایام فاطمیه صحن و سرای حرم ثامن‌الحجج علی‌بن موسی‌الرضا(ع) سیاهپوش شد، عطر یاس نبوی فضا را پرکرد و صدای روضه و نوحه از هر گوشه از اماکن متبرکه به گوش می‎رسید.
زائران و مجاوران در این شب به حرم قدسی آمده بودند تا شهادت جانسوز بانوی بزرگ اسلام و مادر گرانقدر امام رضا(ع) را به ساحت مقدس آن حضرت تسلیت عرض کنند و با یادآوری سیره و سبک زندگی حضرت زهرا(س) نام ایشان و عظمت شخصیتشان را بیش از پیش جاودان نگه دارند.
در هر رواق از حرم مطهر حضرت رضا(ع) تعزیه‎ای برپا بود و مداحان و ذاکران اهل بیت(ع) برای زائران ایرانی و غیرایرانی در سوگ شهادت حضرت فاطمه(س) مرثیه‎سرایی می‎کردند.
امشب برنامه محوری حرم رضوی در رواق امام خمینی(ره) تدارک دیده شده بود که در آن آیت‌الله کاظم صدیقی به ایراد سخنرانی و مهدی میرداماد به مدیحه‌سرایی پرداخت.
آیت‌الله صدیقی با اشاره به اینکه حضرت زهرا(س) دارای مقام شفاعت هستند، عنوان کرد: حضرت زهرا(س) ظرف وجودی قرآن بوده و این بانوی اطهر نمود و نماد دارایی خزائن الهی هستند.
وی با اشاره به اینکه حضرت زهرا(س) فوق نیاز عالم امکان و کوثر است، اظهار کرد: کوثر یعنی کسی که دارای علم کثیر است. طبق آیه تطهیر، مقام و سعه وجودی و ولایت صدیقه طاهره(س) از انبیاءگذشته بالاتر است زیرا که خدای متعال با کلمه «انّما» طهارت این بانوی عظیم‌الشان را معرفی کرده است.
به گفته خطیب حرم رضوی حضرت زهرا(س) چشمه ایمان است لذا تشنگان و جویندگان ایمان باید آن را از حضرت زهرا(س) دریافت کنند.
وی با تأکید بر اینکه زندگانی فاطمه زهرا(س) جلوه کامل حق تعالی است، ادامه داد: این بانوی بزرگوار دارایی به جز خداوند نداشتند و هر لحظه ذوب در خداوند بودند و هرگز دلداده جهان و جلال نبودند.
صدیقی خاطرنشان کرد: حضرت زهرا(س) در عبودیت، خداترسی، توحید، ولایتمداری ممتاز بودند و چنان با عشق خداوند منان را عبادت می‌کردند که پا‌های مبارکشان پیوسته ورم داشت.

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید